Wrażliwość skóry to problem, z którym specjaliści w gabinetach spotykają się każdego dnia. Kiedyś utożsamiana z cerą suchą i naczyniową, dziś dotyka w równym stopniu posiadaczy wszystkich jej typów. Szacuje się, że z jakimś rodzajem wrażliwości ma do czynienia nawet połowa społeczeństwa.
Dla kosmetyczek i kosmetologów wrażliwość skóry to spore wyzwanie, wymagające ostrożnego i przemyślanego doboru preparatów pielęgnacyjnych i rezygnacji z wielu zabiegów, które, choć skuteczne, mogłyby zwiększyć niepożądane reakcje.
Cera wrażliwa, czyli jaka?
Określenie „wrażliwa” odnosi się do cer, które reagują na czynniki obojętne w nieadekwatny sposób. Mogą to być zarówno bodźce zewnętrzne, środowiskowe, jak i te, których źródłem jest sam organizm. Choć częściowo wrażliwość skóry jest uwarunkowana genetycznie, to jednak w większości jest dolegliwością nabytą, dwa razy częściej dotykającą kobiety niż mężczyzn. Objawy, jakie mogą jej towarzyszyć, to m.in. zaczerwienienie, suchość skóry, łuszczenie, obrzęk, świąd, pieczenie, uczucie mrowienia, ściągania a nawet ból.
Do bodźców, które prowokują nieprawidłowe reakcje skóry należą czynniki wewnętrzne, takie jak stres, emocje i brak równowagi hormonalnej. Mogą to być także błędy dietetyczne, toczące się choroby ogólnoustrojowe, przyjmowane leki. Skóra może reagować wrażliwością na gwałtowne zmiany temperatury, wiatr i inne czynniki środowiskowe. Jednym z najczęstszych powodów jej uwrażliwienia są niewątpliwie błędy pielęgnacyjne, stosowanie agresywnych środków myjących, złuszczających i zaburzenia równowagi hydrolipidowej naskórka.
Dlaczego skóra ulega uwrażliwieniu?
Mimo, że błędy pielęgnacyjne popełnia wiele osób, nie każda skóra stanie się wrażliwa. Jest to uzależnione od tendencji genetycznych i pewnej, rodzinnej skłonności do takich reakcji. Funkcje bariery naskórkowej ulegają osłabieniu i mówimy wówczas o obniżonym progu tolerancji. Zauważono również, że u osób z nieadekwatną reakcją skóry na bodźce nadmiernie wydzielane są niektóre neuroprzekaźniki i cytokiny zapalne. Wtórną przyczyną natomiast jest zwiększona produkcja wolnych rodników i uszkodzenia przez nie wywoływane.
Bezpieczna eksfoliacja
Systematyczne złuszczanie martwego naskórka pobudza w skórze procesy naprawcze, dlatego peelingi są zabiegami niezwykle skutecznymi i przynoszącymi widoczne efekty. W przypadku skór wrażliwych dostępne wcześniej na rynku kosmetycznym substancje powodowały zbyt dużo reakcji niepożądanych, które nie były akceptowalne dla klientów. Dziś dysponujemy już składnikami, które oprócz efektu złuszczania wspierają odbudowę bariery naskórkowej i przywracają właściwy poziom nawilżenia. Należą do nich polihydroksykwasy, a zwłaszcza kwas laktobionowy i glukonolakton. Ze względu na większy rozmiar cząsteczek działają łagodniej niż alfahydroksykwasy. Dzięki właściwościom przeciwrodnikowym chronią skórę przed przyspieszonym starzeniem i pobudzają w niej procesy regeneracyjne, a dodatkowo redukują stan zapalny i zmniejszają zaczerwienienia. Pozyskiwany na drodze utleniania laktozy kwas laktobionowy zawiera w cząsteczce aż osiem grup karboksylowych. Ma silne właściwości higroskopijne, zmiękcza skórę, przywraca jej gładkość i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Wyraźnie zmniejsza widoczność rozszerzonych naczyń krwionośnych.
(……………………………………………………………………………………………………………)
artykuł ukazał się w wydaniu 2/2023 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>
Magdalena Rychel
Kosmetolog i wizażysta, praktyk z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży beauty – od pracy z klientem w salonie, przez współtworzenie receptur kosmetyków, po szkolenia i sprzedaż. Od 2017 jest właścicielem firmy Optimum Beauty, będącej wyłącznym dystrybutorem na Polskę marek: Cosmedix, Ayuna, PUR oraz Butter London.