Terapie łysienia androgenowego dostępne dla trychologów (nie-lekarzy)

95
fot. www.Perfecthairclinic.pl
fot. www.Perfecthairclinic.pl

Łysienie androgenowe (Androgenetic Alopecia – AGA) jest najpowszechniej występującym problemem owłosionej skóry głowy – tak u mężczyzn (gdzie jest zdecydowanie dominującą kwestią), jak i u kobiet (w przypadku których równie często mamy do czynienia z telogenowym wypadaniem włosów).

Łysienie androgenowe jest schorzeniem o podłożu genetycznym. Kluczowym (choć nie jedynym) czynnikiem jest tu nadwrażliwość receptorów androgenowych mieszków włosowych na pochodną testosteronu – DHT (dichydrotestosteron). Negatywny wpływ DHT przekłada się na degenerację komórek macierzystych brodawki włosa (dermal papilla), które nie są w stanie „produkować” włosa o normalnej grubości. Włos, w każdym kolejnym cyklu swojego wzrostu, staje się coraz cieńszy i słabszy. W ostatniej fazie – w mieszku włosowym rośnie już tylko cienki, pozbawiony barwnika i dorastający co najwyżej 3 mm włos meszkowy (vellus). Tak więc łysienie androgenowe to nie tyle nadmierne wypadanie włosów, ile ich ścienianie się – aż do całkowitego zaniku mieszka włosowego. Proces ten zazwyczaj postępuje dość powoli (przyjmuje się, że zanika około 2% mieszków włosowych rocznie).

Podejmując się terapii łysienia androgenowego musimy pamiętać o możliwych do realizacji celach. Zgodnie z dostępną dziś wiedzą nie ma możliwości trwale wyleczyć się z łysienia androgenowego. Możemy jednak (i to z dużą skutecznością!) zatrzymać postępy choroby, a nawet – u znacznej części pacjentów – na jakiś czas rozwój AGA odwrócić.

Gdy mówi się o terapiach AGA zazwyczaj wspominamy o leku, jakim jest finasteryd lub o zabiegu chirurgicznym: przeszczepie włosów. Obie te terapie z oczywistych przyczyn zarezerwowane są dla lekarzy (podobnie jak osocze bogatopłytkowe, czy inne jeszcze bardziej inwazyjne zabiegi, jak komórki macierzyste czy nici PDO). Jest jednak szeroka gama wysoce skutecznych terapii łysienia androgenowego, które nie podlegają podobnym ograniczeniom i są dostępne dla kosmetologów, trychologów czy fryzjerów. Poniżej omówimy najistotniejsze z nich.

Preparaty zawierające minoxidil

Minoxidil to dostępny bez recepty lek, występujący w stężeniu 2% lub 5%. Jest składnikiem wielu preparatów, głównie wcierek i szamponów. Czasem, zewnętrzną aplikację preparatów z minoxidilem łączy się z mikronakłówaniem za pomocą rollerów. Minoxidil to skuteczny i bardzo bezpieczny lek. Nie jest jednak pozbawiony wad. W szczególności jego długotrwałe podawanie związane jest (u znacznej części pacjentów) z nadmiernym wysuszeniem skóry głowy.

Suplementy o skuteczności potwierdzonej badaniami klinicznymi

Gama suplementów reklamowanych w kontekście AGA jest niezwykle szeroka. Jednak (niestety) grupa tych, które dysponują badaniami klinicznymi potwierdzającymi ich skuteczność w walce z łysieniem – nie jest zbyt liczna (choć ostatni rok przyniósł tu zmiany na lepsze!). Najistotniejszym składnikiem wspomnianych suplementów jest palma sabałowa (znana także jako bocznia piłkowana, ang. saw palmeto – serenoa repens) – naturalna substancja o działaniu analogicznym do podstawowego leku na łysienie androgenowe: finasterydu.

Fototerapia laserowa

Badania dowodzą, że światło czerwone o długości fali z zakresu 650 – 680 nm powoduje przyspieszony wzrost włosów, zwiększenie ich grubości i gęstości. Wadą tej metody terapii jest konieczność wielokrotnego powtarzania sesji zabiegowej – stąd powszechnie stosowanym rozwiązaniem, jest korzystanie z urządzeń do użytku domowego (grzebienie, opaski, hełmy terapeutyczne). Warto zaznaczyć, że fototerapia, zwana także LLLT (Low Level Laser Therapy – terapia laserami niskoenergetycznymi) jest niezwykle bezpieczną formą terapii łysienia – lista przeciwskazań jest bardzo krótka, a literatura medyczna nie podaje przypadków jakichkolwiek skutków ubocznych (z LLLT mogą bezpiecznie korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią).

(……………………………………………………………………………………………………………)
artykuł ukazał się w wydaniu 2/2023 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Marcin Piwecki
MBA, ekspert branżowy z zakresu trychologii oraz wykorzystania zaawansowanych technologii w kosmetyce. Współwłaściciel firmy dystrybucyjnej oraz kliniki leczenia łysienia w Katowicach – powstałej z połączenia Perfect Hair Clinic z ARTAS Klinika (Grupa Angelius) – jedyną kliniką w Polsce oferującą pacjentom wszystkie dostępne techniki przeszczepu włosów (manualną FUE, DHI, Safer, Neograft 2.0, ARTAS).
https://perfecthairclinic.pl/