Nowa era trychologii – od biologii komórki po metawersum

101
fot. Pexels

Wspólnie rozpoczynamy nową, ekscytującą erę dla kosmetologii i trychologii. Nurt biotech beauty łączy w sobie naturę i naukę, w zakresie takich dziedzin jak biotechnologia, bioinżynieria, biologia molekularna czy biochemia.

W koncepcję biotech beauty wchodzi między innymi biotechnologia biała, jak również biotechnologia morska, biotechnologia zielona, a także procesy enzymatyczne czy fermentacji, które obecnie znajdują szerokie zastosowanie w preparatach do pielęgnacji skóry. Dzięki wykorzystaniu powyższych technologii, możliwe jest wytwarzanie czystych produktów biologicznych, dzięki zastosowaniu metod biotechnologicznych, wpisujących się także w nurt zrównoważonego rozwoju. Jak wskazuje Nature Biotechnology w publikacji Cosmetics: when biotech is better than nature, biotechnologiczne start-upy obecnie wiodą prym w branży kosmetologicznej. Jak wskazuje raport analizy rynkowej Grand View Research, rynek składników biotechnologicznych w preparatach do pielęgnacji skóry został wyceniony na blisko 1,6 milarda dolarów już w 2019 roku. Kolejno, skumulowany roczny wskaźnik wzrostu wzrośnie do ponad 9% podczas najbliższych czterech lat. Zastosowanie wspomnianych technologii od wielu lat jest wykorzystywane w szeregu problemów medycznych, jak choroby nowotworowe, czy choroby układu pokarmowego. Obecnie, dochodzi do umedycznienia branży kosmetologicznej i trychologicznej, dzięki czemu możliwe jest rozwiązywanie problemów skórnych takich jak przedwczesne starzenie się skóry, zaburzenia mikrobiomu skóry, czy utrata włosów. Biotechnologia stanowi początek nowej ery pielęgnacji skóry.

Natura i nauka znajdują szerokie zastosowanie w preparatach do pielęgnacji owłosionej skóry głowy. Jedną z pożądanych właściwości preparatów pielęgnacyjnych, jest biomimetyka. Składniki biomimetyczne syntetycznie łączą w sobie elementy natury i nauki. Cząsteczki biomimetyczne mają swój początek w przemyśle farmaceutycznym, gdzie identyfikowano związki pobudzające, lub hamujące określone działanie celu terapeutycznego w organizmie człowieka. Jako że branża trychologiczna i kosmetologiczna są multidyscyplinarnymi dziedzinami nauki, czerpią również koncepcje z przemysłu farmaceutycznego, czego doskonałym przykładem jest biomimetyka, którą opisano na łamach książki Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii (Musiał C., PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2023). W zakresie biomimetyki, czy biomimikry, należy szczególnie podkreślić rolę biopowinowactwa, na czele z odpowiednią masą cząsteczkową substancji biomimetycznych, a także koncepcję epigenetyki, poprzez stymulowanie proliferacji komórek, celem regeneracji tkanek i komórek. W zakresie preparatów trychologicznych, substancje biomimetyczne znajdują zastosowanie w preparatach ukierunkowanych na utratę włosów, zrównoważenie mikrobiomu skóry głowy, czy działanie przeciwzapalne, tak istotne
w terapiach trychologicznych.

Przyszłość trychologii stanowi także nauka translacyjna. Za doskonały przykład stanowi medycyna translacyjna, która jest nieodzownym elementem badań klinicznych i rozwoju nauk medycznych. Medycyna translacyjna w myśl from bench to bedside, w dosłownym tłumaczeniu oznacza od stołu laboratoryjnego do łóżka chorego. Jest interdyscyplinarną dziedziną nauk medycznych, łączącą sferę badawczą oraz kliniczną. Dziedzina ta pozwala na zastosowanie innowacyjnych doniesień naukowych, do fazy rozwoju klinicznego. Łączy w sobie badania laboratoryjne in vitro, badania przedkliniczne, badania kliniczne i implementacyjne, gdzie kolejno znajduje zastosowanie w zdrowiu publicznym. Termin kosmetologii i trychologii translacyjnej po raz pierwszy zastosowano na potrzeby książki Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii (Musiał C., PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2023). Trychologia translacyjna łączy w sobie wpływ odkryć naukowych, laboratoryjnych i klinicznych i znajduje powszechne zastosowanie w procesie diagnostycznym, pielęgnacyjnym, oraz w formulacji innowacyjnych składników aktywnych.

(……………………………………………………………………………………………………………)
artykuł ukazał się w wydaniu 2/2023 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

mgr Claudia Musiał
Specjalista kosmetologii bioestetycznej, trycholog; wykładowca akademicki, doktorantka nauk medycznych; autorka publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym z Listy Filadelfijskiej z dziedziny biologii, chemii medycznej, onkologii eksperymentalnej, kosmetologii oraz trychologii, Członkini International Trichoscopy Society oraz Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Autorka książek: Trychologia Kosmetologiczna i Lekarska oraz Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii (PZWL Wydawnictwo Lekarskie).