Wizyta u ginekologa estetycznego

36
fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Ginekologia estetyczna i plastyczna są coraz bardziej popularne wśród Polek. Obecnie kobiety są świadome swojej intymności i seksualności. Nie godzą się na dyskomfort i ból, z którym borykały się jeszcze niedawno ich matki i babki, a który obecnie można łatwo usunąć za pomocą prostych procedur.

Dziś flagowe zabiegi z tych dziedzin ginekologii – takie jak labioplastyka (korekta warg sromowych) czy obkurczanie pochwy nie budzą już takich kontrowersji jak kilka lat temu. Za to wciąż w głowach kobiet pojawiają się pytania przed pierwszą wizytą u specjalisty: jak wygląda taka konsultacja, czy zabieg będzie od razu wykonany, kto kwalifikuje się do takich procedur.

Po pierwsze rozmowa

Wizyta u ginekologa estetycznego niewiele różni się od „zwykłej” konsultacji ginekologicznej. W jej trakcie lekarz zbiera pełny wywiad u pacjentki – dowiaduje się co jej przeszkadza w wyglądzie i funkcjonowaniu miejsc intymnych, a także poznaje przyczyny jej dyskomfortu. Poza tym pyta o współistniejące choroby, przyjmowane leki itp. Celem zadawanych pytań jest zgromadzenie wystarczającej wiedzy, by móc pacjentce zaproponować odpowiednie zabiegi lub przeciwnie – by odradzić jej je z powodu przeciwwskazań zdrowotnych lub psychologicznych!

W skrupulatnym wywiadzie skupiamy się na tym, co kobiecie najbardziej przeszkadza i rozmawiamy o jej oczekiwaniach. Nigdy nie jest tak, że jeśli pacjentka przykładowo chce sobie zmniejszyć wargi sromowe to bez wahania umawiamy się na zabieg. Obowiązkiem lekarza jest dokładne wypytanie kobiety o to, czy problem, z którym do nas przyszła, nie ma drugiego dna np. o podłożu psychologicznym. Możliwe, że ma ona nowego partnera i dla niego chce się zmienić. Albo jest w trakcie rozwodu i doszukuje się przyczyny rozstania w wyglądzie swoich miejsc intymnych. Pojawiają się także pacjentki cierpiące na dysmorfofobię. To zaburzenie psychiczne objawiające się uporczywymi i natrętnymi myślami związanymi z przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie swojego ciała. Osoby z tym schorzeniem mogą decydować się po kolei na wszystkie zabiegi plastyczne i estetyczne, ale ich „dążenie do perfekcji” nigdy się nie kończy. Pacjentkom cierpiącym na to zaburzenie niestety nie pomogą nasze zabiegi, ale nie zostawiamy ich bez pomocy. Rozmawiamy z nimi, tłumaczymy, że wygląd i funkcjonowanie ich miejsc intymnych są w porządku i zachęcamy do wizyty u innego specjalisty. Nie pomożemy również pacjentkom, które za pomocą ginekologii estetycznej chcą ratować swój związek. Wszystko więc należy szczegółowo omówić podczas pierwszej wizyty u ginekologa estetycznego i właściwie zakwalifikować pacjentkę do zabiegu, to podstawa! Na końcu lekarz doświadczony w tego typu zabiegach powinien przedstawić również potencjalne scenariusze odnośnie tego, jakie zabiegi można wykonywać. Mamy obowiązek opowiedzieć nie tylko o zaletach zabiegów, ale i o możliwych powikłaniach.

Najczęstsze problemy pacjentek

Wiele kobiet zgłasza się jednak z realnymi problemami, które bardzo mocno utrudniają im codzienne funkcjonowanie i ograniczają czerpanie radości z życia. Choć wciąż pokutuje przekonanie, że ginekologia estetyczna jest fanaberią dla wybranych, prawda jest taka, że do specjalistów z tej dziedziny przychodzą całkiem „zwyczajne” kobiety, które nie mogą sobie poradzić ze swoimi kompleksami związanymi ze strefami intymnymi. Zgłaszają się nawet młode dziewczyny z przerostem warg sromowych, którym ta przypadłość uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
(……………………………………………………………………………………………………………)
artykuł ukazał się w wydaniu 3/2023 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

lek. Anna Niećlek. ANNA NIEĆ
Ginekolog położnik, lekarz wykonujący zabiegi ginekologii estetycznej i plastycznej z krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl)