Siwe włosy, co warto o nich wiedzieć?

41
fot. Pexels
fot. Pexels

Za przedwczesne siwienie włosów może odpowiadać genetyka, jeśli odziedziczyliśmy tę cechę. Niekorzystnie również reaguje organizm na nadmiar stresu, poprzez nagromadzenie wolnych rodników w mieszkach włosowych, może dojść wówczas do zmniejszonej produkcji melaniny. Negatywny wpływ mają również czynniki zewnętrzne. Co jeszcze warto wiedzieć, aby opóźnić proces siwienia?

Włosy nie rosną według faz cyklu wzrostu włosa. Powstają w macierzy, w wyniku podziałów komórkowych. W cyklu życiowym włosa wyróżnia się 3 fazy: anagen – faza wzrostu włosa, która trwa od 2 do 7 lat, katagen – faza przejściowa trwająca od 7 do 21 dni oraz telogen – faza spoczynku i wypadania trwająca od 1 do 3 miesięcy. Z czasem ilość podziałów słabnie, a włos naturalnie przechodzi w fazę spoczynkową i wypadania. Kiedy wyrwiemy włos nastąpi naturalny powrót do cyklu.

Szybkość wzrostu włosów zależy od różnych czynników na przykład płci (u mężczyzn rosną szybciej), wieku (najszybciej rosną pomiędzy 15. a 30. rokiem życia), pory roku a nawet dnia. Ilość włosów jaka znajduje się na głowie w obrębie skóry głowy różni się także w zależności od koloru włosów. Osoby posiadające włosy w kolorze blond mają około 130 000, ciemnowłose 110 000, a rude 90 000.

Kolor włosów jest dziedziczny i zależy od cech rasowych. Czasami może zdarzyć się, że dziecko dziedziczy kolor włosów nie po rodzicach, a dalekich krewnych. Rodzaj oraz ilość melaniny zawarta w cebulce włosa ma wpływ na jego kolor. Im ilość barwnika jest mniejsza, tym włosy są jaśniejsze.

Kolor włosów zależy od ilości i rozmieszczenia melanosomów oraz od rodzaju barwnika: eumelaniny, feomelaniny oraz melaniny trójchromowej. Włosy ciemne zawierają eumelaninę, która ma zabarwienie ciemnobrązowe lub czarne. Feomelanina mająca barwę czerwoną i żółtą występuje we włosach blond i rudych. W tych ostatnich stwierdza się także melaninę trójchromową o barwie intensywnie czerwonej. Melanina powstaje w reakcji enzymatycznej melanogenezy pod wpływem tyrozynazy – enzymu, którego produkcję stymulują promienie słoneczne. Melanina znajduje się w komórkach keratynowych włosa (warstwie korowej) i ma także właściwości ochronne. Z wiekiem włosy ciemnieją głównie z powodu sumującej się ekspozycji na słońce.

Jeżeli barwnik skupiony jest w jednym miejscu w dużej ilości i jego cząsteczki są duże, włosy zyskują ciemny odcień. Włosy jasne zaś otrzymujemy wtedy, kiedy skupisko barwnika jest małe, tak jak i rozmiar jego cząsteczek.

Proces siwienia włosów jest powiązany z funkcjonowaniem komórek macierzystych melanocytów, które są odpowiedzialne za produkcję pigmentu w mieszkach włosowych. Siwienie zaczyna się gdy melanocyty przestają wytwarzać melaninę. Wtedy włos traci barwę i staje się przezroczysty, równocześnie rozpraszając światło, co daje wrażenie bieli. Jest to naturalna cecha procesu jakim jest siwienie, skorelowana z chronologicznym starzeniem się włosów. Stają się one szorstkie, matowe i sztywne ponieważ są pozbawione barwnika i puste w środku, co zmienia ich strukturę. Siwienie i czas w jakim się pojawia jest uwarunkowany genetycznie, ale też może być wynikiem wpływu różnych czynników na nasz organizm.

(………………………………………………………………………………………………)
Artykuł ukazał się w wydaniu 4/2023 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

mgr Anna Mackojć
Trycholog. Biotechnolog. Adiunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.