Egzosomy w walce ze starzeniem i łysieniem

41

Było osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste. Teraz przyszedł czas na egzosomy. Medycyna regeneracyjna często wykorzystuje substancje pochodzenia organicznego, które mają zdolności wspomagające naturalne procesy odnowy organizmu i odbudowę uszkodzonych tkanek. Sprawdźmy czym są egzosomy i jak możemy je wykorzystać w medycynie estetycznej i trychologii.

Medycyna regeneracyjna to kierunek mający na celu wykorzystywanie substancji i technologii, które nakłaniaj organizm do samoodnowy – stymulują go i usprawniają procesy zachodzące w nim, tak aby miał zdolność lepszej pracy i naturalnej naprawy uszkodzonych struktur. Cześć z preparatów ma pochodzenie organiczne, nawet autologiczne jak np. osocze bogatopłytkowe czy fibryna bogatopłytkowa. W tym trendzie obecnie dużą popularnością cieszą się egzosomy, które są szeroko wykorzystywane w medycynie również w medycynie estetycznej.

Egzosomy – ważny nośnik organiczny

Egzosomy to nanopęcherzyki (niewielkie cząsteczki o budowie pęcherzykowej), wytwarzane przez komórki macierzyste i komórki mezenchymalne (MSC), krążące w płynach ustrojowych. Transportują i dostarczają one informacje biologiczne do komórek. Ich skład jest niezwykle wartościowy – zawierają szereg składników aktywnych, takich jak m.in: lipidy, białka, peptydy, aminokwasy, kwasy nukleinowe, czynniki wzrostu, cytokiny, elastynę, dzięki czemu efektywnie wpływają na procesy regeneracji, odnowy, odżywienia i nawilżenia skóry. Wykorzystanie egzosomów w medycynie estetycznej jawi się jako nowoczesna i innowacyjna metoda, która prowadzi do rewolucyjnych efektów w zakresie odmładzania i regeneracji skóry.

Egzosomy wykazują cały wachlarz cennych i istotnych właściwości – biorą udział w komunikacji międzykomórkowej, usprawniają procesy regeneracyjne i naprawcze, działają przeciwzapalnie, pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, stymulują procesy angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych) oraz proliferacji (namnażania) komórek.

Z uwagi na powyższe egzosomy z powodzeniem znajdują zastosowanie w medycynie estetycznej. Poprzez intensywną stymulację komórek skóry właściwej, dzięki nim możemy osiągnąć efekty w procesach odmładzania i regeneracji skóry, a także redukcji oznak starzenia i przebarwień. Wykazują one również niezwykłą skuteczność w terapiach mających na celu zahamowanie nadmiernego wypadania włosów i zapobieganie łysieniu. Zabiegi z wykorzystaniem egzosomów gwarantują poprawę ogólnej kondycji skóry, co bezpośrednio przekłada się na pożądany efekt promiennego wyglądu.

Egzosomy w terapiach łączonych

Warto również wspomnieć, że egzosomy przyczyniają się do zwiększenia skuteczności innych zabiegów medycyny estetycznej. Warto je więc stosować w pojedynkę oraz w terapiach łączonych. Egzosomy stosuje się w połączeniu z zabiegami, które silnie wpływają na przebudowę i regenerację skóry, co zapewnia maksymalny efekt ich działania i pełne wykorzystanie potencjału odmładzającego ukrytego w składnikach egzosomów. W celu uzyskania efektu odmłodzenia lub regeneracji egzosomy aplikuje się pacjentowi z wykorzystaniem m.in. mikronakłuwania (mezoterapia mikroigłowa), lasera frakcyjnego CO2, radiofrekwencji mikroigłowej RF. Obszary zabiegowe to: twarz, szyja, dekolt, skóra głowy.

(……………………………………………….)

Artykuł ukazał się w wydaniu 1/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Anna Bachleda Curuślek. Anna Bachleda-Curuś
Specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z kliniki SCM estetic w Krakowie. Absolwentka Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada bogatą praktykę lekarską w zakresie dermatologii, wenerologii, medycyny estetycznej. Pomaga kobietom podkreślić ich piękno i zadbać o wizerunek.