Cera alergiczna i jej pielęgnacja

31
fot. Pexels
fot. Pexels

Problemy z cerą mogą się pojawić w każdym wieku i przybierać charakter od niewielkich
i chwilowych niedogodności po różnego rodzaju schorzenia jak atopowe zapalenie skóry, trądzik pospolity, trądzik różowaty, nadmierne rogowacenie, nadwrażliwość, alergie, problemy naczyniowe i przebarwienia.

Każda z przypadłości skórnych wymaga stosownej pielęgnacji, eliminacji czynników niedogodnych dla skóry, właściwych zabiegów kosmetycznych i kosmetologicznych, a często także leczenia dermatologicznego. Pojawiające się na skórze zaczerwienienia, przetłuszczenie, przesuszenie, świąd, pęknięcia czy stany zapalne, nawet niewielkie, są wskazaniem do tego, aby zwrócić uwagę na potrzeby skóry, nie należy ich lekceważyć. Efektami zaniedbań mogą być przebarwienia, blizny, szybsze starzenie się skóry, a nawet problemy natury psychicznej, ponieważ wygląd w znacznym stopniu przekłada się na dobre samopoczucie i funkcjonowanie każdego człowieka. Warunkiem odzyskania zdrowej skóry jest jej prawidłowe zdiagnozowanie, co w przypadku cery alergicznej nie zawsze jest od razu szybkie i łatwe.

Zachodzi konieczność wyeliminowania tych pewnych, ale także przypuszczalnych alergenów i wprowadzenie właściwej pielęgnacji codziennej. Często proste, ale ukierunkowane leczenie może bardzo szybko przynieść poprawę stanu skóry, a co za tym idzie zwiększenie komfortu życia.

Cera alergiczna to częsta przypadłość. Źle toleruje większość kosmetyków, twardą wodę, a nawet dużo składników codziennego menu. Skóra może stać się alergiczna w każdym wieku, a zapisaną w genach skłonność do alergii mogą wyzwolić różne czynniki. Niektórzy zmagają się z tą szczególną wrażliwością od dzieciństwa, bywa jednak, że w alergiczną zmienia się cera dotąd wrażliwa, ale też i skóra, która od dziecka nie sprawiała najmniejszych problemów. Ten typ cery często mylony jest z cerą wrażliwą, ponieważ odpowiedź skóry na czynniki zewnętrzne jest niemal identyczna – to bardzo często uczucie pieczenia, rumień, wysypka i świąd. Charakterystyczne jest także płytkie unaczynienie, zwykle uszkodzona bariera lipidowa naskórka i jego warstwa rogowa. Mechanizm powstawania zmian jest jednak inny. W przypadku skóry alergicznej przykre objawy są spowodowane przez alergeny, które przenikają przez uszkodzoną barierę skórno-naskórkową lub są dostarczane z pożywieniem albo czynnikami zewnętrznymi, powodując reakcję zapalną. Zdarza się, że odczyn alergiczny pojawiający się na skórze twarzy, głównie powiek, może być reakcją uczuleniową na składniki preparatów zastosowanych w innych okolicach ciała. Skórze alergicznej szkodzi również stres, zanieczyszczenie powietrza, dym tytoniowy, słońce i stosowanie zbyt wielu kosmetyków. To, co może wywołać reakcję alergiczną u jednej osoby, u innej nie musi powodować żadnych zmian skórnych.

Skórę może podrażnić bardzo wiele czynników, jak np. składniki kosmetyków, składniki spożywcze, składniki chemii domowej, ubrań. Mogą to być też składniki perfum, zanieczyszczone powietrze, środki konserwujące, wyciągi z roślin, niektóre metale (np. nikiel, kobalt, chrom), a nawet woda. Najczęściej uczulające substancje obecne w kosmetykach to lanolina, glikol propylenowy, parabeny, silikony, pigmenty znajdujące się w kosmetykach kolorowych, konserwanty oraz kompozycje zapachowe, lateks ale też kwas salicylowy, a nawet rumianek. Alergiczne zapalenie skóry może być także spowodowane nadmierną reakcją układu immunologicznego na niektóre leki, jad owadów, roztocza kurzu domowego, produkty odpszczele (np. propolis), czy olejki eteryczne. Główne substancje pokarmowe, które uczulają to: białka mleka, gluten, orzechy, seler, soja, jajka, truskawki, czekolada, miód, a także dodatki spożywcze, takie jak glutaminian sodu i barwniki żywności.

Cera alergiczna często mylona jest z skórą wrażliwą, a także reaktywną. Mają one wiele cech wspólnych, ale lepiej ich nie mylić. Przy skórze wrażliwej reakcja alergiczna występuje najczęściej jedynie w okolicy nałożenia kosmetyku i może zniknąć dość szybko. W przypadku skóry alergicznej, reakcja może się pojawić w późniejszym czasie i objąć większą powierzchnię niż ta, na którą został nałożony kosmetyk.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 1/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Jolanta Kozaczyńska
Specjalista kosmetologii estetycznej i kosmetologii leczniczej, dietetyki klinicznej i dietetyki w kosmetologii, instruktor odnowy biologicznej, pedagog i wykładowca zawodu. Od wielu lat prowadzi działalność społeczną w dziedzinach dotyczących profilaktyki zdrowotnej i poprawy wizerunku. Właściciel gabinetu Esther Studio w Warszawie.