Cukrzyca, stan charakteryzujący się zaburzeniami gospodarki glukozowej, staje się coraz powszechniejszym wyzwaniem zdrowotnym na całym świecie. Oprócz dobrze znanych powikłań takich jak choroby serca czy problemy naczyniowe, cukrzyca może również wpływać na zdrowie skóry.
Zrozumienie, jak podwyższone stężenie glukozy wpływa na skórę pacjentów z cukrzycą, jest kluczowe nie tylko dla lekarzy czy kosmetologów, ale także dla samych pacjentów, którzy dzięki tej świadomości mogą skuteczniej dbać o swój ogólny stan zdrowia.
U chorych na cukrzycę zmiany skórne, występują u 15-40% chorych. Osoby chore są bardziej narażone na zakażenia drożdżakowe Candida albicans. Charakterystycznym miejscem zakażenia jest jama ustna i zmiany zlokalizowane na języku (gładka, czerwona lub biaława powierzchnia), a także błony śluzowe policzków, które mogą przyjmować postać białawych ognisk. Często nawracające „zajady” (zapalenie kącików ust) mogą być wywoływane kandydozą, a nie jak zazwyczaj słyszymy – niedoborem witaminy B.
W przebiegu cukrzycy u kobiet istnieje częste ryzyko występowania drożdzakowego zapalenia sromu i pochwy, któremu towarzyszy uporczywy świąd oraz nierzadko występują upławy, zaś u mężczyzn można zaobserwować zapalenie żołędzi. Śluzówka żołędzi wówczas jest zaczerwieniona, a na powierzchni występują krosty z żółtawą wydzieliną.
Dla osób otyłych z cukrzycą charakterystyczne jest wyprzenie drożdzakowe. Występują wówczas zmiany rumieniowe z wysiękiem. Czasami w przebiegu nieleczonych zmian mogą wystąpić głębsze bolesne pęknięcia z bolesnymi nadżerkami, które są odgraniczone od skóry zdrowej. Zlokalizowane są w miejscach styku np. w okolicach pach, pachwin, w przestrzeniach międzypalcowych czy w fałdach podpiersiowych.
Łupież rumieniowy (erythrasma) – często mylony z grzybicą, jest infekcją bakteryjną wywoływana przez Gram – dodatnie maczugowce – może występować u pacjentów z cukrzycą. Jego lokalizacja to pachwiny, przestrzenie międzypalcowe, szpara międzypośladkowa, okolice pępka czy fałdy podpiersiowe. Infekcja ma charakter plam o kolorze czerwonobrązowym. Chorobie towarzyszy bolesność oraz świąd.
Łupież rumieniowy najczęściej dotyka osoby otyłe, gdzie nadmierna wilgotność i tarcie powodują mikrourazy, a to z kolei przyczynia się do rozwoju bakterii. Do diagnostyki łupieżu rumieniowego doskonale sprawdza się lampa Wooda, która przy kontakcie z infekcją przyjmuje kolor koraloczerwony.
Martwica cukrzycowa – upośledzenie ukrwienia i neuropatia, która jest groźna dla życia. Pierwszym objawem jest zasinienie palucha, a następnie rozwój stopy cukrzycowej. Nieleczony zespół stopy cukrzycowej może prowadzić nawet do martwicy, przy której jest konieczność amputacji stopy lub nawet całej nogi, w zależności od stopnia uszkodzenia tkanek. Na rok 2021 w Polsce było aż 250 tysięcy osób zagrożonych amputacją kończyny w wyniku nieleczonej stopy cukrzycowej.
(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 1/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>
mgr Beata Anaya Diaz
Kosmetolog z ponad 10 letnim stażem. Przez 8 lat prowadziła z powodzeniem stacjonarnie Klinikę Urody we Wrocławiu. Obecnie pracuje jako kosmetolog estetyczny – w formie stacjonarnej oraz pomaga swoim klientom konsultując, pisząc e-booki, newslettery, plannery i artykuły. Prowadzi cykl spotkań/wywiadów z ważnymi osobistościami z zakresu medycyny, tworzy szkolenia i webinary z zakresu kosmetologii i medycyny.