Jak utrzymać skórę w świetnej kondycji latem?

20
fot. Pexels
fot. Pexels

Wysokie temperatury latem powodują, że nasza skóra może się buntować i sygnalizować, że ma „dość”. Dużo szybciej się pocimy, co przy nieprawidłowej pielęgnacji może objawiać się wysypem różnych niedoskonałości.

Promieniowanie UV podrażnia naturalną barierę ochronną skóry, prowadząc często do zaczerwienienia, powstawania przebarwień i do przyspieszenia procesu starzenia. Promienie UVA docierają do głębszych warstw skóry. Ich aktywność osłabia włókna kolagenowe i elastynowe. Promieniowanie przenika w głąb tkanki, powodując zmiany w strukturze DNA tym samym prowadząc do fotostarzenia. Z kolei promieniowanie UVB działając na zewnętrzną warstwę naskórka przesusza go, wywołuje rumień na twarzy, oparzenia i daje opaleniznę. Pielęgnacja skóry o tej porze roku to przede wszystkim odpowiednia ochrona przed UV, regularne złuszczanie naskórka i intensywne nawilżanie.

Krem z wysokim filtrem to podstawa pielęgnacji skóry latem

Promienie UV, pomimo pozytywnego oddziaływania na nasze samopoczucie i zdrowie organizmu to odwieczny wróg naszej skóry, który przyspiesza procesy starzenia. Pamiętajmy o tym, że może wywoływać poparzenia a nawet niebezpieczne zmiany nowotworowe!

Skóra tłusta ze zmianami trądzikowymi potrzebuje lekkiego kremu przeciwsłonecznego do skóry problematycznej o nietłustej formule, który dobrze się wchłania, nie bieli, matuje skórę i charakteryzuje się niskim indeksem komedogennym. Kremy gęste o tłustej konsystencji mogą prowadzić do zapychania porów. Ponadto w przypadku większych problemów z wykwitami skórnymi zaleca się szczególnie kremy z tlenkiem cynku, który reguluje wydzielanie sebum czy też konsystencje wzbogacone o antyoksydanty takie jak – witamina C i witamina E. Aby wyrównać koloryt skóry, często wystarczy tonujący krem SPF do twarzy, który będzie chronić i pielęgnować skórę, a jednocześnie kryć jej niedoskonałości.

Skóra normalna wymaga podtrzymania optymalnej produkcji sebum przy jednoczesnym regularnym odżywianiu i nawilżaniu.

Sucha skóra potrzebuje zdecydowanie większej dawki nawilżenia, ponieważ słońce i wysoka temperatura jeszcze bardziej ją wysusza. Sprawdzą się tutaj produkty zawierające w swoim składzie oprócz filtrów UV składniki nawilżające o delikatnej formule, które wygładzą skórę i zapewnią optymalne nawodnienie, m.in kolagen, kwas hialuronowy, glukonolakton. Ten ostatni dodatkowo zmniejsza zaczerwienienie, rumień, działa łagodząco i posiada właściwości przeciwzapalne.

Skóra wrażliwa często jest nadreaktywna i może objawiać się uczuleniem na niektóre składniki kosmetyków. Krem przeciwsłoneczny do tego typu cery powinien być bezzapachowy. W przypadku tego rodzaju skóry dobrze sprawdzają się również filtry mineralne, ponieważ nie są pochłaniane przez skórę, więc jej nie podrażniają.

Skóra dojrzała potrzebuje intensywnej ochrony przeciwsłonecznej a także głębokiego odżywienia i optymalnego nawilżenia. Tutaj sprawdzą się dodatkowo takie składniki jak komórki macierzyste czy peptydy, które stymulują wzrost fibroblastów i syntezę włókien kolagenowych oraz elastynowych.

Aplikację warstwy ochronnej SPF powinno się powtarzać co 2–3 godziny lub za każdym razem, gdy się spocimy czy wykąpiemy.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 2/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Kaja Rapińczyk
 

mgr Kaja Rapińczyk
Kosmetolog DR-Cosmetic Świnoujście, Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się tworzeniu kompleksowych programów zabiegowych zarówno pielęgnacyjnych na twarz i ciało jak również z zakresu medycyny estetycznej. Ceniony ekspert medialny tv oraz radiowy. W swojej pracy zawodowej uważa, że najważniejsze jest holistyczne i indywidualne podejście do każdego pacjenta.