Krosty i stany zapalne na skórze głowy

45
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Wiele osób zmaga się z problemami skóry głowy. Mogą one być chwilowe, np. spowodowane zastosowaniem nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji lub stylizacji, po trudniejsze lub wręcz chorobowe. Właściwa diagnoza, jak we wszystkich przypadkach związanych ze zdrowiem jest kluczowa.

Większość schorzeń powodujących zmiany na skórze głowy powoduje tkliwość, świąd, łuszczenie lub zaczerwienienie, a bywa, że wszystkie te symptomy występują jednocześnie.

Wypryski na głowie – przyczyny

Powstawanie stanów zapalnych na skórze głowy powodują bardzo różne czynniki: zewnętrzne (np. kosmetyki, zbyt częste suszenie, leki), wewnątrzpochodne (uwarunkowania genetyczne, choroby), psychiczne (nerwice natręctw, trądzik z rozdrapania). Należy również wspomnieć o zmianach w typie np. włókniaków czy też nowotworowych zmian złośliwych, w przypadku których nie zawsze można ustalić przyczynę i ją wyeliminować. Są też takie jak pasożytnicze, czyli np. wszawica, czy grzybicze, jak łupież, które wyleczyć można prostymi środkami i zabiegami.

Zmiany mogą przybierać różne formy, od drobnych zmian trądzikowych, zapalenia mieszków włosowych, po krosty, cysty, łuszczenie się skóry, zbliznowacenia od rozdrapywania lub miejscową utratę włosów. Czasami zmiany pojawiają się na całej powierzchni skóry głowy, ale często tylko wokół linii włosów.

Wypryski na głowie wcale nie muszą świadczyć o procesach chorobowych. Bywa, że są one reakcją alergiczną na kosmetyki do pielęgnacji skóry, włosów lub stylizacji. Nie tylko jakiś składnik stosowanych preparatów, ale też jego niewłaściwie zastosowanie może być przyczyną swędzenia, nadmiernej produkcji sebum, przesuszenia czy też łuszczenia się skóry.

Do najczęstszych przyczyn powstawania zmian skórnych na skórze głowy należą: kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, różne odmiany łupieżu, grzybica, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, zmiany trądzikowe i łojotokowe zapalenie skóry.

Zapalenie mieszków włosowych to powszechny problem dermatologiczny. Może rozwinąć się na skutek infekcji grzybiczej, wirusowej lub bakteryjnej. Wykwity mają zazwyczaj łagodny przebieg, zdarza się jednak, szczególnie w przypadku nieleczonej dermatozy, że występują też bolesne zmiany w postaci wykwitów ropnych lub wypełnionych treścią surowiczą, a skóra głowy może być zaczerwieniona i łuszcząca. Zapalenie mieszków włosowych skóry głowy często powoduje dokuczliwy świąd, tkliwość i pieczenie. Nieleczony, rozwijający się stan zapalny może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Krosty we włosach są najczęściej skutkiem nieprawidłowej higieny, a gromadzenie się patogenów sprzyja rozwojowi infekcji. Do przyczyn zapalenia mieszków włosowych zaliczyć możemy, poza złą higieną, obniżoną odporność, uszkodzenia mechaniczne i stosowanie złej jakości kosmetyków. Dzięki codziennej, właściwej pielęgnacji objawy ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. W przypadku zaognionego już stanu zapalnego szybka reakcja i wizyta u specjalisty pomogą zwalczyć stan chorobowy. Lekarz po zdiagnozowaniu, pobraniu wymazu określa rodzaj infekcji i zaleca odpowiednią kurację, od antybiotykoterapii miejscowej w postaci kremów i maści przy infekcji bakteryjnej, po doustna przy zmianach już mocno nasilonych. Podobnie rzecz ma się w przypadku przyczyny drożdżakowej lub innej.

Za wiele przypadków krost i zmian zapalnych na skórze głowy odpowiada trądzik. Mogą na niej występować te same objawy jakie obserwuje się klasycznie na twarzy. Schowane pod włosami wykwity zapalne są mniej widoczne, ale bardzo uciążliwe. Często wypełnione treścią ropną, a niektóre z nich mogą boleć i wywoływać świąd. Trądzik na głowie występuje zwykle w okresie dojrzewania i wiąże się z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Towarzyszy mu najczęściej nadmierne przetłuszczanie włosów i często strupki z rozdrapania.

Pryszcze we włosach leczy się podobnie jak zmiany na twarzy, dekolcie lub plecach za wyjątkiem preparatów z nadtlenkiem benzoilu, który często rozjaśnia włosy. W cięższych postaciach trądziku sięga się po antybiotyki, na przykład tetracyklinę, klindamycynę lub retinoidy. Jeśli zmiany nie przechodzą w głębokie stany ropne to zawsze warto przed sięgnięciem po terapię doustną zastosować środki miejscowe, których jest na rynku bardzo wiele. Najlepszym sposobem jest zapobieganie zatykaniu się porów skóry i powstawaniu zapalenia mieszków włosowych przez stosowanie odpowiednich środków higienicznych, pilnowanie właściwego poziomu probiotyków, właściwa pielęgnacja i dieta. Nie należy stosować produktów na bazie olejów i wosków, używać preparatów przeciwzapalnych, do skóry wrażliwej, alergicznej lub atopowej, których jest w aptece wiele. Mają prosty skład, wcale nie muszą być drogie, a często są bardzo skuteczne. Konsultacja z doświadczonym kosmetologiem, trychologiem lub dermatologiem jest bardzo potrzebna. Pomoże znaleźć właściwy dla każdego sposób terapii. Włosy należy czesać delikatnie nie szorując po skórze, do suszenia używać najlepiej jednorazowych ręczników papierowych i przede wszystkim nie rozdrapywać stanów zapalnych.

Kolejnym problemem skórnym są drażniące, narastające strupki na głowie. Mogą one mieć różne przyczyny jak np.: alergie, zakażenia grzybicze lub bakteryjne, podrażnienia wywołane stosowaniem niewłaściwych kosmetyków, zbyt częstym myciem głowy, rozdrapywaniem, czy też zaburzeniami keratynizacji. Aby pozbyć się tej uciążliwej przypadłości należy ustalić jej przyczynę, po czym zastosować odpowiednie leczenie obejmujące specjalistyczne szampony, toniki, maści, ale i w razie potrzeby leki. Jeśli strupki powstają z rozdrapania należy rozważyć udanie się, poza dermatologiem, trychologiem, czy kosmetologiem, także do psychoterapeuty, który podpowie jak poradzić sobie z tego rodzaju nawykami lub natręctwami. Ważne jest też unikanie czynników, które mogą podrażniać skórę, takich jak długie suszenie włosów gorącym powietrzem czy używanie produktów do stylizacji zawierających substancje drażniące.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 2/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Cytowanie lub kopiowanie treści artykułu jest dozwolone tylko w przypadku podania źródła pochodzenia, autora i tytułu tekstu, z którego pochodzi fragment.

Jolanta Kozaczyńska
Specjalista kosmetologii estetycznej i kosmetologii leczniczej, dietetyki klinicznej i dietetyki w kosmetologii, instruktor odnowy biologicznej, pedagog i wykładowca zawodu. Od wielu lat prowadzi działalność społeczną w dziedzinach dotyczących profilaktyki zdrowotnej i poprawy wizerunku. Właściciel gabinetu Esther Studio w Warszawie.