Pielęgnacja włosów w okresie premenopauzy

37
fot. Pexels
fot. Pexels

Coraz bardziej świadomie i otwarcie rozmawiamy o zmianach, które zachodzą w organizmie kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Także w kontekście skóry i włosów. Jak o nie dbać w tym czasie?

Zmiany, jakie niesie ze sobą menopauza i poprzedzająca ją premenopauza, wynikają ze spadku poziomu hormonów płciowych żeńskich. Wpływają one na wiele układów i struktur kobiecego organizmu, w tym także na skórę i włosy. Niestety, w dużej mierze są to procesy niekorzystne, jednak dziś mamy już narzędzia, by przygotować się na nadejście menopauzy i zminimalizować jej negatywne skutki.

Co dzieje się na głowie?

Menopauza jest procesem fizjologicznym, czyli czeka każdą z nas. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zminimalizować niekorzystnych zmian, które ze sobą niesie. Spadek hormonów płciowych w okresie menopauzalnym powoduje zmniejszenie gęstości i obniżenie jakości włosów. Wynika to z faktu, że to właśnie estrogeny odpowiadają za tempo podziałów komórkowych, za jakość i kondycję skóry i włosów.
Spadek estrogenów spowalnia też pracę gruczołów łojowych, skóra staje się sucha, wręcz pergaminowa. W efekcie sebum, które podczas czesania przeciągane było na łodygę włosa i ją zabezpieczało, nie jest już produkowane w takiej ilości. Włos bez lipidowej ochrony staje się suchy i bardziej łamliwy. W tym okresie życia włosy też często tracą naturalną pigmentację i stają się siwe. Utrata pigmentu jest związana głównie z upływem czasu i wyczerpywaniem się puli melanocytów (komórek barwnikowych) w organizmie, ale mogą też na nią wpływać przyjmowane leki czy występujące choroby autoimmunologiczne (np. bielactwo). U 90% pacjentek w okresie menopauzy siwienie włosów jest objawem fizjologicznym.

Jakie zmiany możesz dostrzec na swojej głowie w czasie menopauzy?

  • zmniejszenie gęstości włosów i ich nasilone wypadanie,
  • obniżenie jakości włosów,
  • zmianę struktury i koloru włosów (siwienie),
  • suchość i podrażnienie skóry głowy na skutek spadku wydajności gruczołów łojowych,
  • łamliwość, suchość i szorstkość włosów.

Wypadanie włosów – na co zwrócić uwagę
Wypadanie włosów w okresie okołomenopauzalnym może być związane np. z łysieniem androgenowym, telogenowym lub czołowym brzeżnym. Kluczowa dla wykrycia przyczyn problemu będzie profesjonalna diagnostyka. Ważne jest, by mieć świadomość, kiedy dochodzi do nasilonego wypadania włosów. Nie trzymajmy się obiegowych opinii, że około stu włosów na dzień jest normą. U niektórych kobiet utrata pięćdziesięciu włosów to będzie dużo, szczególnie jeśli wcześniej wypadały one pojedynczo. Ważne, by uważnie siebie obserwować – wtedy szybko zauważymy, że włosów wypada więcej niż zwykle.

Wizyta u trychologa
W myśl zasady, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto z wyprzedzeniem udać się do trychologa. W przypadku menopauzy profilaktyka jest szczególnie istotna i daje spore możliwości. Specjalista sprawdzi stan i kondycję włosów oraz skóry głowy, a na podstawie konsultacji i badania trichoskopowego zaleci odpowiednie postępowanie i pielęgnację domową. Podczas badania powiększającą kamerą (trichoskopem) specjalista oceni wygląd skóry głowy, ale też sprawdzi jak wyglądają „młode” włosy, co pozwoli określić potencjalne niedobory, zlecić odpowiednie badania laboratoryjne i opracować długofalowy plan działania. Dziś do dyspozycji mamy też cały szereg zaawansowanych kuracji (światło LED, zimne lasery, infuzję tlenową czy mezoterapię), które stymulują podziały komórkowe i je przyspieszają. Prewencyjnie trycholog może też zalecić spersonalizowaną suplementację.

Jak dbać o włosy w domu?
Pielęgnacja domowa jest bardzo ważnym elementem dbania o kondycję włosów i skóry głowy. Niestety wiele kobiet na skutek zwiększonej suchości skóry w czasie menopauzy zaczyna rzadziej myć głowę. To błąd. Należy robić to codziennie lub co drugi dzień, ale zmienić szampon na łagodniejszy. To szczególnie ważne, gdyż wiele pań próbuje optycznie zagęścić fryzurę stosując różne środki do stylizacji (lakiery, lotiony, pianki), które osadzają się na skórze dodatkowo ją osłabiając. Nie należy też trzeć umytych włosów ręcznikiem. Wystarczy je lekko odsączyć. Jeśli chodzi o suszenie, najlepiej robić to na średniej mocy i chłodnym lub letnim powietrzem. Nigdy nie należy kłaść się spać z mokrą czupryną.

Mycie włosów: należy myć je codziennie lub raz na dwa dni, ale za pomocą dobrze dobranych kosmetyków – łagodnych i nawilżających. Zawsze myjemy głowę dwa razy.

Odżywki i maski: odżywki nakładamy na łodygę włosa, nie na skórę głowy. Dobieramy produkt do rodzaju/kondycji kosmyków. W okresie menopauzalnym, kiedy skóra jest sucha, warto sięgnąć po maskę do skóry głowy.

Peeling do skóry głowy: w okresie menopauzalnym lepiej wybrać te oparte na kwasach lub enzymach oraz łączone: kwasowo-enzymatyczne. Zwykle stosuje się je raz na 7 lub 14 dni. pH produktu powinno być zbliżone do naturalnego pH skóry (4,5-5,5).

Ampułki, lotiony i wcierki: muszą być dobrze dobrane. W okresie menopauzalnym warto sięgnąć po te o działaniu antyandrogenowym. Zapobiegną miniaturyzacji mieszków i będą stymulowały podziały komórkowe. Takie kosmetyki stosujmy codziennie, chyba że producent zaleca inaczej.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 2/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>


Anna Mackojć
Trycholog. Biotechnolog. Diagnosta obrazowy. Założycielka Instytutu Trychologii® w Warszawie oraz właścicielka marki Molecular Trichology z linią kosmetyków i suplementów diety przeznaczonych dla Klientów salonów trychologicznych.