Moc kwasu traneksamowego

26
fot. Pexels
fot. Pexels

Przebarwienia na skórze to dla wielu osób poważny problem głównie ze względów estetycznych. Przyczyny powstawania mogą być bardzo różne, zaczynając od uwarunkowań genetycznych, zmian hormonalnych, poprzez zażywanie niektórych leków, antykoncepcji, kończąc na promieniowaniu UV i pozostałościach potrądzikowych.

Duża nadprodukcja melaniny znacząco postarza wygląd twarzy i wpływa negatywnie na psychikę i poczucie własnej wartości. Kwas traneksamowy to zdecydowanie lider wśród substancji kwasowych przeznaczony dla skór naczyniowych, wrażliwych, czy właśnie z przebarwieniami.

Sięgając do początków. Rok 1962. Kwas traneksamowy został opisany jako lek przeciwkrwotoczny i w takiej postaci występuje do dziś. W 2011 roku został uznany i wpisany na listę najważniejszych leków ogłoszoną prze Światową Organizację Zdrowia. Kwas traneksamowy jest syntetycznym aminokwasem o aktywności przeciwkrwotocznej. Sprawdza się we wszelkiego rodzaju krwawieniach. Używany jest w celu zapobiegania nieprawidłowej fibrynolizie, czyli procesowi fizjologicznego rozpuszczania skrzepu oraz tym samym zmniejszeniu utraty krwi. Lek stosuje się w położnictwie i ginekologii, a także chirurgii. Od 1976 roku substancja stosowana jest również jako pogromca przebarwień na skórze. Zostało to odkryte niespodziewanie, kiedy to u pacjenta męczącego się z przewlekłą pokrzywką po zastosowaniu kwasu traneksamowego zaobserwowano również zmniejszenie melasmy. Natomiast w 2002 roku wprowadzono pierwszą liposomową formułę z 2% kwasem traneksamowym, opartą na fosfatydylocholinie.

Kwas traneksamowy jest syntetyczną pochodną aminokwasu lizyny, która ogranicza i kontroluje rozpuszczanie hemostatycznej fibryny. Związek ten pomaga w uporaniu się ze zmianami skórnymi na twarzy. Zmniejsza on aktywność tyrozynazy, czyli substancji biorącej udział w wytwarzaniu melaniny – barwnika skóry. Ma także zastosowanie jako środek przeciwko krwawieniom. Podaje się go dożylnie, doustnie lub domięśniowo. Kwas osiąga szczytowe stężenie we krwi w przeciągu około 3 godzin od czasu przyjęcia. Posiada zdolność przekraczania bariery krew-mózg, przenikania do płynu stawowego oraz poprzez łożysko do mleka matki. Co ważne, kwas wydalany jest w 90% wraz z moczem.

Kwas traneksamowy poprawia funkcjonowanie bariery naskórkowej, zmniejsza proliferację melanocytów, hamuje system plazminy/plazminogenu, redukuje poziom VEGF (czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego), redukuje poziom wolnych aminokwasów i produkcję prostaglandyn oraz redukuje poziom endoteliny-1 w keratynocytach.

Substancja ta działa na kilku etapach melanogenezy. Radzi sobie nie tylko z przebarwieniami, które już się pojawiły, ale też z powstawaniem nowych zmian pigmentacyjnych. Szczególnie sprawdza się w przypadku skór naczyniowych.

Po zastosowaniu następuje widoczne nawilżenie skóry, rozjaśnienie przebarwień, wyrównanie kolorytu skóry, złagodzenie stanów zapalnych, złagodzenie komponenty naczyniowej, zmniejszenie objawów trądziku różowatego, zmniejszenie świądu i pokrzywki, zmniejszenie przebarwień pozapalnych, zmniejszenie przebarwień wywołanych nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, wzmocnienie naczyń krwionośnych. Zaobserwowano, że kwas traneksamowy sprawdza się także u osób chorujących na łuszczycę czy AZS (atopowe zapalenie skóry).

Zmiany wirusowe i bakteryjne, przerwanie ciągłości naskórka, nieprawidłowe wyniki badań krwi, przebyta kuracja retinoidami, peelingi chemiczne wykonywane do około dwóch tygodni przed użyciem kwasu to bezwzględne przeciwskazania do zabiegu z zastosowaniem kwasu traneksamowego.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 3/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Kaja Rapińczyk

mgr Kaja Rapińczyk
Kosmetolog DR-Cosmetic Świnoujście, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w tworzeniu kompleksowych programów zabiegowych zarówno pielęgnacyjnych na twarz i ciało jak również tych z zakresu medycyny estetycznej – we współpracy z lekarzem. Ceniony ekspert medialny tv oraz radiowy.
http://dr-cosmetic.pl