Delikatna i cienka, podatna na zmarszczki i alergie, skłonna do zasinień i opuchlizny – skóra wokół oczu to zmartwienie wielu kobiet. Są jednak metody, dzięki którym oczy pięknieją w oczach. Jakie „złote standardy” obowiązują w medycynie estetycznej upiększającej spojrzenie?
Dlaczego skóra pod oczami starzeje się najszybciej?
- Jest cienka, niemal zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych. Płytko unaczyniona i słabo natłuszczona szybko reaguje na przemęczenie, upływ czasu, stres i alergie.
- Jest niemal w ciągłym ruchu – gdy śmiejemy się, mówimy – dlatego najszybciej przegrywa walkę z czasem i pokrywa się drobną siateczką zmarszczek mimicznych.
- Nie lubi zbyt dużej ilości substancji aktywnych, nawet tych dobroczynnych dla innych partii twarzy. Im mniej się ją obciąża, tym lepiej się czuje.
Jaki krem?
Skórę pod oczami należy traktować wyjątkowo delikatnie. Dedykowane jej kremy mają przede wszystkim intensywnie nawilżać naskórek, mogą także zmniejszać obrzęki za sprawą kofeiny, redukować sińce dzięki witaminie C lub uszczelniać ścianki naczyń krwionośnych przy pomocy flawonoidów.
Smutna wiadomość: krem nie zlikwiduje cieni i „worków” pod oczami i nie wymaże „kurzych łapek”, co najwyżej opóźni ich powstawanie lub zmniejszy widoczność. Co zatem robić?
PROBLEM 1: KURZE ŁAPKI
#MEZOBOTOX
Bronią szybkiego reagowania jest tutaj toksyna botulinowa, która wygładza zmarszczki mimiczne, będące efektem wyrażania emocji poprzez nadmierne mrużenie oczu. Aby nie zlikwidować mimiki w tym rejonie, polecam stosowanie jej w formie mezoterapii. Na kurze łapki stosuję przede wszystkim mezobotoks. Ta nowoczesna technika osiąga to, o czym marzymy. Dzięki podaniu toksyny botulinowej w wielu miejscach za to w mikroskopijnych dawkach osiągam efekt wygładzenia skóry bez ryzyka ograniczenia mimiki czy nienaturalnego wyglądu. Często kobiety pytają mnie, czy nie jest za wcześnie na likwidowanie „kurzych łapek”. Tłumaczę im, że dzięki wczesnej interwencji można zapobiec zagnieceniu się zmarszczek na stałe. Zwłaszcza że po zastosowaniu mezobotoksu odzwyczajamy się od zbyt intensywnego mrużenia oczu. A więc można powiedzieć, że gdy toksyna botulinowa podana w formie mezoterapii przestanie działać, nadal będziemy oszczędzać skórę wokół oczu.
#JETT PLASMA
Jett Plasma Medical to nowoczesny elektroakuter, którym usuwam utrwalone zmarszczki mimiczne wokół oczu. Urządzenie wytwarza plazmę, czyli czwarty stan skupienia, i w ten sposób w nieinwazyjny sposób odparowuje nadmiar naskórka, tworzący zmarszczki. W odległości ok. 2 mm od powierzchni skóry dochodzi do dielektrycznego załamania powietrza pomiędzy końcówką urządzenia a żelem i powstaje wyładowanie iskrowe, które wywołuje kontrolowane utlenianie naskórka, aż do jego zbrązowienia. Dzięki temu pozbywamy się niewielkich zmarszczek i blizn. Drobne strupki w miejscach zmarszczek odpadają w ciągu 1-2 dni. Likwidowanie zmarszczek wokół oczy poprzez wyładowania iskrowe jest całkowicie naturalnym procesem, a efekt osiągany dzięki procesom fizjologicznym jest bardzo satysfakcjonujący.
PROBLEM 2: WIOTKA SKÓRA
Gdy skóra wokół oczu jest nie tylko pokryta zmarszczkami mimicznymi, ale także traci wiotkość i elastyczność, sięgamy po terapie autoregeneracyjne. Czyli takie, które wykorzystują naturalne mechanizmy skóry i pobudzają ją do przebudowy.
#LASEROWE ZAGĘSZCZANIE
Jedną z takich terapii odmładzających spojrzenie jest zastosowanie lasera frakcyjnego Palomar Lux 1540. Jego światło tworzy w skórze punktowe mikro-uszkodzenia. Fala świetlna o długości 1540 nm penetruje skórę pod oczami na głębokość ok. 1mm, co wystarcza do pobudzenia fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Pobudzona do odnowy tkanka produkuje nowe tkanki podporowe, dzięki czemu skóra pod oczami pogrubia się, odzyskuje napięcie i jędrność. Pierwsze efekty zabiegu pojawiają się po 2-3 tygodniach, organizm wykonuje w tym czasie autoregenerację. Potem napięcie i pogrubienie skóry jeszcze się wzmacnia.
#MIKRONAKŁUWANIE DERMAPEN
Skórę pod oczami zagęszczam i ujędrniam również za pomocą mikronakłuwania precyzyjnym Dermapenem. Magiczne pióro doskonale sprawdza się w tym rejonie, ponieważ mogę dopasowywać tempo i głębokość pracy igieł do potrzeb każdego milimetra skóry pod oczami. Dzięki mikronakłuciom organizm uruchamia proces naprawczy, którego efektem jest grubsza tkanka. Aby jej jakość była jak najlepsza, od razu za pomocą Dermapena wprowadzam w głąb odpowiedni budulec, czyli składniki aktywne, bogate m.in. w krzemionkę, peptydy, czynniki wzrostu. Dzięki temu mikronakłuwanie przynosi jeszcze lepsze efekty.
PROBLEM 3: OPADAJĄCE POWIEKI
Powieki z upływem czasu wiotczeją (podobnie jak skóra na całym ciele) i zaczynają opadać. Co robimy, gdy skóry nad oczami jest za dużo? Zaczynamy się poważnie zastanawiać nad operacją plastyczną (blefaroplastyką), zwłaszcza kiedy zwisająca skóra powiek ogranicza widzenie. Wiele pacjentek narzeka na opadające powieki, ale niewiele z nich jest na tyle zdesperowanych, by przejść zabieg chirurgiczny. Do tej pory najczęściej wybierały modelowanie łuków brwiowych, by optycznie otworzyć oczy i podnieść opadające powieki. Korektę łuków brwiowych wykonywaliśmy za pomocą toksyny botulinowej lub/i nici liftingujących, unoszących łuki brwiowe. Teraz zabiegiem pierwszego wyboru jest niechirurgiczna blefaroplastyka.
#BLEFAROPLASTYKA JETT PLASMA
Lifting powiek za pomocą JETT PLASMY wykonuję u pacjentów, narzekających na zmęczone spojrzenie spowodowane opadaniem skóry ruchomej części górnych powiek. Albo gdy z powodu utraty kolagenu i wiotczenia skóry na powiekach tworzy się siateczka drobnych zmarszczek, które sprawiają, że oko wygląda na zmęczone.
Aparat Jett Plasma, przypominający w kształcie długopis, wytwarza iskry młodości – mikroskopijne wyładowania podobne do występujących w przyrodzie w trakcie burzy (piorunów). Fulguracja prądem stałym (fulgur oznacza w łacinie piorun) precyzyjnie utlenia naskórek w miejscach występowania zmarszczek i bruzd. Dochodzi do kontrolowanego zniszczenia tkanek tworzących zmarszczki czy bruzdy, dzięki czemu skóra wygładza się. Jett Plasma to zabieg pozwalający uniknąć skalpela, jednak po zabiegu trzeba liczyć się z wystąpieniem opuchlizny i drobnych strupków, które schodzą po 4-8 dniach. Podnoszenie powiek wykonuję jako zabieg jednorazowy, jeśli jednak powieki są mocno zwiotczałe powtarzam lifting Jett Plasmą po ok. 4 tygodniach.
PROBLEM 4: DOLINA ŁEZ
Aż połowa kobiet po 30. roku życia narzeka na zmęczone spojrzenie. Bardzo często nie jest ono wcale efektem wyczerpania, takie wrażenie wywołuje zapadnięcie obszaru pod oczami, które w medycynie estetycznej nazywa się doliną łez. Zacienienie pod oczami powstaje wtedy, gdy zanika lub przesuwa się w dół podściółka tłuszczowa w tej okolicy. Nie musi to być wcale efekt starzenia, czasem zapadnięty obszar pod dolną powieką to cecha osobnicza, spotykana także u osób młodych.
#TEOSYAL REDENSITY II
Teosyal Redensity II podany za pomocą iniekcji w miejsce zasinienia dosłownie wypełnia zapadnięcia pod oczami, niczym delikatna poduszka. Wyjątkowość produktu wynika między innymi z niskiej higroskopijności kwasu, który nie pęcznieje po wstrzyknięciu i układa się w jednorodną formę płaszcza, wypełniającego ciemny obszar pod oczami. Delikatne usieciowanie i właściwości mechaniczne produktu sprawiają, że preparat nie wywiera zbędnego nacisku na tkanki, dzięki czemu ryzyko obrzęku jest niewielkie. Zabieg trwa około kwadransa i nie wymaga rekonwalescencji, zaraz po jego wykonaniu można wrócić do pełnej aktywności. Efekt wypełnienia doliny łez jest natychmiastowy i utrzymuje się od 8-12 miesięcy. Skóra wokół oczu staje się jednolita, nawilżona i jędrna, a przez to mniej podatna na zmarszczki.
PROBLEM 5: CIENIE POD OCZAMI
Przyczyny zasinienia mogą być jednak różne – to nie tylko ubytek tkanki podskórnej, lecz także problemy z mikrokrążeniem, zła dieta, stres i choroby (np. cukrzyca) lub czynniki genetyczne. Cienie pod oczami związane z nadmierną pigmentacją oraz zaburzeniami mikrokrążenia można rozjaśnić za pomocą serii mezoterapii dedykowanych temu problemowi np. Dermaheal Dark Circle Solution. Mają one w składzie peptydy biomimetyczne rozjaśniające i nawilżając skórę. Mezoterapia poprawia elastyczność oraz wygładza zmarszczki wokół oczu wynikające z odwodnienia. Takie dedykowane mezoterapie zmniejszają również syntezę melaniny, która w nadmiarze może tworzyć plamy pigmentacyjne.
Przy cieniach pod oczami związanych z zaburzeniami mikrokrążenia poleca się wykonywanie peelingów stworzonych właśnie z myślą o tym problemie. Jednym z niewielu na rynku jest Mandelac T, połączenie kwasów migdałowego, troglikolowego i fitowego. Unikatowe działanie tego połączenia kwasów sprzyja uwolnieniu i wydaleniu jonów żelaza (chelatacji), które odpowiadają za ciemne obwódki. W kremach pod oczy, których problemem jest zasinienie, szukamy wyciągów arniki, kasztanowca, ruszczyka, miłorzębu japońskiego, witamin C, K, z grupy 5, aloesu, zielonej herbaty, a także kwasu hialuronowego. Nowoczesne formuły mają w składzie peptydy, czynniki wzrostu, minerały (np. miedź). Składniki te rozjaśniają cienie, nawilżają delikatną skórę, uszczelniają, i działają obkurczająco na naczynka krwionośne. Niektóre z nich także działają przeciwobrzękowo (np. arnika). Kremem polecanym przy cieniach pod oczami jest np. Youth Eye Complex iS Clinical, ma on w składzie witaminy C, K, B5, kwas hialuronowy, peptydy i czynniki wzrostu z miedzi. Koloryt skóry pod oczami poprawia równie Smoothing Eye Control Serum z serii True Haluron marki Princess Skincare. Ma on w składzie nowatorską formułę kwasu hialuronowego, witaminy i peptydy oraz argirelinę, która uważana jest za fito-botox.
PROBLEM 6: WORKI POD OCZAMI
Opuchnięcia dolnej powieki to najczęściej skutek przestojów limfy lub występowanie przepuklin tłuszczowych. Ale opuchnięcia mogą być wywołane także przez zbyt słoną dietę, niewłaściwy tryb życia oraz szereg chorób (nerek, serca, niewydolność krążenia, alergie). Dlatego dermatolog estetyczny w przypadku tzw. worków pod oczami zleca badania ogólne. Dopiero gdy wykluczy choroby ogólnoustrojowe, może działać miejscowo. Uwaga! Obrzęki mogą być także efektem uczulenia na składniki kosmetyków lub odpowiedzią skóry na niewłaściwą pielęgnację.
W przypadku obrzęków stosujemy różnego rodzaju mezoterapie, pobudzające krążenie limfy oraz wzmacniające naczynia krwionośne. Jednym z takich preparatów jest Dermaheal Eyebag Solution z peptydami biomimetycznymi, zwalczający worki i opuchnięcia wokół oczu oraz zapobiegający zastojom limfatycznym. Preparat zapobiega odkładaniu tłuszczu oraz zmniejsza istniejące poduszeczki tłuszczowe w rejonie oczu. Produkt dodatkowo ma działanie rozjaśniające i rozświetlające. Inny typ meoterapii to Light Eyes Ultra. Kombinacja zawartych w nim składników (m.in. ruszczyk, jagoda, rozmaryn, witamina C i heksapeptydy) poprawia kondycję skóry wokół oczu. Na opuchnięcia sprawdza się także drenaż limfatyczny, najlepiej wykonywany mechanicznie za pomocą masażu Endermolift w technologii LPG. Już jeden krótki masaż endermologiczny przy pomocy głowicy wykorzystującej siłę podciśnienia daje natychmiastowy efekt zejścia obrzęków i wygładzania skóry. Pacjentki z tendencją do tworzenia się zastojów limfatycznych powinny wykonywać zabieg regularnie.
W kremach na opuchnięcia szukamy składników drenujących. A więc na liście mogą być wyciągi roślinne ze skrzypu polny, bluszczu, arniki, rumianku oraz kofeina, która niweluje obrzęki pod oczami, usprawnia krążenie i zapobiega powstawaniu nowych obrzęków. Kofeinę ma w składzie na przykład żelowy preparat AOX + Eye Gel Skinceuticals, który niweluje oznaki zmęczenia i starzenia skóry wokół oczu.
dr Agnieszka Bliżanowska – specjalista dermatolog i członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Ekspert medycyny estetycznej o wieloletniej praktyce zabiegowej z zakresu odmładzania okolicy oka i korekcji rysów twarzy. Wykonuje najtrudniejsze zabiegi estetyczne i specjalizuje się w terapiach łączonych, którymi osiąga najlepsze, synergiczne efekty. Ekspert takich marek jak Skinceuticals, Vichy, La Roche-Posay, Bioderma, Avène. Założycielka centrów Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm w Warszawie i Wrocławiu.
www.wellderm.pl