Dolne piętro twarzy – miejsce działania zintegrowanej medycyny estetycznej i stomatologii

530
Pacjentka UNIDENT UNION po leczeniu ortodontycznym
Pacjentka UNIDENT UNION po leczeniu ortodontycznym

Linia żuchwy, budująca kontur twarzy stanowi ważny fundament rysów, jej kształt wpływa na szybką, często nieuświadomioną, ale trafną, ocenę wieku.

Młoda twarz ma kształt trójkąta, którego podstawą są wypukłe kości policzkowe i zarysowane łuki brwiowe, a wierzchołkiem czubek brody. Z wiekiem trójkąt obraca się o 180 stopni i zamienia się w tzw. piramidę starości, której czubek wyznaczają doliny łez pod oczami, a podstawą jest właśnie szeroki owal – utrapienie wielu kobiet. To tam gromadzą się nadmiary wiotczejącej i opadającej skóry, powstają bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetki.

Przyczyny opadania rysów twarzy nie ograniczają się tylko do procesów starzenia skóry. Są konsekwencją zmian w tkankach podskórnych, w tym zaniku i przesuwania się przedziałów tłuszczowych. Nie bez znaczenia są także zmiany w budowie twarzoczaszki. O ile na wyższych piętrach twarzy ciężko jest bez interwencji chirurga plastyka wpływać w sposób trwały na tkanki podskórne, o tyle na poziomie szczęki i żuchwy możemy uniknąć skalpela i jednocześnie osiągnąć silny efekt-anti aging. Stomatolog estetyczny, praktykujący ortodoncję i implantologię jest w stanie wpłynąć na podparcie kostne dolnego piętra twarzy. Jeśli równocześnie stosuje całe spektrum zabiegów medycyny estetycznej, jest w stanie odtworzyć młodzieńczy owal, zbliżony do kształtu litery V.

Cel 1: Zagęszczanie skóry
Na szybkie opadanie tkanek, które powodują powstawanie tzw. chomików, wpływa wiotkość skóry. Cienka tkanka, tracącą kolagen, szybciej ulega grawitacji, czyli opada. Istniejące włókna kolagenowe rozluźniają się, przez co efekt opadania narasta. Aby zatrzymać wiotczenie skóry, trzeba ją zagęszczać. Zalecam serię zabiegów koncentrujących się na stymulowaniu kolegenogenezy. Trzeba dać szansę skórze, by wznowiła procesy regeneracyjne, dzięki którym kiedyś wyglądała atrakcyjnie. W terapiach skoncentrowanych na pogrubieniu i ujędrnieniu skóry ekspert stosuje się m.in. biostymulatory kolagenu (Radiesse, Ellansé) połączone z osoczem bogatopłytkowym PRP. Skóra dostaje impuls do zagęszczania, sama odbudowuje strukturę kolagenową, staje się pogrubiona, bardziej jędrna i odporna na opadanie. Efekt uniesienia wiotczejącej skóry w rejonie żuchwy dają zabiegi high-tech, m.in. lifting Zaffiro, endolifting laserowy (Endolifting FOTONA 4D), który zagęszcza i regeneruje kolagen od wnętrza jamy ustnej, oraz niezwykle skuteczna radiofrekwencja mikroigłowa Vivace lub radiofrekwencja multipolarny Venus Legacy. Dzięki tym zabiegom skóra ponownie skręca rozluźnione włókna kolagenowe oraz uruchamia silną kolagenogenezę. W efekcie odbudowuje utraconą jędrność i napięcie.

Cel 2: Odbudowa wypukłości profilu twarzy
Chomiki i poszerzenie konturu twarzy jest częstym efektem opadania i przesunięć tkanek w wyższych partiach – w rejonie policzków, doliny łez, a nawet kości jarzmowych. Dlatego aby poprawić kontur twarzy, należy za pomocą wolumetrii odbudować utraconą objętość. Umiejętne wypełnienie dołów skroniowych, kości jarzmowych, które wypłaszczają się z wiekiem, wypełnienie doliny łez, powodują uniesienie skóry i zniwelowanie nadmiarów opadającej tkanki w rejonie konturu twarzy. Dopiero po odtworzeniu utraconej objętości w rejonie skroni, pod oczami i na policzkach warto sięgać po nici liftingujące, by mechanicznie unieść to, co jeszcze zostało do wymodelowania w rejonie owalu twarzy. Efekt będzie wtedy trwalszy i naturalny dla rysów.

Cel 3: Prawidłowy zgryz
Kontur twarzy starzeje się szybciej, gdy pojawi się wada zgryzu. Wcale nie musi być wrodzona. Większość pacjentów ortodontycznych ma nabyte wady zgryzu, a przez nie zaburzoną budowę dolnej części twarzy. Wysokość zwarcia obniża się najczęściej z powodu płaskich plomb, złej protetyki lub przez braki trzonowców. Pacjenci skarżą się na poszerzenie owalu, zacięty wyraz twarzy, babciny profil (nos zbliżający się do brody). Przeszkadzają im mocniej zarysowane bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki, zmarszczki wokół ust. Jeśli za pomocą aparatu ortodontycznego podniesiemy wysokość zwarcia, twarz stanie się bardziej pociągła, wygładzą się bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetki, osłabią mięśnie żwacze. Odbudowa braków zębowych implantami wzmocni podparcie skóry, która przestanie być podatna na zapadanie w rejonie policzków i owalu.

Obniżone zwarcie na skutek choroby okluzyjnej to jednak nie jedyna wada zgryzu, która wpływa znacząco na kontur twarzy. Brak zarysowanych krawędzi żuchwy to częsta konsekwencja tyłozgryzu, jednego z najpopularniejszych problemów ortodontycznych Polaków. Z powodu tyłozgryzu następuje nawet pojawienie się drugiego podbródka u osób, które nie są otyłe. Wysunięcie żuchwy oprócz korzyści dla uzębienia daje efekt wyszczuplenia podstawy twarzy. Owal staje się bardziej zarysowany, dzięki czemu pacjent wygląda atrakcyjniej i młodziej.

Cel 4: Nadanie ustom naturalnego piękna
Usta, to ważny element twarzy, który ma wpływ na rysy twarzy. Dlatego ich modelowanie wymaga strategii, doboru odpowiednich metod i wprawnej ręki. Często wystarczy odpowiednie nawodnienie ust za pomocą kwasu hialuronowego – po takim ostrzyknięciu usta są jędrne, odzyskują naturalną objętość. Jeśli przeprowadzona przeze mnie analiza 3D twarzy pacjenta wskazuje, że usta wymagają dodania objętości, podchodzę do sprawy planowo: rozpoczynam od odbudowania rusztowania ust gęstym preparatem, modeluję łuk Kupidyna. Wypełnienie ust wykonuję niezwykle precyzyjnie, zwracając uwagę na kąt i głębokość wkłucia. Przy powiększaniu ust zawsze dbam o otoczenie ust, zalecam zniwelowanie bruzd nosowo-wargowych, linii marionetek oraz uniesienie opadających kącików ust.

Zdarza się, że medycyna estetyczna nie wystarczy, żeby osiągnąć piękne, pełne naturalne usta! Jeśli u pacjenta występuje wada zgryzu i obniżona wysokość zwarcia, podawanie dużej ilości kwasu hialuronowego nie sprawdzi się, ponieważ wargi i tak nie mają miejsca, by się ładnie rozwinąć. W takiej sytuacji harmonijny i trwały efekt da leczenie ortodontyczne. Poprawa pozycji siekaczy, które podpierają czerwień wargową oraz podniesienie zwarcia poprawi uśmiech, a także skutecznie i trwale powiększy usta.

Cel 4: Wyszczuplenie twarzy i… wyleczenie bruksizmu
Owal wpisujący się w kształt litery V od tysięcy lat uznawany jest za ideał. Skuteczną i ekonomiczną metodą, która umożliwia uzyskanie efektu V-line jest botoks. Toksyna botulinowa relaksuje mięśnie żwaczy, dzięki temu zmniejsza się ich objętość, a twarz zwęża się w wymiarze poprzecznym. To zabieg idealny dla osób, które mają wyraźnie zaznaczoną żuchwę, których twarz w podstawie jest kwadratowa, sprawdza się też przy twarzach okrągłych. Efekt widoczny jest po kilku tygodniach od zabiegu: twarz smukleje, staje się pociągła, nabiera subtelniejszego charakteru. Podanie botoksu spełnia też rolę terapeutyczną – redukuje problem zaciskania zębów i zgrzytania nimi (bruksizm), nawyków, które często są przyczyną zaostrzania się rysów twarzy w jej dolnym piętrze.

Cel 5: Wymodelowanie brody
Kształt brody ma kolosalne znaczenie dla rysów całej twarzy i determinuje estetykę dolnego piętra. Jej wygląd często zmienia się na korzyść pod wpływem ortodoncji, zwłaszcza przy występowaniu tyłozgryzu. Jednak nawet niewielkie korekty w kształcie brody za pomocą medycyny estetycznej dają efekt metamorfozy, którego pacjenci nawet się nie spodziewają. Tak prosty zabieg jak wypełnienie bruzdy bródkowo-wargowej kwasem hialuronowym daje efekt wysmuklenia brody oraz uwypuklenia dolnej wargi ust. Kwasem hialuronowym niweluje się także linie marionetki, wypełnia i modeluje cofniętą brodę. Nadmierną mimikę w rejonie brody jest w stanie uspokoić botoks, którego zastosowanie w dolnym piętrze twarzy relaksuje i rozpogadza rysy twarzy.

Iwona Gnach Olejniczak

 

 

Dr Iwona Gnach-Olejniczak
Ekspert medycyny estetycznej od 10 lat wykonująca zabiegi estetyczne w klinice UNIDENT UNION Dental Spa Medycyna Estetyczna. Specjalista od zaawansowanych metamorfoz rysów twarzy.