Projekt makijażu permanentnego – pierwszy krok do sukcesu

1051
makijaż permanentny brwi

 

Dobrze wykonany makijaż permanentny, daje w pełni naturalny i estetyczny wygląd. Jest metodą służącą do poprawiania kształtu ust, brwi i oczu oraz do skorygowania mankamentów urody.

Mikropigmentacja – inaczej makijaż permanentny lub makijaż trwały, jest to zabieg należący do kosmetyki estetycznej, polegający na precyzyjnym wprowadzeniu pigmentu w głąb naskórka cieniutką igłą ze stali chirurgicznej przy pomocy profesjonalnego urządzenia.

Dzięki tej metodzie pigmenty pochodzenia naturalnego, nie toksyczne i nie alergizujące zostają osadzone w naskórku i poprzez zmagazynowanie w przestrzeni międzykomórkowej utrzymują się tam w sposób widoczny do ok. 2-3 lat, ulegając stopniowemu rozjaśnieniu. Pigment wprowadzany jest za pomocą jednorazowych modułów igłowych.

Dla kogo polecana jest mikropigmentacja?
Makijaż permanentny to idealne rozwiązanie dla osób:

  • zapracowanych, które mają mało czasu na wykonanie codziennego makijażu
  • pragnących wyglądać efektownie od samego rana do wieczora
  • mających problem ze wzrokiem (krótkowzroczne, starsze)
  • nie potrafiących same sobie wykonać makijażu
  • mających czulenia na składniki kosmetyków kolorowych
  • posiadających rzadkie brwi czy rzęsy, zanikającą czerwień wargową, wąskie, czy też asymetryczne usta
  • pozbawione brwi i rzęs po przebytej chemioterapii.

Projektowanie makijażu permanentnego
Każdy zabieg musi być poprzedzony wywiadem w celu:

  • wykluczenia przeciwwskazań
  • wysłuchania oczekiwań klienta
  • przedstawienia naszych propozycji oraz sugestii
  • poinformowania o przebiegu zabiegu
  • przedstawienia sposobów postępowania pozabiegowego – co jest niezwykle ważne, gdyż od tego zależy efekt końcowy.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu mikropigmentacji są: ciąża, infekcje, zażywanie lekarstw rozrzedzających krew, alergie, anomalie skórne, łuszczyca, cukrzyca, hemofilia, choroby zakaźne, choroby autoimmunologiczne, choroby weneryczne, opryszczka, przebyte choroby gałki ocznej, tendencje do stanów zapalnych spojówki, żółtaczka, HIV.

Brwi idealne
Ważną rolę w procesie komunikacji odgrywają nasze brwi. Za ich pomocą możemy przekazać prawie każde uczucie. Trwały makijaż brwi pozwoli podkreślić rysunek oka, który jest jednym z kluczowych elementów codziennego makijażu. Pięknie podkreślone brwi potrafią ożywić spojrzenie, nadać mu głębię, a nawet odmłodzić.

Przy projektowaniu idealnych brwi musimy brać pod uwagę kształt twarzy. W przypadku twarzy owalnej, zwanej idealną najodpowiedniejsze będą brwi o łagodnym łuku. Twarz pociągłą będziemy starali się optycznie skrócić, a taki efekt nadadzą brwi płaskie i proste. Doskonałym rozwiązaniem dla twarzy okrągłej będą brwi w kształcie trójkąta, natomiast absolutnie należy tutaj unikać okrągłego kształtu brwi, gdyż spowodowałyby komiczny efekt. Przy trójkątnym kształcie twarzy najodpowiedniejsze będą zaokrąglone łuki brwiowe, które odwrócą uwagę od spiczastego podbródka. Aby złagodzić twarz kwadratową, zaprojektujemy brwi zaokrąglone, zaczynające się grubą kreską i przechodzące w coraz cieńszą linię. Brwi w kształcie litery „S” sprawdzą się najlepiej przy twarzy prostokątnej, gdyż ich zakrzywiony kształt złagodzi optycznie wyraźną linię szczęki. W przypadku twarzy w kształcie trapezu zastosujemy brwi z ostrym kątem, co optycznie zwęzi okolice oczu oraz kości policzkowych.

Przy projektowaniu brwi bierzemy także pod uwagę proporcje oka i brwi. Początek łuku brwiowego możemy określić przykładając np. linijkę/ołówek wzdłuż skrzydełka nosa i wewnętrznego kącika oka, najwyższym punktem uniesienia będzie miejsce, w którym ołówek przechodzi od skrzydełka nosa przez źrenicę, natomiast zakończenie łuku brwiowego będą tworzyły punkty od skrzydełka nosa przez zewnętrzny kącik oka (jak na rysunku). Długość brwi określamy następująco: od początku do najwyższego punktu uniesienia wynosi 2/3 długości brwi, natomiast od najwyższego punktu uniesienia do końca brwi to 1/3 długości brwi.

makijaż permanentnymakijaż permanentny

Kreski na powiekach
Kreski na powiekach górnych robione są pomiędzy rzęsami i lekko wychodzą w górę przy zewnętrznym kąciku oka.

Górną kreską możemy podkreślić piękny kształt oka lub też wykonać lekką korektę oczu z opadającymi kącikami lub opadającymi powiekami, możemy także zagęścić linię rzęs nadając spojrzeniu głębi.

Górną kreskę zaznaczamy zawsze mocniej od dolnej, możemy użyć bardzo ciemnego, czarnego pigmentu, czego nie zaleca się w przypadku kreski dolnej. Można ją także dodatkowo pogrubić przy kolejnym zabiegu lub też od razu wykonać kreskę górną grubszą. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z wyciąganiem kreski w górę, aby nie stworzyć teatralnego looku.

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by nie wprowadzać pigmentu zbyt głęboko (jak przy tatuażu), gdyż z wiekiem owal twarzy zmienia się, opada i jeśli pigment nam się nie wybarwi, oczy nabiorą smutnego wyrazu i makijaż z pewnością doda lat i uwidoczni oznaki starzenia.

Aby uzyskać efekt poszerzonego i powiększonego oka, możemy wykonać makijaż permanentny dolnej powieki przy pomocy cieniutkiej, delikatnie rozszerzającej się na zewnątrz kreseczki, którą na końcu możemy delikatnie rozmyć. Efekt zagęszczenia linii rzęs uzyskamy wprowadzając pigment między rzęsami.

Dolna i górna kreska nie powinny nigdy łączyć się ze sobą, aby nie zmniejszyć i nie „zamknąć” oka.

Usta
Zmysłowe usta to niezwykły atrybut kobiecości. Dzięki mikropigmentacji możemy wyrównać symetrię ust, podkreślić czerwień wargową, optycznie powiększyć usta. Jak to zrobić, aby osiągnąć najlepszy efekt?

makijaż permanentny

W przypadku ust pełnych i dużych opracowujemy usta od wewnętrznej strony czerwieni wargowej, aby optycznie jeszcze bardziej ust nie powiększyć i nie stworzyć przerysowanego efektu. Możemy zastosować ciemne pigmenty. Przy ustach wąskich wskazane jest użycie pigmentów o jasnej barwie, aby optycznie je powiększyć. Pigment aplikujemy tuż poza granicą czerwieni wargowej. Natomiast opracowując usta asymetryczne zasada jest następująca: jedną ze stron pomniejszamy opracowując od wewnętrznej strony czerwieni wargowej lub powiększamy wprowadzając pigment poza granicą czerwieni wargowej, w zależności od potrzeb i tego, co uznamy za stosowne i jakiego efektu oczekuje nasza Klientka.

Makijaż permanentny ust jest najbardziej czasochłonny i wymaga wprawy oraz dokładności. Przed jego wykonaniem wskazana jest profilaktyka wysiewu opryszczki. Zaleca się przyjęcie doustnie leku przeciwwirusowego.

Makijaż permanentny wymaga wyjątkowej precyzji oraz wyczucia. Jeśli tego brak, można bardzo łatwo przekroczyć granice i spowodować przerysowany, teatralny, sztuczny efekt, którego jestem przeciwnikiem. Stawiam na naturalne podkreślanie urody. Bądźmy piękne!

Tylkowska Honorata 

 

Honorata Tylkowska
Stylistka makijażu permanentnego, wizażystka, kosmetolog. Specjalizuje się w makijażu permanentnym oraz w zabiegach z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej i leczniczej.
www.esteticasalon.pl