Mezoterapia mikroigłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej.
Pomysł opracowany przez dr Desmonda Fernandesa, opierał się na wykorzystaniu idei, aby doprowadzając do uszkodzenia skóry, zapewnić efekt jej spektakularnej przebudowy. Dziś, wiele zabiegów rewitalizujących skórę bazuje właśnie na tej zasadzie.
Na samym początku warto zadać pytanie – w jaki sposób działa zabieg mezoterapii? Aby udzielić dobrej odpowiedzi, warto podkreślić, co jest główną przyczyna starzenia się skóry. Z wiekiem spada ilość i aktywność fibroblastów, a co za tym idzie zmniejsza się ilość włókien kolagenowych i elastynowych. Skóra staje się wiotka, pojawiają się zmarszczki. W momencie, kiedy zaczynamy szukać sposobu na cofnięcie lub chociaż zatrzymanie czasu, na ratunek przychodzą „igły młodości”.
Jednym z błędnych założeń na temat tej procedury jest podział mezoterapii mikroigłowej na tzw. domową, kosmetyczną i medyczną. Podstawą takiego rozróżnienia są różnice uprawnień wśród osób wykonujących zabiegi. W rzeczywistości ten rodzaj klasyfikacji, nie ma żadnego uzasadnienia w jakichkolwiek przepisach prawnych. Możemy jednak zastosować inną kategoryzację – podział na mezoterapię spełniająca funkcję promotora przenikania substancji aktywnych (opierająca się na perforacji naskórka, wykonywana krótkimi igłami – maksymalnie 0,5 mm) oraz mezoterapię stymulującą, której cechami charakterystycznymi jest wywołanie stanu zapalnego i krwawienia. Pierwsza służy poprawieniu penetracji składników koktajli do mezoterapii, druga stymuluje procesy prowadzące do, często spektakularnej, przebudowy skóry. Wykonywana jest ona przy pomocy dłuższych igieł (minimum 0,5 mm). Należy jednak pamiętać, że w jej przypadku, krwawienie blokuje wnikanie składników aktywnych z koktajli. Stosujemy inne substancje stanowiące eliksir młodości – zawierający czynniki wzrostu.
Jak wygląda proces stymulacji skóry do przebudowy poprzez procedurę mezoterapii? Każde nakłucie wykonane w trakcie zabiegu stanowi dla organizmu mikroranę, która aktywuje procesy gojenia i regeneracji. Mechanizm składa się z trzech faz. Pierwsza z nich to faza stanu zapalnego, w trakcie której produkowane są czynniki wzrostu: czynnik wzrostu fibroblastów, transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-β) czynnik, czynnik wzrostu naskórka, płytkopochodny czynnik wzrostu i czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego. Są to substancje stymulujące fibroblasty i keratynocyty do podziału, a więc do intensywnej produkcji kolagenu i elastyny oraz prowadzące do pobudzenia produkcji nowych i wzmocnienia już istniejących naczyń krwionośnych. Hamowane jest także destrukcyjne działanie proteaz, które są enzymami rozkładu. Ze względu na cechy charakterystyczne dla stanu zapalnego, skóra bezpośrednio po zabiegu będzie zaczerwieniona, napięta, czasem nawet obrzęknięta. W drugiej fazie, czyli fazie proliferacji, dochodzi do powstawania nowych tkanek. Pojawia się kolagen typu trzeciego, elastyna, mono jak i polisacharydy oraz nowe naczynia krwionośne. W trzeciej fazie, nazywanej fazą remodelingu, odbywa się modelowanie tkanek. Kolagen przekształca się do typu pierwszego, dalej tworzone są naczynia krwionośne. Trzecia faza rozpoczyna się w okolicy trzeciego i trwa do szóstego miesiąca od zabiegu, więc należy pamiętać, że właściwie efekty zabiegu pojawiają się po upływie tego czasu.
Na rynku mamy w tej chwili mnogość urządzeń do wykonywania mezoterapii mikroigłowej. Możemy je podzielić na urządzenia mechaniczne – rollery (wałeczek z igłami) i dermastampy (narzędzie przypominające pieczątkę pokrytą igłami) oraz urządzenia elektryczne, nazywane potocznie „dermapenami” (od zarejestrowanej nazwy pierwszego tego typu sprzętu). Przypominają one swoim wyglądem długopis zaopatrzony w jednorazową, sterylną końcówkę z określoną ilością igiełek. Przy wyborze rollera należy pamiętać o jego bardzo ważnym elemencie – im mniej będzie igieł na wałku tym lepiej. Jeśli będzie ich bardzo dużo, nie będą one w stanie wbić się w skórę.
Decydując się na wykonanie zabieg, który jest promotorem przenikania substancji aktywnych, należy bezwzględnie pamiętać o szczególnych właściwościach preparatu zastosowanego w procedurze. Musi on być sterylny, jednorazowego użytku, zawierający bezpieczne składniki oraz bez obecności w nim konserwantów, substancji zapachowych, barwników czy jakichkolwiek innych substancji drażniących. Efekty prawidłowo wykonanego zabiegu są spektakularne. Do głównych wskazań należą: przeciwdziałanie starzeniu się skóry, spłycanie blizn potrądzikowych, niwelowanie rozstępów i profilaktyka łysienia.
Jednym z najważniejszych elementów procedury zabiegowej jest właściwa kwalifikacja. W jej trakcie pod uwagę zostaną wzięte przeciwwskazania do zabiegu: skłonność do tworzenia się keloidów (bliznowców), ciąża i karmienie piersią, alergia na metale i składniki aktywne zawarte w koktajlach do mezoterapii, cukrzyca, choroby nowotworowe, zaburzenia krzepliwości krwi i stosowanie leków przeciwzakrzepowych, stany zapalne na skórze, bakteryjne, wirusowe, grzybicze i autoimmunologiczne choroby skóry, osłabiona zdolność regeneracji i przerwana ciągłość skóry, zaburzenia czucia i terapia retinoidami.
Należy również pamiętać, że w trakcie omawiania procedury zabiegowej należy przedstawić klientce efekty realne do uzyskania: poprawa napięcia i zagęszczenia skóry, spłycenie zmarszczek, blizn potrądzikowych oraz rozstępów, zahamowania wypadania i stymulacja wzrostu nowych włosów
Elementy procedury zabiegowej warto rozpocząć od zbudowania relacji z klientką. Często o tym zapominamy. Pamiętajmy o przywitaniu i przedstawieniu się. Zaufanie jest bardzo ważne w perspektywie wykonywania zabiegów ingerencyjnych. To również element, który będzie nas wyróżniał na tle konkurencji. Kolejny etap to dokładne omówienie zabiegu, przedstawienie wskazań, realnych efektów, przeciwwskazań, etapów zabiegu, odczuć oraz pielęgnacji pozabiegowej. Niezwykle ważnym elementem jest każdorazowe przeprowadzenie wywiadu i podpisanie przez klienta zgody na zabieg. Zabieg właściwy poprzedza bardzo dokładny demakijaż okolicy, którą będziemy opracowywać. Następnie odtłuszczamy skórę, nakładamy warstwę znieczulenia oraz pokrywamy ją okluzją z folii. Zwykle po upływie czterdziestu minut możemy rozpocząć nakłuwanie skóry. Należy pamiętać o bardzo dokładnym usunięciu znieczulenia ze skóry oraz jej dezynfekcji. Najlepiej jest zdejmować znieczulenie i pracować na skórze partiami. Po zakończonym nakłuwaniu, opracowany obszar oczyszczamy preparatem do dezynfekcji skóry, błony śluzowej i ran i opcjonalnie (jeśli zabieg wykonywany był w celu poprawy penetracji naskórka) nakładamy koktajl do mezoterapii mikroigłowej. Część ekspertów stosuje maski łagodzące i wyciszające. Decydując się na to rozwiązanie musimy przede wszystkim dobrać maskę dedykowaną do aplikacji na uszkodzony naskórek. Powinniśmy mieć także świadomość, ze takie łagodzenie hamuje w pewnym stopniu stan zapalny, który jest jak najbardziej pożądany.
Zalecenia pozabiegowe, które należy przekazać klientowi to: dbanie o higienę, unikanie ryzyka zakażeń i kontaktu ze zwierzętami, niewykonywanie zabiegów laserowych, światłoterapii, peelingów chemicznych, nie opalanie się przez minimum 28 dni po zabiegu, nie korzystanie z basenu, sauny czy siłowni bezpośrednio po poddaniu się zabiegowi, unikanie spożywania kawy, mocnej herbaty, napojów energetycznych i innych substancji rozrzedzających krew, unikanie niepotrzebnego dotykania opracowanej okolicy, stosowanie prawidłowej pielęgnacji pozabiegowej z naciskiem na ochronę przeciwsłoneczną. Mezoterapię wykonuje się w serii 4-6 zabiegów realizowanych optymalnie co 3-4 tygodnie.
Mezoterapie mikroigłową można łączyć tego samego dnia z peelingami chemicznymi, karboksyterapią, mezoterapią igłową czy osoczem bogatopłytkowym. Warto jednak pamiętać, że prowadzi to do kumulacji stanu zapalnego i zwiększenia ryzyka wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych. Po okresie pełnej regeneracji (minimum 28 dni) można wykonywać już praktycznie wszystkie zabiegi.
mgr Sylwia Wójcik
Kosmetolog, ekspert profesjonalnej pielęgnacji, regionalny opiekun ds. kluczowych klientów oraz szkoleniowiec marki Bielenda Professional.