Z jakich kosmetyków, składników korzysta mężczyzna, jakie i dlaczego zabiegi są polecane właśnie mężczyznom?
Mężczyźni coraz częściej odwiedzają gabinety kosmetyczne. Wprawdzie ich skóra różni się budową i określonymi funkcjami od skóry kobiet, ale problemy, z jakimi się spotykają są podobne: zmarszczki, rumień, pękające naczynka czy trądzik pospolity.
Przyjrzyjmy się bliżej różnicom w budowie oraz funkcjonowaniu skóry mężczyzn i kobiet.
Wszystkiemu są winne hormony…
Hormony płciowe męskie – androgeny i żeńskie – estrogeny są odpowiedzialne za różnice w budowie i funkcjonowaniu skóry kobiet i mężczyzn. Już na pierwszy rzut oka widać, że męska skóra jest grubsza niż damska. Wynika to z faktu, że mężczyźni posiadają więcej kolagenu w skórze właściwej. Kolagen to główne białko podporowe skóry produkowane przez fibroblasty. Zapewnia ono skórze optymalną gęstość i wytrzymałość. Androgeny, a dokładniej testosteron stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, a estrogen zmniejsza syntezę tego białka. Wysoka zawartość kolagenu sprawia, że proces starzenia u mężczyzn zaczyna się później niż u kobiet.
Czy mamy takie same zmarszczki?
Obecność zarostu na męskiej twarzy sprawia, że zmarszczki u kobiet i mężczyzn wyglądają inaczej. Cebulki włosów znajdujące się w skórze zajmują bowiem sporą część partii skóry. Mężczyźni nie mają też tendencji do powstawania sieci drobnych zmarszczek, np. nad górną wargą, jakie bardzo często obserwujemy u kobiet. Natomiast pojawiające się męskie zmarszczki się są zdecydowanie głębsze, tworzą się wyraźne bruzdy.
Kwestia trądziku
Wielu mężczyzn ma również problem z nadmiernym błyszczeniem skóry i zmianami trądzikowymi. Androgeny powodują bowiem zwiększenie rozmiarów gruczołów łojowych. Kiedy ich poziom jest zbyt wysoki – naskórek staje się grubszy i dochodzi do rozwoju trądziku. U kobiet problem ten może być mieć węższy zasięg, ponieważ estrogeny zmniejszają rozmiar gruczołów łojowych oraz ilość wytwarzanego sebum. Powodują również rozrzedzenie wydzieliny łojowej. Natomiast częste zaburzenia hormonalne sprawiają, że problem tłustej i trądzikowej skóry dotyczy zarówno mężczyzn i kobiet.
Skóra naczynkowa, wrażliwa
Skóra mężczyzn nie jest tak wrażliwa na bodźce zewnętrzne jak u kobiet. Badania wykazują, że do rozszerzenia naczyń krwionośnych u mężczyzn należy zadziałać zdecydowanie wyższą temperaturą niż u kobiet. Pisząc o naczyniach krwionośnych – nie sposób nie wspomnieć o rumieniu czy trądziku różowatym. Jest to problem, który w większym stopniu dotyczy „płci pięknej”, ale mężczyźni również walczą z rozszerzonymi i pękającymi naczynkami oraz trądzikiem różowatym. Mówi się, że skóra mężczyzn nie jest tak delikatna jak kobiet. To prawda. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że u mężczyzn obserwuje się większą przeznaskórkową utratę wody, mniejszą spoistość warstwy rogowej, co może powodować jej odwodnieniem. A codzienne golenie często nasila ten proces i sprawia, że skóra staje się podrażniona.
Łysienie – męska specjalność
Androgeny, a konkretnie ich nadmiar oraz uwarunkowania genetyczne mogą powodować łysienie androgenowe. Ten typ łysienia stanowi aż ok 95% zdiagnozowanych przypadków łysienia. Ta dolegliwość dotyczy głównie mężczyzn, dlatego określa się ją łysieniem typu męskiego.
Bez względu na różnice w budowie skóry mężczyzn i kobiet, gdy pojawia się problem starzenia, łojotoku, trądziku czy rumienia – należy dostarczyć skórze odpowiednie składniki aktywne. Istnieje szereg skutecznych zabiegów kosmetycznych, kosmetyków i dermokosmetyków z wysoką koncentracją komponentów aktywnych ukierunkowanych na różne problemy skóry. Preparaty dedykowane są dla kobiet i mężczyzn. Pozwalają nie tylko niwelować skutki, ale i sięgać przyczyn konkretnych problemów skóry. Oprócz ukierunkowanego działania na konkretny cel pielęgnacji, formuły aktywne poszerzone są o składniki dodatkowo wspierające kondycję skóry – odmładzające, nawilżające, regenerujące czy kojące. Innowacyjne składniki aktywne, stosowane także w farmacji, zostały starannie dobrane dla formuły każdego z preparatów i zapewniają maksymalną efektywność działania.
Agnieszka Kowalska
Kosmetolog CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics
www.chantarelle.pl