Choć łodyga włosa jest tworem martwym, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Chcą poprawić kondycję włosów należy odpowiednio odżywić ich cebulki.
Włosy wyrastają z mieszków włosowych, które należą do przydatków skóry. Tworzą je zrogowaciałe komórki bogate w keratynę. Chociaż łodyga włosa jest tworem martwym, wymaga pielęgnacji tak samo jak żywa skóra. Na kondycję włosów wpływają liczne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne – zanieczyszczenie środowiska, stosowane kosmetyki i zabiegi fryzjerskie, odżywianie, hormony, wiek i uwarunkowania genetyczne. Na upływ czasu i geny nie mamy wpływu, ale na pozostałe aspekty już tak.
Aby trwale poprawić kondycję włosów, należy zadbać o odpowiednie odżywienie ich cebulek. Kluczowa jest tutaj dieta bogata przede wszystkim w witaminy z grupy B, witaminę PP i H oraz minerały – siarkę, cynk, żelazo, magnez i inne. Należy także dostarczać proteiny i kwasy omega. Dzięki temu nowo rosnące włosy będą mocne i odporne na uszkodzenia. Dlatego warto zwrócić uwagę m.in. na prawidłowy poziom hormonów – głównie płciowych i tarczycy – ponieważ zaburzona gospodarka hormonalna może być przyczyną np. łysienia czy nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Nim pojawią się efekty dbałości o zdrowie i właściwe odżywianie w postaci nowych, wzmocnionych włosów, warto należycie zaopiekować się tymi które już mamy. Właściwa zewnętrzna pielęgnacja jest również bardzo ważna, ponieważ pozwala na naprawę istniejących uszkodzeń, przywraca włosom miękkość, blask i zdrowy wygląd.
Wybierając sposób pielęgnacji włosów warto zwrócić uwagę na ich kondycję, pamiętając że zabiegi, którym je poddajemy – suszenie, stylizacja, farbowanie – mogą je dotkliwie uszkadzać. Jedna rzecz jest w tym wypadku wspólna włosy – niezależnie od rodzaju, wymagają odpowiednio dobranej pielęgnacji. Należy je myć odpowiednio dobranym szamponem, tak często, jak tego potrzebują. Wykonujemy przy tym masaż głowy, a same włosy jedynie ugniatamy, aby ich nie uszkodzić i nie poplątać. Woda użyta do spłukiwania powinna być letnia. Po odsączeniu włosów z nadmiaru wody nakładamy odżywkę lub maskę. Głowę można owinąć ciepłym ręcznikiem lub delikatnie ogrzać suszarką, spowoduje to rozchylenie łusek włosa i lepsze wniknięcie składników aktywnych preparatów. Jeśli włosy mają tendencję do przetłuszczania lub łatwo ulegają obciążeniu, maski i odżywki nakładamy na ich końce. Kosmetyki te należy trzymać na włosach tak długo, jak zaleca producent, ewentualnie można ten czas wydłużyć do 20-30 minut, jeśli skład produktu jest bogatszy. Odżywkę lub maskę zmywamy chłodną wodą (nie zimną), aby zamknąć łuski włosowe, przez co zostaną wygładzone. Należy unikać stosowania suszarek, prostownic i lokówek, a w razie konieczności ustawić jak najniższą temperaturę. Najlepiej, gdy włosy schną naturalnie. Ważne jest też delikatne rozczesywanie włosów tuż po ich wyschnięciu. Można zastosować odżywkę bez spłukiwania, która dodatkowo ułatwi tę czynność.
Dobierając kosmetyki do pielęgnacji, warto zwrócić uwagę na strukturę mikroskopową włosów. Wyróżniamy włosy wysoko-, średnio- i niskoporowate. Włosy niskoporowate są zdrowe, nieuszkodzone. Ich łuski ściśle do siebie przylegają, dzięki czemu są gładkie i lśniące. Są to jednak włosy mało podatne na stylizację. Włosy wysokoporowate charakteryzują się obecnością większej ilości uszkodzeń. Zazwyczaj mają skłonność do puszenia i elektryzowania się, a ich końcówki często są zniszczone. Każdy z powyższych rodzajów włosów wymaga nieco innej pielęgnacji. O ile przy włosie zdrowym należy głównie pamiętać o tym, aby go nie uszkodzić i zanadto nie obciążyć (należy uważać na wysokoproteinowe kosmetyki), o tyle przy włosach wysokoporowatych, ich pielęgnacji należy poświęcić więcej uwagi. Wybierając kosmetyki do włosów wysokoporowatych warto sięgnąć po oleje – zwłaszcza te z pestek owoców i orzechów (np. macadamia) – oliwę z oliwek, olej lniany, arganowy czy sezamowy. Aby uzupełnić ubytki w strukturze włosów, należy stosować kosmetyki z proteinami sojowymi, mleka, ryżu czy jedwabiu. Zastosowanie składników wiążących wodę – gliceryny, aloesu, mocznika, kwasu hialuronowego – pozwoli na utrzymanie właściwego nawilżenia włosów. Połączenie humektantów z emolientami – substancjami tworzącymi film ochronny – zabezpiecza je przed ucieczką cząsteczek wody. Emolientami mogą być silikony, ale też oleje roślinne czy wosk.
Kosmetyki do włosów, tak samo jak te do twarzy i ciała, zawierają składniki aktywne, które decydują o ich dobroczynnym działaniu. W szamponach, odżywkach i maskach można wykorzystać substancje nawilżające, odżywcze, odbudowujące, wygładzające, które poprawią wygląd włosów, wygładzą je, dodadzą im blasku, a przy okazji sprawią, że będą podatniejsze na układanie. W laboratoriach kosmetycznych wykorzystuje się szerokie spektrum składników: od dobrze znanych ekstraktów roślinnych i olejów, po substancje całkowicie nowatorskie i najnowsze osiągnięcia biotechnologii. Odpowiednio dobrane formuły sprawiają, że uzyskujemy efekt zgodny z oczekiwaniami – mocne, miękkie i lśniące włosy.
Jedwab pajęczy pochodzący z sieci pajęczej posiada niezwykłe właściwości. Sieć pajęcza jest elastyczna i pięciokrotnie bardziej wytrzymała niż stal! Jednak pozyskanie jej od wolnożyjących pajęczaków jest niemal niemożliwe. Dlatego naukowcy podjęli badania, które pozwoliły na wytworzenie syntetycznej sieci pajęczej. Ma przede wszystkim działanie ochronne. Otacza włosy tworząc na ich powierzchni barierę zabezpieczającą przed szkodliwymi czynnikami środowiska oraz utratą wody. Sprzyja też regeneracji oraz odbudowie. Użyty w kosmetykach do włosów sprawia, że stają się one gładsze, lśniące oraz zwiększają swoją objętość.
Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem ludzkiej skóry. Odpowiada za jej sprężystość i odpowiedni stopień nawodnienia. Stosowany jest często w kosmetykach nawilżających. Skutecznie pielęgnuje włosy suche i zniszczone. Przede wszystkim ogranicza wysuszające działanie substancji myjących zawartych w szamponach i wzmacnia działanie innych składników. Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy pomaga zatrzymać wodę wewnątrz włosa, uzupełnia ubytki i tym samym działa wygładzająco. Włosy są nawilżone, ale nie obciążone.
Kolejnym składnikiem, znanym dotychczas w pielęgnacji głównie z dobroczynnego oddziaływania na skórę, jest ekstrakt z kawioru. Dzięki bogactwu zawartych w nim związków – niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów i aminokwasów – intensywnie odżywia i wzmacnia oraz regeneruje i nawilża. Dzięki właściwościom higroskopijnym, ekstrakt z kawioru gwarantuje odpowiedni poziom nawilżenia włosów, dostarczając im substancji odżywczych. Zapewnia odbudowę i regenerację nawet mocno uszkodzonych włosów.
Jednym z podstawowych rodzajów składników stosowanych w pielęgnacji włosów są proteiny. Najczęściej stosowane są proteiny mleczne, ryżowe i jedwabne. Ich zastosowanie sprawia, że włosy lśnią, poprawia się ich tekstura, są wygładzone. Na powierzchni łodygi włosa tworzą film ochronny, który uszczelnia ją chroniąc przed utratą wody i składników odżywczych. Są szczególnie polecane w przypadku włosów zniszczonych, ponieważ pomagają w ich odbudowie. Dodatkowo sprawiają, że włosy lepiej się układają, są nawilżone i zdrowo wyglądają.
W pielęgnacji włosów stosuje się różne oleje – winogronowy, słonecznikowy, z oliwek, arganowy, z orzechów macadamia, a z mniej popularnych moringa czy babassu. Różnią się one składem i działaniem. Najlepiej wypróbować kilka i wybrać ten najlepszy. Najważniejsze jest to, że zastosowanie olei pozwala na regenerację włosów, intensywne odżywienie i nawilżenie oraz skuteczną ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Aleksandra Wysocka
Kierownik Działu Wdrożeń i Rozwoju Produktów Clarena
Od 9 lat pracuje w branży kosmetycznej, na co dzień opracowuje strategię marketingową oraz tworzy nowe kosmetyki dla firmy Clarena.