W związku ze zbliżającą się wiosną warto więcej troski poświęcić skórze całego ciała, pozbyć się cellulitu czy nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Kosmetologia dysponuje bardzo skutecznym zabiegiem o wielokierunkowym działaniu na tkanki, który pozwala uzyskać doskonałe rezultaty nie tylko w redukcji cellulitu, ale również redukcji lokalnych otłuszczeń i ujędrnieniu skóry – masażem próżniowym.

W masażu próżniowym poza mechanicznym uciskiem, dodatkowo zostaje wykorzystane podciśnienie. Do masażu próżniowego wykorzystywana jest aparatura, zaopatrzona w końcówki, które zasysają skórę do środka. Zazwyczaj występują w kształcie kielicha, czasami zaopatrzonego dodatkowo w system rolek. Mogą to być także szklane lub gumowe bańki. Poprzez dobór rodzaju i wielkości końcówek do okolicy podlegającej zabiegowi oraz mocy wykorzystywanego podciśnienia, istnieje możliwość dopasowania zabiegu indywidualnie do potrzeb klienta.

Metodyka i częstotliwość wykonywania masaży próżniowych
Masaż próżniowy można wykonać na dwa sposoby. W wariancie pierwszym, końcówki aparatury zasysają skórę i przesuwane są po jej powierzchni zgodnie z kierunkiem naczyń limfatycznych (ruchy liniowe) lub skośnie w stosunku do nich (ruchy w kształcie ósemek). Zachodzi wtedy intensywne pobudzanie przepływu limfy. Ruchy należy wykonywać płynnie, zwracając uwagę na odczucia klienta. W trakcie przesuwania końcówek, można je delikatnie unosić do góry. Wskazane jest, aby osoba wykonująca taki rodzaj masażu była zaznajomiona z zasadami drenażu limfatycznego. Drugi wariant polega na pozostawieniu końcówek aparatury w jednym miejscu w czasie trwania całego zabiegu. W tym wypadku konieczna jest znajomość akupunktury. Podczas działania punktowego można zassać mięsień, a następnie unosić go i obniżać. Można także po zassaniu mięśnia dynamicznie odrywać od niego końcówkę. Należy pamiętać, żeby podczas zabiegu omijać płytko położone pod skórą kości, bo grozi to uszkodzeniem tkanek. Bardzo ważne jest, aby masaż na brzuchu wykonywać okrężnymi ruchami, zgodnymi z ruchem wskazówek zegara (perystaltyką jelit).

Zabiegi masażu próżniowego można wykonywać w serii lub pojedynczo. Najszybsze i najbardziej widoczne efekty zauważalne są po przeprowadzeniu około 15 zabiegów. Proponowane jest wykonywanie jednego zabiegu i jednego dnia przerwy, bądź zabiegu każdego dnia. Jest to zależne od potrzeb klienta. Zabiegi powinny trwać około 30-40 minut.

Oddziaływanie masażu próżniowego na tkanki
W wyniku zabiegu próżniowego skóra staje się widocznie przekrwiona. Dzięki działaniu próżni cząsteczki tłuszczu wchłaniane są przez tkanki. W ten sposób zostają zredukowane miejscowe jego nagromadzenia. Z tego powodu masaż próżniowy jest zazwyczaj używany do modelowania sylwetki i usuwania kumulacji tkanki tłuszczowej lub cellulitu. Prowadzi on także do oczyszczenia organizmu z toksyn, co usprawnia układ limfatyczny i krążenie oraz poprawia fakturę skóry, przez stymulację produkcji kolagenu.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu próżniowego
Głównym wskazaniem jest atroficzna, źle ukrwiona i pozbawiona jędrności skóra oraz zmarszczki. W zabiegach na ciało doceniane jest dobroczynne działanie tego rodzaju masażu, szczególnie w przypadku cellulitu oraz nagromadzenia tkanki tłuszczowej.

Przeciwwskazania do wykonania masażu próżniowego są takie same, jak do masażu klasycznego, czy drenażu limfatycznego. Nie wolno przeprowadzać zabiegu, gdy klient jest pod wpływem używek, takich jak alkohol, narkotyki, lub gdy jest osłabiony (infekcje wirusowe i bakteryjne, gorączka, menstruacja). Zabieg jest niewskazany u osoby od razu po posiłku. Innymi ważnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są także: skłonność do krwotoków (hemofilia), stosowanie leków działających przeciwzakrzepowo, płytko unaczyniona skóra a także występowanie żylaków czy przepuklin. Nie należy wykonywać masaży próżniowych w chorobach nowotworowych, chorobach układu krążenia, w przypadku widocznych zmian na skórze oraz innych chorób, jak gruźlica, cukrzyca czy epilepsja. Wykonania zabiegu należy unikać u kobiet w ciąży i osób w podeszłym wieku.

Warto pamiętać, że jeżeli zostanie zastosowane źle dobrane, za silne podciśnienie lub końcówki ssące będą za duże, możliwe staje się uszkodzenie naczyń i spowodowanie tzw. siniaków.

Najpopularniejsze rodzaje masażu próżniowego

MASAŻ BAŃKĄ
Polega na zasysaniu fałdu skóry za pomocą gumowej bańki. Fałd skóry jest rozmasowany podczas przesuwania bańki po skórze. Spośród całej gamy baniek do kosmetycznego masażu próżniowego można wykorzystać bańki zimne. Bańki te często wyposażone są w zawór. Po postawieniu bańki na skórze, specjalną pompką jest wypompowane powietrze z bańki i powstaje podciśnienie. Możliwe jest kontrolowanie powstającego podciśnienia dzięki skali, w którą zaopatrzona jest pompka. Drugą możliwością korzystania z baniek próżniowych jest ich podgrzanie. Możliwe jest używanie bańki, która jest rozgrzana do temperatury 40°C. Do rodziny baniek próżniowych należą także bańki chińskie wykonane z gumy. Aby wytworzyć podciśnienie należy zassać bańkę siłą własnej dłoni na skórze klienta.

Do kosmetycznego masażu próżniowego najlepiej jest używać baniek chińskich, ponieważ ich gumowa budowa nie przynosi bólu osobie poddającej się zabiegowi. Należy dopasować wielkość bańki chińskiej do miejsca, które będzie masowane, a także do wielkości dłoni masażysty. Jako, że masaż jest energiczny, bańka musi być wygodnie i jednocześnie dość stabilnie umiejscowiona w dłoni.

Masaż bańką chińską należy zacząć od rozsmarowania wcześniej podgrzanej oliwki na ciele klienta. W późniejszym etapie konieczne staje się wykonanie masażu klasycznego lub drenażu limfatycznego, który może być dość krótki, ponieważ jego głównym zadaniem jest rozluźnienie i rozgrzanie skóry oraz przygotowanie do podciśnienia spowodowanego zassaniem bańki chińskiej. W przypadku miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej możliwe jest intensywniejsze wykonywanie masażu. Nie można jednak przekraczać progu bólu, aby nie pozostawić siniaków.

W późniejszym etapie następuje zassanie bańki chińskiej na skórze klienta, co powoduje wytworzenie pod bańką podciśnienia i powstania 1-3 centymetrowego uniesienia skóry. Dzięki zastosowaniu olejku, bańka może swobodnie poruszać się po ciele. W celu odessania bańki, należy delikatnie włożyć palec między zassaną bańkę a skórę, dopuszczając do wnętrza bańki powietrze. W ten sposób niwelujemy wcześniej utworzoną próżnię. Nie należy odciągać bańki od skóry klienta na siłę. Może spowodować to powstanie siniaków.

ENDERMOLOGIA (ENDOMASAŻ)
Zabieg polega na zassaniu do hermetycznej komory fałdu skórny, który dodatkowo zwijany jest przez jedną obrotową rolkę mechaniczną, a rozwijany przez drugą. Rolki masują fałd skórny ruchem obrotowym wokół własnych osi oraz poprzez przesuwanie się względem siebie. Do zabiegu endermologii konieczne jest założenie przez klienta specjalnego kombinezonu, który poprawia efektywność ruchów głowicy oraz zabezpiecza skórę.

Masaż jest przeprowadzany od dalszych części ciała do ujść żylnych. Efektem tego jest usprawnienie krążenia, zarówno żylnego, jak i limfatycznego, eliminowanie metabolitów, a także ograniczenie magazynowania wody w organizmie, co zmniejsza obrzęki.

Początkowo endermologia była wykorzystywana tylko do leczenia blizn i rozstępów, jednak spostrzeżono, że daje bardzo dobre efekty w redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej. W tym przypadku zaleca się, aby osoby korzystające z tego zabiegów, równolegle z ich przeprowadzaniem, utrzymywały także zbilansowaną, odpowiednią dla siebie dietę, wykonywały ćwiczenia fizyczne oraz piły codziennie około 2,5 litra wody.

Masaż próżniowy posiada wiele zalet: udrażnia naczynia limfatyczne i pobudza metabolizm, usprawnia krążenie, eliminuje toksyny, zmniejsza retencję wody, uaktywnia lipolizę, odbudowuje strukturę skóry. Jest zdecydowanie niezastąpiony w przygotowaniu ciała do wiosny.

Dr Joanna Klonowska

 

Dr Joanna Klonowska, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
Nauczyciel akademicki na kierunku kosmetologia. Kosmetolog, absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Łodzi. Pedagog z wieloletnim doświadczeniem. Ratownik medyczny, menager służby zdrowia. Z pasją zajmuje się pogłębianiem wiedzy z obszarów kosmetologii, andragogiki, edukacji zdrowotnej oraz zdrowia publicznego.

 

mantis zdjęcie II_wMantis® pulsacyjne pole magnetyczne z masażem podciśnieniowym
Endomasaż to już klasyka w masażach mechanicznych ceniona przez klientów i specjalistów. Mantis® wprowadza tę technologię w inny wymiar. Wykorzystuje masaż rolkowy z podciśnieniem do mobilizacji tkanki łącznej. Pełną regenerację komórkową zapewnia symultanicznie działające pulsacyjne pole magnetyczne z rezonansem stochastycznym. Efekty poprawy mikrokrążenia, metabolizmu, stymulacji fibroblastów, usunięcia toksyn i działania antyrodnikowego są szybko widoczne i odczuwalne. Mantis® to pewniak w redukcji cellulitu i terapii przeciwstarzeniowej twarzy. Klientki poszukują w gabinetach nowości, a właściciele gabinetów oczekują, przy ograniczonych kosztach, dużych zysków z zabiegów. Mantis® to propozycja dla każdego.

Dystrybucja: www.mantispolska.com
Polmax, ul. Łódzka 208 B, 42-218 Częstochowa, tel. 34 – 322 00 65,
e-mail: polmax@polmax.eu, www.polmax.eu