26
Zabieg podania autologicznego materiału, który ma na celu uzyskanie efektu wolumetrycznego w okolicach twarzy, biustu i pośladków.
Zabieg lipofillingu polega na pobraniu, a następnie podaniu pacjentowi jego własnej tkanki tłuszczowej. Tkankę tłuszczową pobieramy z okolic brzucha, wewnętrznej i zewnętrznej strony ud, a także przyśrodkowej części kolan. W tym celu znieczulamy miejscowo obszar z którego pobieramy materiał poprzez podanie płynu ze znieczuleniem, który równocześnie rozpuszcza tkankę tłuszczową, ale nie uszkadza samych komórek tłuszczowych. Podanie płynu obkurcza miejscowo naczynia krwionośne stąd wyraźnie mniejsze obrzęki i zasinienia. Do pobrania tłuszczu służą specjalne kaniule z otworami, przez które swobodnie przechodzą nieuszkodzone komórki tłuszczowe. Specjalna strzykawka do pobierania tłuszczu wytwarza podciśnienie które umożliwia odsysanie. Ta część zabiegu trwa około 30 min.
Następny proces polega na oddzieleniu nieuszkodzonych komórek, od reszty materiału. Wykonujemy to na przykład za pomocą specjalnej wirówki Adivive. Są również inne sposoby separacji np.: metoda grawitacji czy też specjalnych filtrów. Pobrany materiał umieszczamy w wirówce w celu odseparowania czystych, nieuszkodzonych komórek tłuszczowych, od reszty materiału. W strzykawce wykorzystywanej podczas zabiegu znajdują się specjalne filtry, które ułatwiają ten etap procedury.
Zabieg lipotransferu wykonuje się w obszarach twarzy, biustu, pośladków. W zależności od obszaru podajemy różne ilości czystego tłuszczu. Warto wspomnieć, że uzyskanie dobrego efektu w okolicy biustu i pośladków wymaga podania większej ilości materiału, co nie zawsze jest możliwe, ze względu na ograniczoną ilość pobieranego tłuszczu.
Miejsce, w które zostanie podany tłuszcz jest wcześniej znieczulane. Lipotransfer wykonujemy z tak zwaną hiperkorekcją. Oznacza to że podajemy większą objętość materiału niż wymaga tego dana okolica. Taka technika uwzględnia wchłanianie się części podanego tłuszczu. Głównym celem podania tłuszczu jest uzyskanie efektu objętościowego. Dzięki zastosowaniu własnej tkanki, uzyskujemy dostęp do autologicznego materiału, wzbogaconego w komórki macierzyste, które odżywiają i rewitalizują skórę. Podajemy ją za pomocą specjalnych kaniul do lipofillingu. Uzyskany efekt jest dzięki temu bardzo naturalny.
Po kilku miesiącach oprócz widocznego efektu wolumetrycznego, wyraźnie widać poprawę jakości skóry. Jest bardziej odżywiona, gładsza. Podawany tłuszcz można dodatkowo wzbogacić komórkami macierzystymi, w celu poprawy efektów, a także lepszej przeżywalności tłuszczu. Dodatkowe komórki macierzyste są uzyskiwane podczas pobrania krwi i odwirowania.
Zbawienne dla skóry działanie rewitalizujące wykorzystuje się również w zabiegu łączenia tłuszczu z osoczem formie bardziej płynnej (metoda Regeneris). W takim przypadku dajemy większą ilość osocza dzięki czemu materiał jest bardziej płynny i mniej gęsty. Tak wykonany zabieg daje bardzo dobre rezultaty przy odżywianiu, rewitalizacji, odnowie skóry, natomiast efekt wolumetryczny i objętościowy ma tutaj drugorzędne znaczenie. Właściwości rewitalizujące wykorzystywane są również przy leczeniu oparzeń, a także blizn.
Efekty zabiegu utrzymują się około dwóch lat. W celu uzyskania jeszcze lepszego efektu można po kilku miesiącach powtórzyć zabieg. Po takim powtórnym podaniu rezultaty są dużo bardziej widoczne i przeżywalność tkanki tłuszczowej jest wyraźnie dłuższa. Po zabiegu mogą wystąpić obrzęki i zasinienia, a także bolesność, szczególnie w miejscach pobrania. Objawy ustępują po około tygodniu.
Pacjent, który zamierza poddać się zabiegowi lipofillingu nie może palić papierosów, ponieważ tkanka tłuszczowa potrzebuje nowego unaczynienia. Nowa autologiczna tkanka w miejscu podania uzależniona jest od procesu tak zwanej angiogenezy, czyli nowotworzenia naczyń krwionośnych, a palenie papierosów w zasadzie to uniemożliwia.
Ważnym problemem przy wybieraniu zabiegu lipofillingu jest utrata objętości, która nieuchronnie narasta z wiekiem. Przyczyną utraty objętości i zmiany owalu w obrębie twarzy jest zanik struktury kostnej postępujący z wiekiem, nasilenie się wiotkości skóry, a także to co przy zabiegu wypełniania tłuszczem jest najistotniejsze tzn. migracja i zanikanie tkanki tłuszczowej. W takich właśnie okolicznościach najlepszym wskazaniem jest podanie brakującego tłuszczu. Jednym z wielu sposobów uzyskania najlepszej jakości materiału do przeszczepu jest odwirowanie pozyskanego płynu. W ten sposób otrzymujemy wysokoskoncentrowany materiał tzn. młode komórki tłuszczowe a także preadipocyty, komórki macierzyste. Aby otrzymać najlepszy materiał do lipotransferu używamy do tego zamknięty system do pobierania i podawania autologicznej tkanki tłuszczowej. Pobrany płyn składa się z czterech komponentów:
- tkanki tłuszczowej
- płynu używanego do znieczulenia
- wolnych lipidów powstałych wskutek uszkodzenia komórek tłuszczowych
- resztki tkanek, włókien i uszkodzonych komórek krwi.
Jakość tanki tłuszczowej do przeszczepu można ulepszyć poprzez szczególny proces odwirowania – zakres parametrów, użyty system filtrów i tłoków, zamknięty (sterylny) system w których odbywa się cały zabieg lipotransferu. W procesie odwirowania stosuje się określone parametry szybkości wirowania i czasu, specjalny system tzw. miękkiego startu i wyhamowania. Wraz ze wzrostem siły odśrodkowej podczas wirowania zmienia się ułożenie wagoników których umieszcza się tłoki z tłuszczem. Wagoniki stopniowo przy zwiększaniu prędkości i tym samym siły odśrodkowej zmieniają ułożenie na horyzontalne. Do całego zabiegu używane są specjalne 3 rodzaje kaniul. Do podawania płynu znieczulającego do pobierania materiału czyli kaniule do liposukcji, a także do podawania skoncentrowanego tłuszczu. Każda z tych kaniul różni się długością grubością, a kaniule do pobierania dodatkowo ilością otworków, ich wielkością, ostrością krawędzi, co decyduje o tak zwanej agresywność i kaniul i tym samym traumatyzacji obszaru z którego pobieramy materiał. Kaniule do podawania także mają swoje określone parametry w zależności od obszaru który poddajemy materiał. Cały zabieg należy wykonać w warunkach sterylnych. Należy poinformować pacjenta, że w miejscach pobrania i podania klamki mogą wystąpić obrzęki i zasinienia.
Dr Maciej Łukasiewicz, lekarz medycyny estetycznej
SkinClinic Katarzyna Chwedowuk
Stawki 4b, Warszawa