Głównymi klientami gabinetów trychologicznych są osoby zgłaszające problem z nadmierną utratą włosów.
Łysienie może mieć podłoże genetyczne, jednakże równie często jest skutkiem silnego stanu chorobowego czy zaburzeń hormonalnych. Bardzo ważnym czynnikiem jest także podłoże psychiczne z uwagi na wszechobecny w naszym życiu długotrwały stres, który wpływa niekorzystnie na kondycję włosów.
Terapie trychologiczne to przede wszystkim zabiegi. Pielęgnacja domowa preparatami zleconymi przez trychologa to także rodzaj zabiegów, choć znacznie uproszczonych, przynoszących nieoceniony wkład klienta w sukces całej kuracji.
Zalecając zabiegi gabinetowe należy wziąć pod uwagę przede wszystkim przyczynę problemu. Znając mechanizmy wpływające na poszczególne rodzaje łysienia oraz wpływ zabiegów na procesy zachodzące pod ich wpływem w skórze i mieszkach włosowych, możemy swobodnie ordynować terapie przynoszące pozytywne efekty.
Celem głównym terapii podejmowanych w walce z łysieniem jest zatrzymanie tego procesu oraz w jak największym stopniu odwrócenie sytuacji, czyli stymulacja odrostu nowych włosów.
Gama zabiegów proponowanych pacjentom zależy od wyposażenia gabinetu oraz kwalifikacji i umiejętności terapeutycznych personelu. Od najprostszych poczynając są to: elektroterapia prądami wielkiej częstotliwości (tzw. darsonwalizacja), sonoforeza (terapia ultradźwiękowa), mezoterapia mikroigłowa. Niewiele gabinetów prowadzi także zabiegi krioterapii skóry głowy, tak bardzo skutecznej i uważanej na świecie za złoty standard w leczeniu łysienia.
Do zabiegów najbardziej inwazyjnych, ale także efektywnych należą zabiegi z pogranicza medycyny estetycznej i kosmetologii m.in karboksyterapia, mezoterpia igłowa, a także nierzadko mezoterapia osoczem bogatopłytkowym PRP.
Karboksyterapia to zabieg podczas, którego punktowo poprzez iniekcję, zostaje wprowadzony do skóry głowy dwutlenek węgla. Już podczas zabiegu naczynia krwionośne w skórze ulegają rozszerzeniu, co trwa do ok. godziny po zabiegu. Skóra jest wtedy dość mocno zaczerwieniona, co świadczy o jej poprawnym ukrwieniu, a co za tym idzie także prawidłowym odżywieniu komórek w obszarze zabiegowym. Po ok. 60 minutach po zabiegu następuje uspokojenie gry naczyniowej. W dłuższej perspektywie czasowej na obszarze poddawanym zabiegom karboksyterapii tworzą się nowe naczynia krwionośne, a mieszki pozostają prawidłowo dotlenione.
Zaleca się wykonywanie zabiegów co 7-10 dni przez okres pierwszego miesiąca, a następnie co 2 tygodnie. W cyklu zalecamy nawet do 20 zabiegów. Karboksyterapia może być też zabiegiem uzupełniającym do zabiegów mezoterapii.
Przeciwwskazania: epilepsja, jaskra, niewydolność serca, niedawny zawał serca lub dławica piersiowa, niewydolność nerek, niedawno przebyty udar mózgu, choroby płuc, zapalenie żył lub zator płucny, nieuregulowana cukrzyca, nowotwór, chemioterapia, choroby tkanki łącznej, hemofilia.
Mezoterapia, bez względu na rodzaj medium wprowadzającego preparat do skóry, jest to rodzaj zabiegu polegający na podaniu poprzez iniekcję śródskórną w skórę głowy preparatów wpływających na ograniczenie wypadania włosów, a także stymulujących ich odrost. Rezultaty terapii to nie tylko efekt działania preparatów, ale także kontrolowanego stanu zapalnego wywołanego poprzez liczne mikronakłucia naskórka podczas zabiegu. Stan zapalny uruchamia całą kaskadę reakcji obronnych działających korzystnie na biorewitalizację skóry głowy i mieszków włosowych, wywołując pożądane skutki.
Podczas zabiegu wprowadzane są różne koktajle, które w zależności od problemu, zawierają m.in. aminokwasy, kompleksy witamin, zwłaszcza z grupy B, oligoelementy, peptydy biomimetyczne oraz wiele innych substancji odżywczych. Często składnikami ampułek do mezoterapii są także substancje poprawiające mirokrążenie w skórze głowy.
Zabiegi mezoterapii zalecane są zazwyczaj w cyklu od 6-10 zabiegów i wykonywane są z częstotliwością 1 zabieg na 2 -3 tygodnie w terapii o umiarkowanej intensywności lub 1 zabieg na tydzień przy terapiach bardzo intensywnych przez okres 2-3 miesięcy.
Przeciwskazania do zabiegu: epilepsja, alergia na wprowadzany preparat, niewydolność serca, niedawny zawał serca lub dławica piersiowa, niewydolność nerek, niedawno przebyty udar mózgu, choroby płuc, zapalenie żył lub zator płucny, nieuregulowana cukrzyca, nowotwór, chemioterapia, choroby tkanki łącznej, hemofilia.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym PRP jest to zabieg biostymulacji komórek skóry, który polega na pozyskaniu osocza bogatopłytkowego z własnej krwi oraz podaniu go w obszar zabiegowy technikami iniekcji śródskórnej. PRP jest produktem autologicznym, a proces regeneracji skóry możliwy jest poprzez działanie własnych czynników wzrostu i stymulowanych przez nie komórek macierzystych.
Głównymi substancjami czynnymi PRP są liczne czynniki wzrostu, występujące naturalnie w organizmie, pobudzające wzrost nowych naczyń krwionośnych w obszarze zabiegowym oraz stymulujące procesy regeneracyjne w gładkiej i owłosionej skórze. Dodatkowo w skład osocza bogatopłytkowego wchodzą m.in. jony sodu, magnezu, wapnia, fosforu, czy potasu. Podczas zabiegu dochodzi do aktywacji fibroblastów, elastyny i kwasu hialuronowego z jego prekursorów: proliny, lizyny i glukozaminy przyspieszając metabolizm komórkowy i aktywując liczne procesy regeneracyjne.
W wyniku przeprowadzonego zabiegu PRP następuje optymalizacja parametrów fizykochemicznych macierzy komórkowej, powraca kontrola nad procesami regeneracyjnymi naskórka. Zawarte w płytkach krwi cytokiny przyspieszają proliferację keratynocytów, co wpływa na poprawę jakości skóry i włosów.
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego – PRP w leczeniu łysienia typu męskiego i żeńskiego
Zabieg mezoterapii skóry głowy osoczem przeznaczony jest dla osób, które zauważyły pogorszenie się kondycji włosów lub ich nadmierne wypadanie. Głównym skutkiem biostymulacji po zabiegach wykonywanych w obrębie łysiejącej skóry głowy jest aktywacja anabolizmu w mieszkach włosowych oraz sygnałów stymulujących wzrost nowych włosów. Po zabiegu na skórze głowy dochodzi do zahamowania procesu łysienia, ograniczona zostaje ilość zminiaturyzowanych mieszków oraz zwiększa się stopień ukrwienia obszaru zabiegowego, a także wzmożona stymulacja wzrostu włosów.
Zabiegi osoczem bogatopłytkowym PRP, według definicji medycznej preparatem zawierającym w 1 µl osocza minimum 1mln płytek krwi, zalecamy wykonywać tylko jeden w roku. Zazwyczaj proces regeneracji po zabiegu jest na tyle przyspieszony, że nie wymaga jego powtarzania. Nie mniej jednak, trzeba wiedzieć, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania go nawet po 3 miesiącach od przeprowadzenia pierwszego zabiegu.
Opisane zabiegi należą do tych najczęściej polecanych i efektywnych w terapiach łysienia. Zalecane i wykonywane są często przez trychologów bez medycznego wyksztalcenia, co nie powinno mieć miejsca. Tylko zabiegi mezoterapii mikroigłowej spośród opisanych, może wykonywać trycholog kosmetologiczny, a takich mamy najwięcej na polskim rynku. Profesjonalizm w pracy trychologa przejawia się w naszej odpowiedzialności za klienta, który przychodzi po pomoc ufając nam i powierzając nam swoje włosy i swoje zdrowie. Pamiętajmy o złotej zasadzie Primum non nocere – po pierwsze nie szkodzić, która dotyczy nie tylko lekarzy, ale wszystkich terapeutów, także trychologów i wykonujmy tylko zabiegi w zakresie swoich kompetencji.
Małgorzata Garlacz
Trycholog-kosmetolog, Prezes Centrum Leczenia Łysienia i Zaburzeń Skóry Głowy PLMED, Członek Światowego Towarzystwa Trychologicznego, Prezes Polskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Trychologii.
www.trychologia.krakow.pl