Wzrost popularności sektora kosmetycznego w Polsce oraz stale rosnąca świadomość na temat znaczenia codziennej pielęgnacji na stan i wygląd skóry, skutkuje zainteresowaniem ofertą gabinetową coraz to młodszych klientów.
Specjaliści zastanawiają się, gdzie leży granica pomiędzy oczekiwaną pomocą, a niepotrzebną ingerencją w młodociany organizm. Jednak szeroka wiedza na temat sposobu działania poszczególnych urządzeń czy substancji kosmetycznych oraz racjonalna ocena potrzeb nastolatka, umożliwi ukształtowanie prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych już od najmłodszych lat oraz poskutkuje pozyskaniem wiernego klienta na wiele lat.
Przede wszystkim – nie szkodzić!
Do nastoletniego klienta należy podchodzić ze szczególną ostrożnością. Okres dojrzewania jest bowiem czasem, w którym dochodzi do wielu zmian psychicznych, fizycznych i fizjologicznych w obrębie organizmu. Następuje gwałtowny wzrost, zmiana masy ciała, powiększenie się narządów wewnętrznych (serce, nerki, płuca itd.), ukształtowanie trzeciorzędowych cech płciowych (swoiste owłosienie ciała, specyficzne rozłożenie tłuszczu na ciele, biust oraz miesiączka u dziewcząt, mutacja głosu oraz jabłko Adama u chłopców). Ponadto towarzysząca tym przemianom burza hormonalna, może wywoływać popularne dla okresu młodzieńczego zmiany trądzikowe, przetłuszczanie się włosów, nadmierne owłosienie oraz wzmożoną potliwość ciała. Wszystkie te dolegliwości mogą prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych – wzmożonych kompleksów i braku pewności siebie. Problemy te, przynajmniej w jakimś stopniu, z powodzeniem mogą rozwiązać kosmetyczki, kosmetolodzy i dermatolodzy. Do każdego młodocianego klienta należy podchodzić w sposób indywidualny, istnieją jednak pewne zabiegi, których nie powinno się wykonywać na osobach niepełnoletnich. Zaliczają się do nich:
- ultradźwięki – nawet tak pozornie łagodne zabiegi jak kawitacja czy sonoforeza są przeciwwskazane ze względu na niemożność stosowania ultradźwięków przed zakończeniem wzrostu kostnego;
- depilacja laserowa – chociaż nie jest zabroniona, uznaje się ją za bezcelową, ponieważ stan owłosienia u nastolatek może się zmieniać, co uniemożliwia prawidłowe oszacowanie skuteczności zabiegu;
- solarium – naświetlanie sztucznym promieniowaniem ultrafioletowym jest szkodliwe dla osób w każdym wieku, jednak osoby młodociane korzystające z solariów są zaliczane do grupy wzmożonego ryzyka na zachorowania na nowotwory skóry; aktualnie polski rząd rozpatruje projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, zakazujący udostępniania solariów małoletnim;
- zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – temat bardzo kontrowersyjny, jednak coraz powszechniej pojawiający się w realiach gabinetowych. Nastolatki, często za zgodą rodziców, decydują się na botoks, wypełnienie ust kwasem hialuronowym czy nawet liposukcję. Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów donosi, że w 2014 roku aż 64 tysiące pacjentek to 13-19 latki, i że liczba ta stale rośnie. Rozpoczęcie inwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej w tak młodym wieku jest nie tylko zupełnie niepotrzebne, ale może również powodować zaburzenia w naturalnej produkcji kolagenu i skutkować przyspieszonym procesem chronologicznego starzenia się skóry.
Co zatem można zaproponować?
Istnieje szereg bezpiecznych zabiegów, które można zaoferować młodym pacjentom. Mają one na celu poprawę wyglądu ich twarzy i ciała, a co za tym idzie podniesienie jakości życia przez zwiększoną samoocenę klienta.
Zabiegi przeciwtrądzikowe
Najpopularniejsza usługa wykonywana wśród nastolatków. Istnieje wiele metod radzenia sobie z trądzikiem, z powodzeniem można zaproponować: oczyszczanie manualne poprzedzone maską rozpulchniającą/wapozonem, peelingi enzymatyczne, delikatne kwasy owocowe: migdałowy, glikolowy czy pirogronowy, maski oczyszczające i oksybrazję. W przypadku terapii trądzikowej poza samym wykonaniem usługi, warto porozmawiać z klientem – wytłumaczyć mu jak powinna wyglądać jego pielęgnacja domowa, zakazać wyciskania stanów zapalnych (tzw. krost), co często wydłuża leczenie oraz w przypadku zaawansowanych zmian trądzikowych – odesłać do dermatologa, w celu uzupełnienia terapii leczeniem dermatologicznym.
Darsonwalizacja
Zabieg wykorzystujący prądy wielkiej częstotliwości (300-500 kHz). Jest stosowany w celu dezynfekcji skóry, działa przeciwbakteryjnie, przyspiesza gojenie się mikrourazów. Poprawia stan skóry objętej zmianami trądzikowymi, a użyty na włosy – zmniejsza ich wypadanie oraz łagodzi nadmierne wydzielanie łoju, walcząc z ich przesadnym przetłuszczaniem.
Depilacja
Chociaż usługa depilacji jest skierowana głównie dla kobiet, które osiągnęły już dojrzałość płciową, nie należy ignorować potrzeb młodocianych, borykających się z problemem nadmiernego owłosienia. Zdarzają się przypadki, w których już u młodych dziewczynek można zaobserwować obficie rosnące, gęste i ciemne włoski w okolicach nóg, pach, a nawet wąsika, klatki piersiowej czy brzucha. Usunięcie owłosienia za pomocą wosku czy pasty cukrowej nie wpłynie negatywnie na rozwój klientki, a może
w dużym stopniu ułatwić jej obcowanie z często złośliwymi rówieśnikami. Rodzicom dziecka, u którego pojawiło się tak nadmierne owłosienie, należy zalecić wizytę u endokrynologa, aby potwierdzić lub wykluczyć hirsutyzm.
Pisząc o depilacji warto również wspomnieć o regulacji łuku brwiowego. Okres dojrzewania to czas, w którym dziewczynki eksperymentują ze swoim wyglądem – dotyczy to również oprawy oka. Bardzo ważne jest, aby regulując brwi po raz pierwszy nadać im prawidłowego kształtu. Każdy nieudany eksperyment z wyrywaniem włosków może później znacznie utrudnić doprowadzenie łuku brwiowego do stanu, w którym będzie on pasował do kształtu twarzy i urody klientki.
Pielęgnacja dłoni i paznokci
Nie ma nic złego w dbaniu o estetyczny wygląd rąk. Szczególnie warty polecenia dla nastoletniej klientki jest manicure japoński, który polega na energicznym wcieraniu pasty z witaminami i minerałami w naturalną płytkę paznokciową. Zabieg ten wzmacnia paznokcie i sprawia, że stają się one błyszczące i perfekcyjnie odżywione. Ponadto zapobiega łamaniu i rozdwajaniu się płytki paznokciowej, a także niweluje nawyk jej obgryzania. Pielęgnacje dłoni można uzupełnić o zabieg parafinowy, który doskonale nawilża skórę rąk.
Leczenie blizn
Bez względu na to, czy blizna jest pochodzenia pourazowego, pooperacyjnego, poparzeniowego, potrądzikowego czy mowa o rozstępach – nie trzeba czekać z ich likwidacją do osiągnięcia pełnoletności. Wręcz przeciwnie – im wcześniej podda się ją leczeniu, tym szybciej uda się ją całkowicie zlikwidować. W terapii blizn stosuje się lasery pulsacyjno-barwnikowe, bromkowo-miedziowe, IPL czy naświetlanie diodami LED.
Pielęgnacja domowa
Poza terapią gabinetową, bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja domowa nastolatka oraz wykształcenie w nim prawidłowych nawyków higieniczno-urodowych. Pielęgnacja skóry powinna opierać się głównie o odpowiedni dobór kosmetyków do mycia, oczyszczania, nawilżania, matowienia i złuszczania cery nieletniego.
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest prawidłowe mycie twarzy. Do tego celu poleca się delikatne żele, pianki przeciwtrądzikowe czy naturalne oleje do mycia. Należy unikać preparatów zawierających w składzie alkohol. Ponadto warto uczyć nastolatków, aby w czasie osuszania twarzy zrezygnować z wielofunkcyjnego ręcznika frotte na rzecz jednorazowych chusteczek higienicznych. Samo systematyczne mycie twarzy często eliminuje problem nadmiernego łojotoku, w przypadku gdy jest ono jednak niewystarczające – można poszerzyć pielęgnację o maseczki zawierające substancje pochłaniające sebum, np. talk, glinkę czy kaolin oraz o maści i korektory lecznicze, nakładane punktowo na zmiany zapalne.
Chociaż elastyczność skóry młodej osoby jest zazwyczaj na wysokim poziomie, codzienne stosowanie lekkiego kremu nawilżającego na pewno nie zaszkodzi. Warto, aby był to krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokiej liczbie SPF i PDD (PA), ponieważ istotne jest, by o całorocznej fotoprotekcji pamiętać już od najmłodszych lat. U osób dotkniętych trądzikiem, a niestosujących filtrów UV dochodzi ponadto ryzyko pojawienia się przebarwień posłonecznych. Aby nie czopować ujść gruczołów łojowych, należy wybrać kremy o lekkiej konsystencji, oznaczone na opakowaniu symbolem AC (acne).
Dziewczynki eksperymentujące z makijażem muszą pamiętać o dokładnym demakijażu pod koniec dnia. Ponadto powinny zrezygnować z ciężkich podkładów na rzecz lekkich kremów BB lub leczniczych pudrów mineralnych i pamiętać, że jedynie umiar w malowaniu pozwoli zachować świeży i estetyczny wygląd.
Sylwia Krakowiak
Kosmetolog, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (Pracownia Kosmetologii
i Medycyny Estetycznej), dyplomowany mistrz wizażu i stylizacji, grafik komputerowy. Miłośniczka interdyscyplinarnego podejścia do zdrowia i urody.