Dłonie i paznokcie są wizytówką każdej kobiety. Na rynku kosmetycznym pojawiły się oprócz lakierów tradycyjnych i vinylowych nowe technologie lakierów.

Lakiery o przedłużonej trwałości to lakiery hybrydowe. Pozwalają one na uzyskanie pięknie wyglądających i trwałych paznokci w krótkim czasie.

Manicure hybrydowy jest to rodzaj stylizacji paznokci, do której wykorzystuje się światłoutwardzalne preparaty o konsystencji gęstego lakieru. Taka stylizacja paznokci łączy zalety klasycznego malowania oraz metody żelowej. Manicure utrzymuje się od 2 do 3 tygodni w zależności od stylu życia, kondycji płytki paznokcia i jej tempa wzrostu oraz staranności i techniki wykonania a także jakości użytych produktów.

Przebieg manicure hybrydowego i jego usuwanie

Przebieg stylizacji lakierami hybrydowymi jest bardzo podobny do klasycznego malowania. Na początek zaleca się usunąć skórki, opiłować kształt wolnego brzegu i zmatowić płytkę paznokcia. Tak przygotowany paznokieć należy odtłuścić za pomocą cleanera i nałożyć warstwę bazy, którą utwardzamy. Czas utwardzania jest uzależniony od indywidualnych zaleceń producenta 20-120 sekund. Następnie nakładamy 2-3 warstwy koloru w zależności od stopnia krycia lakieru, które też utwardzamy zazwyczaj 120s. Zawsze manicure hybrydowy wykańczamy topem klasycznym lub bez przemywania. Czasy utwardzania dostępnych topów też są zróżnicowane. Konieczne jest, aby każdą z warstw utwardzać osobno w lampie LED lub UV. Paznokcie po utwardzeniu posiadają warstwę dyspersyjną, której nie przemywa się pomiędzy kolejnym nakładaniem warstw. Dopiero ostatnią utwardzoną warstwę topu przemywa się cleanerem, co pozwala uzyskać piękny połysk stylizacji. Czas potrzebny na wykonanie manicure hybrydowego wynosi około 60 minut.

Po 2-3 tygodni nadchodzi czas na usunięcie lakieru hybrydowego. Do tego zabiegu potrzebny jest preparat zawierający w swoim składzie aceton. Należy zmatowić wierzchnią warstwę topu (ta czynność nie jest obowiązkowa wśród wszystkich dostępnych firm posiadających w swojej ofercie lakiery hybrydowe). Następnie trzeba nałożyć na paznokcie „okłady” nasączone acetonem i szczelnie zawinąć. Do tej czynności można użyć gotowych proponowanych przez firmy wrapsów lub też zastosować waciki bezpyłowe i folię aluminiową lub klipsy. Po upływie 10 minut lakier hybrydowy mięknie i odchodzi od płytki. Wystarczy zeskrobać resztki lakieru za pomocą drewnianego patyczka lub kopytka i paznokcie będą gotowe na kolejną stylizacje. Do zdobień stylizacji można użyć wszelkiego rodzaju pyłki i efekty, folie transferowe, paseczki oraz kryształki.

Zalety manicure hybrydowego

Jedną z największych zalet manicure hybrydowego zalicza się jego trwałość, a także połysk i idealne krycie. Dodatkowo prawidłowo wykonany manicure hybrydowy nie wpływa negatywnie na kondycję płytki. Warstwa lakieru hybrydowego chroni paznokieć przed uszkodzeniami mechanicznymi, co pozwala na zapuszczenie i utrzymanie pięknych długich paznokci. Produkty do manicure hybrydowego są w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży i matek karmiących.

Konsystencja i właściwości lakierów hybrydowych pozwalają na uzyskanie modnych zdobień na naturalnej płytce paznokcia, co spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientek.

Wady manicure hybrydowego

Wiele lakierów hybrydowych starej formuły zawiera w swoich składzie substancje wywołujące alergie kontaktowe u klientek. Do najczęściej uczulających składników hybrydy zalicza się toluen, ftalany dibutylu oraz aldehyd mrówkowy. Poza szkodliwymi substancjami na osłabienie płytki paznokcia może wpłynąć także nieprawidłowo wykonany manicure hybrydowy a przede wszystkim jego nieumiejętne ściągnięcie.

Najczęściej występujące problemy

Problem 1- Top po wyjęciu z lampy matowieje

Warto sprawdzić jaki top został użyty do wykończenia stylizacji. Jeśli był to top wymagający przemywania, to należy odczekać kilka sekund po wyjęciu z lampy, aby lakier mógł się ostatecznie spolimeryzować i dopiero wtedy przemyć go cleanerem. W przypadku, gdy został użyty top nie wymagający przemywania, nie należy go przecierać cleanerem. W przeciwnym razie top ulegnie zmatowieniu. Poza topem, problem może tkwić także w cleanerze. Na rynku pojawiły się cleanery przeznaczone tylko i wyłącznie do odtłuszczania naturalnej płytki. Posiadają one w swoim składzie dużą ilość acetonu, który niszczy połysk hybrydy. Na sam koniec należy przyjrzeć się lampie, jej mocy i żywotności świetlówek. Lampa UV powinna posiadać przynajmniej 36 watt , natomiast LED 24 watt.

Problem 2- Lakier hybrydowy odpryskuje po kilku dniach

Ważna jest jakość lakierów hybrydowych, a zwłaszcza topu i bazy, które utrzymują całą stylizacje. Najlepiej kupować produkty tej samej firmy. Mieszanie produktów z różnych firm może zmniejszyć trwałość. Poza produktami na trwałość hybrydy wpływa także odpowiednie przygotowanie płytki tj. zmatowienie i odłuszczenie, a także kondycja paznokcia. Trwałość stylizacji przedłuża zabezpieczenie wolnego brzegu paznokcia za pomocą lakierów hybrydowych, zarówno koloru jaki i topu.

Problem 3- Hybryda nie schodzi pod wpływem acetonu

Aceton na paznokciach należy trzymać 5-15 minut. Wiele firm pod nazwą lakieru hybrydowego sprzedaje produkty przypominające składem żel, na które aceton nie ma wpływu. Hybryda dobrej jakości jest elastyczna i łatwo rozmięka pod wpływem acetonu. Umożliwia to bezinwazyjne usunięcie hybrydy, bez konieczności spiłowania płytki.

 

 

Anna Brzozowska
Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Poznaniu na kierunku kosmetologia. Zarządza Centrum Szkoleniowym Corio oraz hurtownią kosmetyczną. Szkoleniowiec oraz instruktor praktycznej nauki zawodu na uczelni, egzaminator Okregowej Komisji Egzaminacyjnej.

 

 

 

Angelika Nowak
Kosmetolog, kończy studia magisterskie w Wyższej Szkole Zdrowia Urody i Edukacji w Poznaniu, instruktor, stylistka.