Pytanie jaki sprzęt wybrać na początku działalności do salonu kosmetycznego jest jednym z podstawowych zagadnień przy przedsięwzięciu, jakim jest otwarcie gabinetu lub jego unowocześnienie.

Szeroki wybór pozwala na swobodne poruszanie się pomiędzy propozycjami jakie przedstawiają nam firmy zaopatrujące kosmetyczki i kosmetologów w akcesoria oraz sprzęt.

Pomimo dużej konkurencji salony prześcigają się w podnoszeniu standardów higieny i bezpieczeństwa a także w jakości wykonywanych usług i innowacjach, które mają za zadanie sprostać coraz większej świadomości i wiedzy klientów.

Mając pewne wątpliwości przy urządzaniu gabinetu, należy przede wszystkim zadać sobie kilka pytań: Skąd pozyskać środki finansowe? Jaki jest charakter działalności i profil wykonywanych usług? Czy posiadamy odpowiednie kwalifikacje oraz na jakim sprzęcie chcemy pracować?

Wyposażenie gabinetu to nie tylko aparatura niezbędna do wykonywania zabiegów. Istotne są meble, armatura, pokrycie ścian i podłóg oraz oświetlenie. Często zależy to od indywidualnych upodobań dekoratora i ogólnie zamierzonej estetyki w gabinecie. Pewne jest, że wciąż modny jest minimalizm, dopełnieniem wystroju mogą być zapachowe świece i delikatne dekoracje. Warto jednak zwrócić uwagę aby to miejsce poza przytulnością i ukojeniem dla duszy było także praktyczne, łatwe do sprzątania i dezynfekcji. Powinno być urządzone w taki sposób, aby panował w nim ład i porządek, oraz żebyśmy miały w nim komfort pracy i wszystkie najważniejsze przedmioty w zasięgu rąk.

Do wyboru mamy przykładowo produkty rodzime, polskiej produkcji. Te charakteryzują się dobrą jakością oraz rozsądną ceną w porównaniu ze sprzętami zagranicznymi, na przykład włoskimi meblami, czy armaturą.

Przy zakupie warto pomyśleć żeby meble, szafki i stoliki były w miarę możliwości pojemne a także zamykane, co ułatwi utrzymanie porządku. Powierzchnia, która stanowi jednocześnie wykończenie mebli powinna być gładka, łatwa do czyszczenia, najlepiej żeby nie zostawały na niej smugi po myciu.

Jeżeli chodzi o oświetlenie, a należy o nim wspomnieć, powinno mieć możliwość regulowania natężenia, może być punktowe, lub rozproszone po całym gabinecie. Pozwoli osiągnąć tzw. „grę światła”, co zapewni nastrój podczas zabiegów ale i mocne, jasne oświetlenie gdy tego potrzebujemy.

Wyżej wymienione elementy stanowią bazę wyposażenia dla samego pomieszczenia. Gabinet można podzielić na następujące sekcje: mokrą, czyli z dostępem do wody. Będzie to strefa gdzie mamy umywalkę lub kabinę prysznicową dla klientek. Przedmioty znajdujące się w niej powinny być przystosowane do kontaktu z wilgocią. Następnie można wyróżnić miejsce gdzie przechowujemy preparaty kosmetyczne i akcesoria do wykonywania zabiegów, czyli ręczniki, pelerynki, opaski, pojemniki, miseczki, szpatułki i wiele innych. Kolejną strefą jest samo centrum gabinetu, czyli miejsce gdzie znajduje się łóżko kosmetyczne, nasz taboret do wykonywania zabiegów i stolik kosmetyczny, najlepiej wyposażony w szuflady i kółka co zapewni łatwość w jego przesuwaniu. Oczywiście takich stref może być dużo więcej, w zależności od metrażu gabinetu. Niekiedy dysponujemy oddzielnym magazynem i przebieralnią dla klientek, czasem jednak musimy się zmieścić na kilkunastu metrach kwadratowych ze wszystkim.

Kolejnym aspektem wyposażania salonu kosmetycznego jest oczywiście sprzęt zabiegowy. Najważniejsza jest jego jakość i bezpieczeństwo, na tym nie powinno się oszczędzać. Każdy sprzęt ma swoją charakterystykę, przy jego wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na funkcje zabiegowe, nasze potrzeby, umiejętności, zasady gwarancji i serwisowania, możliwość przeszkolenia siebie oraz pracowników w zakresie obsługi i dopiero na końcu sugerować się ceną urządzenia.

Branża kosmetyczna jest w Polsce bardzo dobrze rozwinięta, zatem wybór wśród rodzimych producentów jest także duży. Sprzęt powinien być możliwie najwyższej jakości. Ryzykując zamówienie aparatury przykładowo chińskiej produkcji może się ono zakończyć szybką awarią i niebezpieczeństwem dla zdrowia i urody pacjentki. Sprzęt przy zakupie powinien być opatrzony we wszelkie dokumenty legalizacyjne, wzorcujące oraz pozostałe certyfikaty zapewniające skuteczność wykonywanych zabiegów.

Czy korzystniejsze jest nabycie tak zwanego kombajnu kosmetycznego, czy pojedynczych urządzeń? Odpowiedź zależy od naszych oczekiwań, umiejętności i oceny do czego chcemy używać zakupionego sprzętu oraz ilości miejsca i gabinetów. W pomieszczeniu powinien się znajdować komplet, który pozwoli na wykonanie całego zabiegu. Do podstawowych sprzętów należą: peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja, ultradźwięki i tak popularna ostatnio mezoterapia bezigłowa. Niekoniecznie należy pokusić się o kupno wyspecjalizowanych sprzętów, typu laser. Na początek, na samo wypracowanie renomy i zaufania wystarczą wyżej wymienione urządzenia. Poza tym koszt wysoce selektywnego sprzętu wymaga dużego nakładu finansowego. Niekiedy zakup jednego takiego aparatu to kwota, za którą kupimy wszystkie podstawowe sprzęty do naszego gabinetu. Zaletą oddzielnych przedmiotów jest niewątpliwie możliwość korzystania, nawet gdy któreś ulegnie uszkodzeniu, co nie jest możliwe w przypadku urządzenia wielofunkcyjnego. Co do serwisu i napraw najkorzystniejszą opcją jest gdy serwisant przyjedzie do salonu i dokona napraw na miejscu o ile to możliwe, lub gdy producent przyśle kuriera, który zadba o dostarczenie sprzętu do naprawy i przywiezienie go ponownie do gabinetu.

Do sprzętów trzeba zaliczyć również drobne akcesoria, tj. ręczniki, pelerynki, opaski, waciki, patyczki i szpatułki kosmetyczne, miski i łopatki do alg, pędzle i miseczki do masek, przybory do manicure, pedicure i makijażu. Przyda się także lampa lupa, dermatoskop oraz lampa Wooda, która ułatwi diagnozę skóry na podstawie fluorescencji. Pomocniczo warto także wykorzystać korneometr i pHmetr, ale nie jest to niezbędne. Bowiem najważniejszym przedmiotem do wykonywania pracy kosmetologa są nasze dłonie i wiedza.

Wrażenie wizualne jakie stwarza gabinet kosmetyczny to jego największa autoreklama. Świadczy o profesjonalizmie i szacunku do klientów. W połączeniu ze sprzętem i usługami najwyższej jakości sprawi, że pacjentki będą pozytywnie kojarzyły to miejsce i chętnie do niego powrócą. Po drugie nasz komfort pracy to bardzo ważny czynnik, który pomoże stworzyć klimatyczne i sprzyjające ludziom miejsce.

Anna Szymanowska


Anna Szymanowska
     
Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, kierunek kosmetologia oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, gdzie uzyskała tytuł technologa chemii, specjalność chemia kosmetyków. Pracuje jako analityk laboratoryjny. Z zamiłowania autorka tekstów.