Prawdy i mity na temat wybielania zębów

360

W dobie coraz bardziej zaawansowanych metod walki z niedoskonałościami, powszechną dostępnością medycyny estetycznej i pragnieniem zachowania zdrowego trybu życia, posiadanie nieskazitelnego uśmiechu staje się coraz częściej obowiązkowym punktem na liście naszych pragnień.

Przed podjęciem decyzji o wybielaniu zębów warto jednak poznać nie tylko same metody, ale również szereg zasad obowiązujących zarówno przed, jak i po zabiegu.

Skąd biorą się przebarwienia na zębach?

Przebarwienia to problem, który dotyczy zarówno pojedynczych, jak i wszystkich zębów. Do najbardziej prozaicznych przyczyn ich powstawania należy nieprawidłowa higiena. Na kolor uzębienia wpływ ma także grubość szkliwa. Barwa zębów zmienia się również z wiekiem, gdy szkliwo staje się coraz cieńsze.

Przebarwienia możemy podzielić na dwa typy. Pierwsze to zewnątrzpochodne, czyli te powstające na uformowanych zębach, na skutek działania określonych czynników, dostarczanych jak, np. kawa, herbata, tytoń, czy niektóre przyprawy. Drugim rodzajem są przebarwienia wewnątrzpochodne, czyli takie które powstają w momencie rozwoju zębów, np. wady rozwojowe, jako konsekwencja przyjmowania leków, czy te będące wynikiem problemów hormonalnych.

Wybielanie w domu czy w gabinecie?

Popularnością cieszą się naturalne metody wybielania zębów, wykorzystujące sól, cytrynę czy węgiel leczniczy. Wiele z nich stanowi zagrożenie dla zdrowia i może powodować daleko idące konsekwencje.

Kwasy zawarte w cytrynie podrażniają dziąsła i osłabiają szkliwo, co powoduje, że nasze zęby staną się nadwrażliwe. Z kolei sól uszkadza powierzchnię szkliwa, a także obniża poziom pH w jamie ustnej. Gdy taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, dochodzi do demineralizacji szkliwa, czego konsekwencją jest próchnica. Działanie sody oczyszczonej można przyrównać do papieru ściernego – szkliwo staje się słabsze i bardziej podatne na przebarwienia. Podobnie, z węglem leczniczym. Rozcieranie go na zębach powoduje mikrouszkodzenia szkliwa.

W ofercie drogerii można znaleźć również całą gamę past i środków wybielających, których producenci zapewniają spektakularne efekty już po kilku dniach.

Podstawą w walce o śnieżnobiały uśmiech jest higiena jamy ustnej – regularnie wykonywanie skalingu i piaskowania zębów, które pozwalają pozbyć się nagromadzonego kamienia i osadu nazębnego, inwestycja w szczoteczkę elektryczną, która czyści lepiej niż tradycyjna czy nitkowanie zębów. Dostępne na rynku pasty wybielające z substancjami ściernymi, jak sole glinu czy krzmionka nie wybielają zębów, ale pomagają przywrócić naturalny kolor uśmiechu. Jeśli nie mamy pewności czy możemy stosować dany składnik, należy skonsultować się ze stomatologiem. A jeśli chcemy skutecznie i trwale zmienić kolor naszych zębów, zalecam wizytę w gabinecie.

Najważniejszy pierwszy krok

Decyzję o wybielaniu zębów powinna poprzedzać zawsze konsultacja, podczas której lekarz dokonuje wnikliwej oceny jamy ustnej pacjenta. Tylko zdrowe zęby i dziąsła są przepustką do zabiegu wybielania. Elementem towarzyszącym powinien być dokładnie przeprowadzony wywiad dotyczący przebytych lub trwających chorób, przyjmowanych leków czy codziennych nawyków. Rozmowa oraz konsultacja stomatologiczna umożliwiają lekarzowi dobór metody wybielania – indywidualnej dla każdego pacjenta.

Tak jak przy każdym zabiegu, w przypadku wybielania istnieje szereg przeciwwskazań. Do najpopularniejszych należą: stany zapalne dziąseł, starte szkliwo zębów, nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne, okres ciąży i karmienia piersią, licówki lub korony założone na zęby (których nie da się wybielić) oraz zęby martwe. W takim przypadku to lekarz decyduje, jakie leczenie należy podjąć na początku.

Domowe wybielanie zębów metodą nakładkową

Metoda nakładkowa to prosty sposób uzyskania białych zębów, do stosowania w domu. Na początku, po uprzednim badaniu zębów, lekarz wykonuje wycisk górnej i dolnej szczęki. Następnie protetyk formuje gipsowy odlew zębów, który służy do przygotowania dwóch elastycznych szyn, pełniących funkcję nakładek. Pacjent otrzymuje również profesjonalny żel wybielający, nakładany do wnętrza szyn przed ich założeniem.

Stomatolog zawsze udziela Pacjentowi szczegółowej instrukcji, dotyczącej czasu i sposobu stosowania. Nakładki należy nosić najlepiej przez noc. Wpływ na długość całego zabiegu mają takie czynniki jak wyjściowy kolor, poziom wrażliwości zębów pacjenta czy rodzaj żelu. Kompleksowy proces wybielania trwa w zależności od przypadku od 3 do nawet kilku miesięcy, a zabieg nie wymaga powtórzeń. Jeśli jednak zęby zaczną tracić uzyskany efekt, po upływie 6 miesięcy, można ponownie zastosować preparat. W takiej sytuacji, nakładki stosowane są wtedy tylko przez kilka nocy.

Wybielanie z wykorzystaniem światła

Szybką i w pełni bezpieczną metoda wybielania zębów jest wybielanie z wykorzystaniem światła jako aktywatora. Co istotne, czas wykonywania zabiegu jest redukowany do minimum, a oczekiwany efekt jest widoczny natychmiast po jego zakończeniu. Wizyta odbywa się w gabinecie stomatologicznym, pod nadzorem lekarza.

Przed zabiegiem należy pamiętać o wcześniejszym wyleczeniu zębów, aby uniknąć podrażnienia miazgi zębowej substancjami chemicznymi zawartymi w żelu. Proces wybielania z wykorzystaniem światła jest zupełnie nieinwazyjny. Na samym początku należy osłonić dziąsła pacjenta specjalną maską. Następnym krokiem jest nałożenie na zęby żelu wybielającego, zawierającego nadtlenek wodoru, który ulega utlenieniu na powierzchni zęba, podczas naświetlania specjalną lampą. Cały zabieg trwa około 40 minut i wykonywany jest za pomocą tzw. zimnego światła, łagodnego dla zębów.

Wybielanie bez aktywacji światła

Jest to metoda polegają na zastosowaniu żelu o bardzo wysokim stężeniu, bez udziału światła jako aktywatora. Ze względu na specyfikę używanego środka wybielającego, zabieg przeprowadzany jest stacjonarnie pod ścisłą kontrolą stomatologa, który monitoruje prawidłowy i bezpieczny przebieg całego procesu.

Zęby przed rozpoczęciem wybielania odizolowuje się, dla ich bezpieczeństwa, od tkanek miękkich. Następnie na zęby nakładana jest warstwa żelu, którą należy mieszać co 5 minut. Po 10-15 minutach żel zostaje usunięty. Jeśli efekt nie jest zadawalający można wielokrotnie powtórzyć czynność podczas jednej sesji, by finalnie osiągnąć kolor w pełni nas satysfakcjonujący.

Która metoda jest najbardziej skuteczna?

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest zawsze dostosowanie do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Naszym pacjentom zalecamy terapię mieszaną – zabieg w gabinecie i wybielanie metodą nakładkową. Stabilizacja koloru następuje zazwyczaj po 2-3 tygodniach od zakończenia wybielania. Finalny efekt zależy też od nas samych, ponieważ w pomyślnym przebiegu procesu istotne jest restrykcyjne przestrzeganie zaleceń lekarza, takich jak m.in. biała dieta.

Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Przez 2 godziny od zabiegu wybielania nie należy jeść i pić niczego poza wodą mineralną. Aby utrwalić osiągnięty efekt, przez 72 godziny od wykonania zabiegu, pacjent powinien unikać pokarmów i napojów barwiących, ponieważ zęby w tym czasie są szczególnie wrażliwe na ponowne wchłanianie barwników. Dla osiągnięcia naprawdę zadowalającego efektu, warto przez kolejne 3 dni zrezygnować z kilku składników. Na liście „zakazanych” produktów znajdują się: kawa, herbata (także owocowa), czerwone wino, jagody, buraki, barszcz czerwony, cola i inne napoje gazowane, soki. Zalecana jest również tak zwana „biała dieta”, czyli spożywanie produktów wolnych od wszelkich barwników. Należy także unikać bardzo gorących, jak również bardzo zimnych napojów i produktów. Nieprzestrzeganie tych zaleceń może skutkować może częściową lub całkowitą utratą efektu wybielania. Aby podtrzymać efekt zabiegu, można stosować pasty wybielające. Obowiązkowe są również wizyty higienizacyjne, czyli usuwanie kamienia czy piaskowanie.

 Iwona Gnach Olejniczak

 

 

Dr Iwona Gnach-Olejniczak
Założycielka Unident Union Dental Spa. Ekspert w dziedzinie stomatologii, ortodoncji, implantologii, certyfikowany lekarz American Academy of Aesthetic Medicine.