Oczy, usta, szyja i dłonie – jak o nie dbać?

93

Okres jesienno-zimowy to prawdziwy sprawdzian dla kobiecego wyglądu. Niskie temperatury i zimny wiatr wraz z nieodpowiednią pielęgnacją wrażliwej skóry okolic oczu, ust, szyi i dłoni mogą prowadzić do znacznego pogorszenia jej kondycji i uwidocznić pierwsze oznaki starzenia.

Stan kobiecej skóry odzwierciedla jej nawyki, nałogi, styl życia oraz zdradza wiek. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak skutecznie ochronić okolicę oczu, ust, szyi i dłoni przed przesuszeniem oraz jak poprawić kondycję skóry i zniwelować pojawiające się niedoskonałości.

Jak zadbać o skórę dłoni?
W okresie jesienno-zimowym dłonie są narażone na stałe zmiany temperatury spowodowane przebywaniem na zmianę na powietrzu oraz w ciepłych pomieszczeniach. Powoduje to częstsze rozszerzanie i kurczenie się naczyń krwionośnych, co skutkuje suchością skóry. Dlatego tak ważne jest, aby w chłodne dni stosować tłuste kremy, pozwalające dłużej zachować odpowiednie nawilżenie. W przypadku niezadawalającego stanu kondycji skóry i chęci zachowania jej zdrowego wyglądu, specjaliści zalecają skorzystanie z zabiegu medycyny estetycznej.

Kobietom, które chcą poprawić wygląd i kondycję skóry rąk rekomenduję zabieg odmłodzenia preparatem Crystalys. Jest to wypełniacz na bazie hydroksyapatytu wapnia służący do poprawy objętości skóry i tkanki podskórnej. Pozwala on na odbudowanie struktury skóry oraz stymulację produkcji kolagenu, który odpowiedzialny jest za sprężystość i jędrność skóry. Po zabiegu pacjentki zauważą wyraźne wygładzenie skóry i poprawę jej nawilżenia. Ponadto, Crystalys pozwala zachować efekt odmłodzenia nawet do 2 lat.

Jak ochronić przed zmarszczkami skórę szyi?
W obszarze szyi skóra jest bardzo uboga w tkankę tłuszczową. Z tego powodu pozbawiona jest również gruczołów łojowych, co oznacza, że jej nawilżenie jest niewielkie i może być niewystarczające. Pojawiające się zmarszczki tworzą tzw. naszyjnik Wenus, czyli pogłębiające się poziome bruzdy, uwidaczniające się szczególnie przy pochylaniu głowy. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku pielęgnacji skóry szyi i dekoltu pamiętać o stosowaniu kosmetyków bogatych w witaminę F, regulującą gospodarkę wodno-tłuszczową oraz ujędrniającą skórę i D-pantenol chroniący skórę przed skutkami nadmiernego działania promieni UV.

Pacjentom rekomenduje się również zastosowanie zabiegu resurfacingu laserem CO2. Jest to laser frakcjonujący ablacyjny, pozwalający przeprowadzić regenerację skóry oraz pobudzić skórę do intensywnej syntezy nowego kolagenu. Światło lasera powoduje odparowanie mikrokolumn skóry, co zaś prowadzi do pobudzenia skóry właściwej do regeneracji. W efekcie zastosowania zabiegu resurfacingu skóra regeneruje się na nowo, zauważalne jest znaczne poprawienie jej gładkości i jędrności. Specjaliści zalecają do 4 zabiegów w roku. Poprawa wyglądu i kondycji skóry utrzymuje się nawet kilka lat.

Jak pozbyć się zmarszczek mimicznych wokół oczu?

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka. Jej grubość wynosi 0,5 milimetra. Jest praktycznie pozbawiona tkanki tłuszczowej, przez co nie posiada gruczołów łojowych odpowiadających za nawilżenie. Skóra narażona jest na powstawanie zmarszczek mimicznych związanych z ciągłym ruchem mięśnia okrężnego oka oraz zaniedbywaniem odpowiedniej higieny oczu – na przykład wykonanie powierzchownego demakijażu okolic oczu może prowadzić do podrażnienia spojówek oraz skóry oczu. Ponadto, skóra wokół oczu charakteryzuje się dużą skłonnością do zastojów limfatycznych.

Pacjentkom, które pragną poprawić kondycję skóry wokół oczu poprzez poprawienie jej elastyczności i zmniejszenie widoczności zmarszczek, rekomenduję niechirurgiczny lifting powiek dolnych i górnych urządzeniem Plasma IQ. To nieinwazyjne i bezpieczne urządzenie wytwarzające i wykorzystujące mikrowiązki plazmy. Powodują one obkurczanie skóry oraz odparowanie naskórka, jednocześnie nie uszkadzając skóry właściwej. Plasma IQ działa bardzo precyzyjnie – nie uszkadza otaczających tkanek i precyzyjnie trafia w miejsce niedoskonałości. Zabieg nie wymaga rezygnowania z codziennych aktywności, a pacjentki zauważą zdecydowane wygładzenie zmarszczek mimicznych już po pierwszym zabiegu. W zależności od preferencji i wymagań pacjenta zabieg możną powtórzyć 2-3 krotnie w odstępach około 3-4 tygodni.

Jak zachować miękkość i gładkość ust?

Wbrew pozorom nasze usta wymagają nie mniejszej pielęgnacji niż skóra dłoni, szyi, czy okolic oczu. Wargi są narażone na przesuszenie zarówno latem, jak i zimą. W chłodne dni usta często są spierzchnięte, co spowodowane jest niedostatecznym nawilżeniem skóry. Z kolei podczas słonecznych dni wrogiem ust są promienie UV, które wysuszają skórę. Dlatego właśnie zarówno latem, jak i w okresie jesienno-zimowym należy dbać o odpowiednie natłuszczenie warg i stosowanie odpowiednich filtrów, w przeciwnym razie usta staną się nieatrakcyjne. Wiele kobiet zmaga się również z tzw. zmarszczkami palacza, czyli pionowymi bruzdami zlokalizowanymi w kącikach ust. Mogą one być skutkiem palenia, ale dotykają również kobiet wolnych od nałogu i są oznaką starzenia.

Jędrne, miękkie usta pozwoli przywrócić regeneracja ust kwasem hialuronowym, połączona z nawilżeniem. Pozwala ona nadać wargom nowego, wymarzonego kształtu, odzyskać zdrowy, naturalny kolor oraz zachować skórę w znakomitej kondycji. Zabieg może być wykonywany bez ograniczeń wiekowych, a jego efekt utrzymuje się od 6 miesięcy do roku. Dzięki dostępowi do wachlarza produktów na bazie kwasie hialuronowego, specjaliści są w stanie dobrać środek do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Skóra rąk, szyi, okolic oczu oraz ust jest szczególnie narażona na widoczne oznaki starzenia. Kobiety zapominają o niej podczas codziennej pielęgnacji, nie zdając sobie sprawy z tego, że z wiekiem to właśnie te miejsca najszybciej tracą elastyczność. Dlatego też tak ważne jest, aby dbać regularnie o skórę rąk, szyi, okolic oczu oraz ust. Pozwoli to zachować młody i świeży wygląd na długie lata.

Dr n. med. Krzysztof Jakubowski
Kierownik Medyczny Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL. Specjalista z zakresu Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej, Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Absolwent Uniwersytetu Medycznego. Ukończył Pierwszą w Polsce Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej.