Skóra przetłuszczająca się i trądzikowa, popularnie zwana również problematyczną, to już od kilku lat nie tylko zmora nastolatków.
Skóra problematyczna to efekt stresu, zanieczyszczeń środowiska, modyfikowanej żywności i innych czynników zewnętrznych, których nie jesteśmy w stanie uniknąć. Wiele osób borykających się z tym problemem często zapominają jak ważna jest właściwa i systematyczna pielęgnacja skóry w domu ale również w gabinecie kosmetycznym.
Przyczyny powstawania trądziku
Zdaniem specjalistów trądzik powodują bardzo liczne przyczyny. Jedną z nich jest nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych odpowiedzialnych w naszym organizmie za wydzielanie sebum będącego naturalną barierą ochronną przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. W wyniku zaburzeń hormonalnych mamy do czynienia z nadprodukcją sebum, które zatyka znajdujące się w skórze kanaliki, tworząc stan zapalny. Efektem tego procesu jest powstawanie podskórnych lub widocznych gołym okiem zmian w postaci krostek, grudek, czy zaskórników.
Skóra trądzikowa w większości przypadków to problem z którym borykają się dorosłe kobiety. Przypadłość ta wbrew potocznym opiniom nie jest jednak związana z zaburzaniami hormonalnymi, dlatego częste próby leczenia przy pomocy tabletek antykoncepcyjnych dają bardzo krótkotrwałe efekty.
Jakie więc są przyczyny trądziku u osób dorosłych? Pierwszą z nich jest bez wątpienia stres, który zmniejsza odporność naszego organizmu, zwiększając jednocześnie podatność na infekcje. Przewlekłe rozdrażnienie i zdenerwowanie skutkuje wzmożoną aktywność gruczołów łojowych i tworzeniem się stanów zapalnych. Wielu pacjentów – szczególnie tych pracujących przez cały dzień przy biurku – mimowolnie dotyka swojej twarzy co sprzyja namnażaniu bakterii i powstawaniu nowych wyprysków. Niektórzy pod wpływem stresu mogą rozdrapywać i wyciskać krostki pogarszając tylko etap choroby.
Drugą przyczyną trądziku u osób dorosłych jest bez wątpienia sposób odżywiania. Dieta bazująca na przetworzonych produktach o wysokim indeksie glikemicznym powoduje natychmiastowy wzrost poziomu insuliny we krwi, co stymuluje produkcję androgenów i w konsekwencji nasila łojotok.
Domowa pielęgnacja
Niestety osoby o problematycznej skórze popełniają również szereg błędów przy pielęgnacji swojej skóry w domu, wśród najpopularniejszych możemy wymienić:
- stosowanie toniku z alkoholem
Generalnie wszystkie produkty zawierające alkohol szkodzą naszej cerze, nadmierne odtłuszczenie i matowienie skóry prowadzi do jej przesuszenia. To z kolei do nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Efekt? Wpadamy w błędne koło – nasza cera zamiast być zmatowiona jest co raz bardziej ściągnięta i błyszcząca oraz zaczerwieniona.
- samodzielne wyciskane i rozdrapywanie stanów zapalnych
Złe oczyszczenie powoduje uruchomienie powstawania stanów zapalnych, roznoszących się najczęściej na całą twarz. Aby właściwie oczyścić skórę należy udać się do profesjonalisty. Głęboko zakotwiczone zanieczyszczenia nie zostaną usunięte nieinwazyjnymi metodami lub przy pomocy urządzeń, czy kosmetyków. Niestety oczyszczanie twarzy, które bywa bolesne jest najczęściej pierwszym krokiem do rozpoczęcia właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej.
- dotykanie skóry rękoma, noszenie rozpuszczonych włosów
Rozpuszczone włosy, gęsta grzywka, czy ciągłe podpieranie twarzy rękoma – to najczęstsze przyczyny powstawania miejscowych niedoskonałości skórnych. Podczas takiego kontaktu pobudzamy drobne zmiany na naszej twarzy, które w bardzo szybkim czasie zamieniają się w stany zapalne.
- brak nawilżania i natłuszczania
To najczęściej popełniany błąd przez osoby posiadające cerę trądzikową. Wbrew pozorom potrzebuje ona odpowiedniej dawki nawilżenia i lipidów, których najczęściej unikamy, sądząc, że pogorszą one stan naszej cery i nadmiernie ją przetłuszczą. Jeżeli nasza skóra jest przesuszona gruczoły łojowe produkują nadmiar wydzieliny, dążąc do odbudowy płaszcza ochronnego, stanowiącego barierę ochronną. Jeśli jest on nieszczelny cała wilgoć naskórka ucieka jak przez sito.
Wizyta u kosmetologa
W celu wyleczenia trądziku nie zawsze musimy udać się do lekarza – dermatologa. Z naszą przypadłością bez problemu poradzić sobie może doświadczony kosmetolog, który poprowadzi proces pielęgnacji problematycznej skóry.
Po pierwsze oczyszczanie manualne – jest to jedna z najstarszych i najskuteczniejszych metod pozbycia się stanów zapalnych i zaskórników ze skóry pacjenta. Zabieg ten oprócz skóry twarzy wykonać można również na dekolcie, ramionach czy plecach. Oczywiście w bardzo skrajnych przypadkach oczyszczanie należy powtórzyć kilkukrotnie ale o tym zadecyduje już kosmetolog.
Zabieg daje rezultaty, które widoczne są już w ciągu kilku dni po wizycie – skóra jest przede wszystkim oczyszczona i pozbawiona stanów zapalnych. Nigdy nie należy wykonywać takiego zabiegu przed ważnymi wydarzeniami, skóra poddana zabiegowi potrzebuje czasu, aby wrócić do formy.
Po drugie, właściwa pielęgnacja. Powinna regulować pracę gruczołów łojowych, ale nie przesuszać cery. Jeśli odbudujemy właściwą barierę ochronną skóry, zacznie ustępować zaczerwienienie i ściągnięcie cery. Trzeba pamiętać o tym, że dopiero wówczas zaskórniki położone głębiej, znaczną przesuwać się ku powierzchni, co wiąże się z chwilowym pogorszeniem stanu naszej cery. Proces regeneracji skóry zaczyna się od wewnątrz i aby uzyskać zdrową cerę należy konsekwentnie i systematycznie przestrzegać zaleceń kosmetologa. Ważne jest aby korzystać z wizyt oczyszczania i kontroli stanu cery w gabinecie kosmetycznym, pielęgnować cerę kosmetykami dobranymi do jej aktualnych potrzeb, przestrzegać diety oraz kontrolować nawyki, najczęściej nieświadomego, dotykania twarzy przez dłonie czy włosy.
Należy zdawać sobie sprawę z jeszcze jednej rzeczy – trądzik jest chorobą przewlekłą, więc poprawa stanu skóry wymaga czasu, często wielu miesięcy. Ale mimo trudnego początku, właściwe, skojarzone działanie, szybko przynosi znaczącą poprawę, prowadzącą do zaleczenia. Zaleczenia, ponieważ nawet jeśli nie mamy żadnych zmian świadczących o procesie chorobowym, nie możemy mieć pewności, że kolejny większy stres, emocje czy wahnięcia hormonalne nie uaktywnią lawiny zmian w naszym organizmie.
Agnieszka Bronakowska
Magister kosmetolog, właściciel gabinetów Babor Beauty Spa Institute&Shop w Warszawie.
www.baborinstytut.pl