Około godziny siódmej rano spowalniają wszystkie procesy regeneracyjne organizmu. Nasza skóra przestawia się na rytm dzienny. Ten moment to start, który trzeba dobrze wykorzystać
Natalia Michniewicz
Kosmetolog, ekspert marki tołpa
Skóra, podobnie jak cały nasz organizm, kieruje się wewnętrznym dobowym rytmem biologicznym. Jej komórki nie mogą wykonywać wszystkich swoich zadań równocześnie, ponieważ to pochłaniałoby zbyt wiele energii. Dlatego znaczna liczba procesów komórkowych jest zaprogramowana w czasie i podlega 24 godzinnemu cyklowi. Dotyczy to szczególnie naskórka, a właściwie jego warstwy rogowej, która musi utrzymać poziom nawilżenia i chronić skutecznie skórę przed wpływami otoczenia. Znajomość własnej skóry oraz jej rytmu pomoże nam dobrać odpowiednie metody pielęgnacji, dopasowane do pory dnia i rodzaju skóry.
Naturalnie po przebudzeniu
Wiele osób po przebudzeniu stwierdza, że ich skórę pokrywa lepka warstwa sebum i potu. Nawet jeśli nam się to nie podoba, albo nas niepokoi, wszystko jest w porządku. To naturalne, że podczas snu się pocimy, ponieważ noc to dla całego organizmu czas na regenerację. Efektem ubocznym tego procesu jest wytwarzanie toksycznych związków, które wydzielane są właśnie wraz z potem przez skórę. Nocnej przerwy nie mają także gruczoły łojowe, ponieważ skóra musi być nieustannie chroniona przed wysuszeniem i odwodnieniem. A więc również w czasie naszego snu.
Wszystkie procesy regeneracyjne organizmu spowalniają ok. godziny siódmej rano. Nasza skóra przestawia się na rytm dzienny. Ten moment to okienko startowe, które trzeba dobrze wykorzystać. Pomoże w tym odpowiednia poranna pielęgnacja. Czyli oczyszczenie skóry po nocy oraz przygotowanie jej do obrony przed czynnikami zewnętrznymi, z którymi będzie zmagać się przez cały dzień.
Ochronnie w ciągu dnia
W ciągu dnia skóra narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr, wahania temperatury, klimatyzacja, sztuczne oświetlenie, zanieczyszczenia powietrza, czy dym papierosowy. A także stresu, któremu podlegamy. Jej kondycja i wygląd ulegają ciągłej zmianie. Utrata wody jest naturalnym procesem, a czynniki zewnętrzne, odwadniając dodatkowo skórę, nasilają jej wysuszanie. Sprawiają, że staje się szorstka i szarawa, uwydatniają się także zmarszczki. Dlatego tak ważne jest prawidłowe nawilżanie skóry rano od zewnątrz (kremy), a przez cały dzień także od wewnątrz (picie 8 – 10 szklanek wody dziennie).
Poranny program minimum
To patent na poranną pielęgnację dla osób ze skórą normalną i suchą, których twarz po przebudzeniu jest matowa, a pory zwężone. Bez względu na rodzaj skóry, twarz powinno się rano umyć, choćby po to, aby zmyć pot wydzielony podczas snu. Wystarczy orzeźwiające chluśnięcie wodą, osuszenie i tonizacja. To naprawdę minimum, które nie zajmie więcej czasu niż minutę. Ale to nie koniec. Nikt nie powinien wyjść z domu bez nałożenia odpowiedniego dla swojej skóry kremu. Dlatego najpierw wykonujemy kilka okrężnych ruchów wokół oczu, aplikując krem pod oczy, następnie wmasowujemy krem do twarzy, najlepiej z filtrem przeciwsłonecznym. Teraz można śmiało oddać się swoim codziennym obowiązkom.
Poranny program optimum
To rozwiązanie dla osób ze skórą tłustą i mieszaną, a także dla tych, którzy nie boją się kilkuetapowych rytuałów pielęgnacyjnych. Aczkolwiek, aby oczyścić skórę rano z nadmiaru sebum, wbrew pozorom nie trzeba wykonywać dwuetapowego oczyszczania, takie poświęcenie można zostawić na wieczór. Ważne jest umycie skóry żelem lub pianką oraz tonizacja, bo zarówno piankę jak i żel spłukujemy wodą. Następnie krem pod oczy, krem na dzień i filtr, jeżeli nasz codzienny krem do twarzy go nie posiada. Gotowe.
Poranna pielęgnacja w 3 krokach
- oczyszczanie
- często do oczyszczenia twarzy wystarczy jeden kosmetyk – na przykład płyn micelarny,
- prawidłowo oczyszczona skóra nie przetłuszcza się nadmiernie w ciągu dnia, wolniej się zanieczyszcza, jest bardziej nawodniona i lepiej toleruje kosmetyki, które na nią nakładamy.
- tonizacja
- użycie toniku przywraca naturalne pH skóry i przyczynia się do odbudowy ochronnego płaszcza hydrolipidowego,
- tonik możemy aplikować przy pomocy wacika kosmetycznego, lub nakładać bezpośrednio dłońmi,
- unikamy toników z alkoholem, który może nadmiernie wysuszać nawet tłustą skórę.
- kremowanie
- kremu na dzień nawilży skórę, doda jej energii oraz wzmocni barierę ochronną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dobrze, gdy zawiera przeciwutleniacze np. witaminy A, C, E. Mile widziane są kwas hialuronowy, kolagen, ceramidy i składniki zatrzymujące wodę, oraz filtry UVB i UVA
- krem najlepiej delikatnie wklepać w skórę opuszkami palców, a następnie odczekać kilka minut do jego całkowitego wchłonięcia i dopiero wtedy wykonać makijaż.
Źródło: on:off magazyn (do)wolnego czytania