Zioła w kosmetyce – delikatne z natury? Nic bardziej mylnego!

331

Zioła, szczególnie te z rodzimego ogródka, przeżywają odrodzenie w kosmetologii. Wracamy do korzeni, a dosłownie do tego, co z nich wyrasta.

Choć obecność ziół w kosmetykach jest postrzegana pozytywnie, rzadko kojarzymy je ze spektakularnymi efektami. Nie dajmy się jednak zwieść ich delikatnej naturze, w kwestii urody potrafią działać naprawdę mocno i efektywnie!

Sposobów na wykorzystanie bogactwa ziół w kosmetyce jest wiele. Zaczynając od okładów na zmęczone i opuchnięte oczy, poprzez ziołowe maseczki, kąpiele aż do wcierania ekstraktów bezpośrednio w skórę. Zioła są nie tylko dobrą bazą dla kosmetyków codziennego użytku, ale również profesjonalnych zabiegów. Okazuje się, że chemiczne inwazyjne peelingi nie są jedyną alternatywą dla osób borykających się z niedoskonałościami skóry. Jakie zalety ma zastosowanie naturalnych, ziołowych ekstraktów i wyciągów w profesjonalnych kosmetykach? Postanowiliśmy zapytać o to Ilonę Skoneczną, magistra kosmetologii Akademii Medycznej z 15-letnim stażem.

Dlaczego ekstrakty roślinne, a przede wszystkim ziołowe zaczęły być wykorzystywane jako składniki nie tylko domowych, ale także profesjonalnych kosmetyków?

W zasadzie wykorzystanie naturalnych składników w kosmetykach nie jest niczym nowym. Od wieków rośliny służyły i służą człowiekowi. Już starożytni Egipcjanie doceniali ich dobroczynny wpływ na ciało człowieka. W późniejszych czasach stosowane były do leczenia takich przypadłości jak łupież, a także zwalczania podrażnień, regeneracji skóry i wzmacniania włosów. Odpowiednie dobranie ziołowych preparatów może sprawić wiele korzyści dla całego organizmu. Ich prastare działanie doceniane już przez nasze prababki, teraz znów nabiera terapeutycznej mocy, biorąc pod uwagę całościowe podejście do człowieka.

Jak zioła wpływają na nasze ciało oraz skórę i co decyduje o tym, że są skuteczne w walce z jej niedoskonałościami?

Zioła, a dokładniej ich wyekstrahowane frakcje, mają zbawienny wpływ na nasze ciało. Dbają
o prawidłowe odżywianie tkanek, pomagają oczyszczać organizm, a także stymulują procesy odnowy komórkowej
. W rezultacie skóra poddana działaniu ziół, szybciej się regeneruje i efektywniej pracuje. Pozytywny wpływ ekstraktów ziołowych na skórę wynika z tego, że posiadają one wysokoskoncentrowane składniki aktywne. Duża zawartość fitohormonów, czyli hormonów roślinnych wykazuje dobroczynny wpływ na skórę dojrzałą. Z kolei flawonoidy, które pełnią funkcje barwników w roślinach, są bogatymi przeciwutleniaczami, m. in. chronią naczynia krwionośne
i zapobiegają uszkodzeniom kolagenu. Warto także wspomnieć o olejkach eterycznych, które są nieodłącznym elementem wyciągów z ziół i roślin. Poza swoim oczywistym aspektem zapachowym, działają wielokierunkowo, ale zazwyczaj odświeżająco i przeciwzapalnie.

Da się zauważyć, że producenci kosmetyków na nowo odkrywają bogactwo Matki Natury. Czy mogłaby Pani podpowiedzieć na co zwracać uwagę podczas pielęgnacji oraz jakie kosmetyki wybierać, aby odpowiednio dbać o skórę?

Zanim zaczniemy wykorzystywać moc ziół w praktyce, najważniejsza jest celna diagnoza z jakim rodzajem cery mamy do czynienia i jakie są jej podstawowe problemy. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, jaki typ skóry posiadamy, warto udać się do specjalisty, który pomoże to ustalić. Na tym dopiero możemy zbudować całą pielęgnację. Odpowiadając na pytanie, na suchą skórę zbawienny wpływ mają przede wszystkim nasiona lnu, skrzyp polny, melisa, liście rozmarynu oraz rumianek i tych właśnie składników należy szukać w kosmetykach. Z kolei cerę skłonną do przetłuszczania się może ukoić mieszanka z kwiatów rumianku, ziela nostrzyku, szałwii, mięty pieprzowej i liści prawoślazu. Ale pielęgnacja skóry nie powinna opierać wyłącznie na porannym i wieczornym użyciu kremu. Niezwykle ważne jest oczyszczanie skóry poprzez tonizację i peelingi. Zwłaszcza ten ostatni aspekt jest istotny, aby substancje czynne zawarte w kremach mogły przeniknąć w głąb skóry i tam rzeczywiście działać.

Peelingi i zioła to ciekawe połączenie. Czy mogłaby Pani opowiedzieć dlaczego stosowanie takich peelingów jest potrzebne?

Peelingi ziołowe z powodzeniem stosowane są w profesjonalnej kosmetyce już od kilku lat. Skóra nieustannie się odnawia i produkuje nowe komórki w miejsce starych. Trzeba zdać sobie sprawę, że stosowanie peelingów jest wsparciem naturalnych procesów organizmu. Dlatego warto wykonywać je regularnie, aby pozbyć się zbędnego naskórka i stymulować skórę do odnowy. Osobiście w swojej praktyce stosuję peelingi ziołowe, w których składzie znajduje się mieszanka autoklawizowanych (odpowiednio rozdrobnionych i wyselekcjonowanych) ziół. Są to tzw. modulatory ziołowe. Tego rodzaju peelingi nie zawierają materiałów ściernych ani kwasów, dzięki temu są jednocześnie delikatne dla skóry, ale też skuteczne w działaniu.

Czy mogłaby Pani opowiedzieć w czym w takim razie tkwi sekret ich skutecznego działania?

W dzisiejszym świecie, kiedy wymagania i tempo życia stają się zbyt duże, a wewnętrzna równowaga organizmu i skóry zostaje zachwiana, prowadzi to do wielu schorzeń skóry. Z pomocą przychodzą nam jednak zawarte w ziołach adaptogeny, które normalizują procesy fizjologiczne cery. Pomagają one skórze przystosować się do trudnych warunków atmosferycznych, a także niwelować skutki niewłaściwej pielęgnacji. Cechą szczególna adaptogenów jest to, że harmonizują i równoważą zaburzone procesy fizjologiczne skóry. Swoje wyjątkowe działanie modulator ziołowy zawdzięcza specjalnemu połączeniu mieszanki ziół, która zawiera ponad 20 wyselekcjonowanych adaptogenów. Stymulują one wydzielanie kolagenu i wydłużają cykl życiowy komórek skóry, a także zwiększają ilość ceramidów, które budują hydro-lipidowy płaszcz skóry. Sekret polega na wyodrębnieniu z ziół jedynie najbardziej aktywnych składników, które nie uczulają, ale występują w danej roślinie w najwyższym możliwym stężeniu. Po drugie, składniki tego typu peelingu są dobrane tak, aby działać synergicznie. Oznacza to, że jeden składnik wzmaga działanie drugiego i na odwrót. Dzięki temu następuje intensyfikacja i przyśpieszenie pożądanego efektu.

Czy wykonanie peelingu ziołowego można zarekomendować każdemu jako nieodłączny element pielęgnacji skóry?

Zazwyczaj rekomenduję tego typu rozwiązania osobom borykającym się z różnymi defektami skórnymi, jak na przykład przebarwienia skóry, rozszerzone pory, drobne blizny, ale także zmarszczki mimiczne i grawitacyjne oraz wiotkość skóry. Modulator świetnie nadaje się dla cer palaczy, które potrzebują pobudzenia i dotlenienia. Wyróżniające spośród typowych peelingów ziołowych jest to, że można wykonywać go na cerach naczyniowych, wrażliwych oraz z trądzikiem różowatym w fazie nieaktywnej. Podczas przeprowadzania peelingu kosmetolog wykonuje masaż skóry za pomocą mieszanki ziół połączonych z odpowiednią bazą dostosowaną do potrzeb i problemów skóry. Po zabiegu struktura cery znacząco się poprawia, koloryt zostaje wyrównany, a wszelkiego rodzaju przebarwienia są rozjaśnione. Warto zaznaczyć, że już po pierwszym zabiegu widać spłycenie zmarszczek i wygładzenie faktury skóry. W zasadzie można powiedzieć, że każdy wyniesie korzyści z wykonania takiego zabiegu.

A ponieważ do jego przeprowadzenia używa się w pełni naturalnych składników, w rezultacie należy on do najbezpieczniejszych zabiegów złuszczających.

Nawrócenie ku naturze

Po erze nowych technologii w kosmetyce, uświadomiono sobie, że syntetyczne składniki przynoszą często więcej strat niż korzyści. Wtedy nastąpił zwrot w kierunku natury. Naturalne składniki ziołowe, w odpowiednich konfiguracjach wzajemnie się uzupełniają, stymulują i wzmacniają swoje działanie. Systematyczne stosowanie ziołowych peelingów poprawia krążenie krwi w skórze oraz odblokowuje ujścia mieszków włosowych, w obrębie których zazwyczaj widoczne są nieestetyczne zaskórniki. Poprzez złuszczanie zrogowaciałego naskórka stymulujemy skórę do szybszej odbudowy. To doskonała profilaktyka antystarzeniowa. Dzięki temu w prosty sposób jesteśmy w stanie opóźnić procesy starzenia, pozbyć się niedoskonałości skóry i pomóc jej prawidłowo funkcjonować. A wszystko to czynimy w zgodzie z naturą.

Ilona Skoneczna
Absolwentka Collegium Medicum w Bydgoszczy na specjalizacji kosmetologia na wydziale Nauk o zdrowiu. Trener kosmetologii estetycznej w zakresie mezoterapii, karboksyterapii, mikronakłuwanie i innych. Ceryfikowany nerurefleksolog twarzy metodą Sorensensistem® oraz hawajskich technik pracy z ciałem, hawajskiego masażu Lomi Lomi Nui, masażu punktowego Shiatsu twarzy.