Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

119

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12% respondentów, a po owoce – tylko 14% z nich! Tak wynika z badania zrealizowanego na potrzeby kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!”. Polacy wciąż nie mają dostatecznej wiedzy na temat znaczenia warzyw i owoców w codziennej diecie oraz ich wpływu na nasze zdrowie i ogólny dobrostan. Wciąż też, jak pokazują wyniki sondażu, za mało się ruszają…

Według badania[1] głównym czynnikiem, decydującym o zdrowym stylu życia, jest zdaniem Polaków (27%) unikanie stresu. Spożywanie kilku porcji warzyw i owoców dziennie, wskazane przez ponad 15% ankietowanych, zajmuje w tym zestawieniu dopiero 10. miejsce. I choć respondenci nieco częściej wymieniali uprawianie sportu bądź ćwiczeń, tylko 1/5 z nich uznaje je za element zdrowego stylu życia. W praktyce sytuacja wygląda znacznie gorzej – uprawia sport lub ćwiczy wyłącznie 15% osób, a jedynie dla 12% ankietowanych aktywności te są sposobem na odczuwanie szczęścia i zadowolenie z życia.

Tymczasem aktywność fizyczna znajduje się na pierwszej pozycji w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia. Według jego ekspertów codzienny ruch oraz spożywanie zalecanych produktów spożywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach, w tym kilku porcji warzyw i owoców dziennie, są kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Biorąc pod uwagę opinie ekspertów oraz wyniki przeprowadzonych badań, II edycja kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!”, której celem jest promocja spożycia polskich warzyw i owoców oraz podkreślenie ich wpływu na naszą kondycję psychiczną i fizyczną, przebiega pod hasłem: „odWARZ się i… podejmij wyzwanie!”.

W pierwszej edycji kampanii staraliśmy się przekazać wiedzę i budować wśród Polaków świadomość dotyczącą wpływu warzyw i owoców na nasze zdrowie i dobry nastrój. Zainicjowaliśmy też dyskusję na temat szczęścia – co je determinuje, co oddziałuje na nasz dobrostan. Teraz chcemy przejść do realnego działania i dlatego w tym roku do wsparcia kampanii zaprosiliśmy ekspertów w swoich dziedzinach: dietetyka sportowego, trenera personalnego i psychologa sportu. Pokażą oni, jak wcielić w czyn zalecenia w trzech obszarach: właściwej, zrównoważonej diety, bogatej w warzywa i owoce, aktywności fizycznej oraz dobrego samopoczucia i motywacji do uprawiania sportu. Wprowadziliśmy również element rywalizacji, który z pewnością stanie się dodatkowym czynnikiem aktywizującym – mówi Agnieszka Falba-Gałkowska, Dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, organizatora kampanii

Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna „Warzywa i owoce – na szczęście!” sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Organizatorem kampanii jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku: www.warzywaiowocenaszczescie.pl

www.facebook.com/warzywaiowocenaszczescie

[1] Badanie zostało zrealizowane przez agencję badawczą Danae w 2017 roku, metodą wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo, na próbie N=1045, wśród Polaków od 15. roku życia.