O tym dniu marzy każda z nas. Kiedy jednak zderzamy się z rzeczywistością, okazuje się, że ślub to przedsięwzięcie trudniejsze do zorganizowania, niż kiedy było ono jeszcze w sferze planów i marzeń.
Branża wedding jest wyjątkowo na topie w ostatnich latach. Jesteśmy zalewani tysiącami usług, od dekoracji po usługi na sali weselnej, poprzez doradztwo modowe, na zabiegach upiększających kończąc. Bardzo istotna jest rola kosmetologa w tych przygotowaniach. Jest to nie tylko pełnienie funkcji doradczej i wykonawczej, ale i bardzo duża odpowiedzialność oraz kwestia zaufania jakim darzony jest ten zawód.
Większość pań ma bardzo silnie zakorzenione poczucie estetyki, zwłaszcza co do własnej osoby i zrobimy naprawdę wszystko, aby tego dnia wyglądać najpiękniej.
Faktem jest, że nie da się w krótkim czasie uczynić cudów, można jednak próbować. Od czego więc zacząć i kiedy zacząć? Myślę, że optimum to kilka miesięcy przed ceremonią. Sześć miesięcy stanowi wystarczający okres, aby spojrzeć na swoją aktywność fizyczną, sposób odżywiania a także skontrolować stan skóry, włosów i ciała.
Warto mieć przygotowany pełny harmonogram wszystkich działań, w tym zabiegów kosmetycznych. Wszystko po to, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i przykrych niespodzianek. Projekt tego co można i co chcemy osiągnąć w pielęgnacji urody można rozpocząć kilka miesięcy wcześniej. Jest to niedługi okres, w porównaniu z rezerwacją sali często z półtora rocznym wyprzedzeniem. Realizacja tego projektu wymaga jednak pewnego nakładu finansowego i samodyscypliny.
Najlepsze efekty przyniesie program pielęgnacyjny ułożony przez kosmetologa indywidualnie dla klientki. Na parę dni przed ślubem nie powinno się wprowadzać żadnych nowych kosmetyków ani zabiegów, z powodu możliwości podrażnienia skóry i wystąpienia alergii.
Ważne jest także dostarczanie odpowiedniej ilości wody – około dwóch litrów dziennie oraz sen i odpoczynek.
6 miesięcy przed
Pierwsza wizyta może się odbyć pół roku przed uroczystością. Powinna się ona rozpocząć od pogłębionej diagnozy skóry i dobrania odpowiedniej terapii. Warto omówić oczekiwania i porównać je z tym, co faktycznie da się zrobić. W przypadku poważniejszych problemów ze skórą, przykładowo z trądzikiem, pomocna może się okazać wizyta u dermatologa. Poważniejsze zabiegi wykonywane bez planu, w ostatniej chwili, mogą przynieść niechciane efekty, m.in. brak mimiki, opuchliznę, łuszczący się naskórek. Po wielu zabiegach, zwłaszcza tych z udziałem lekarza, cera potrzebuje czasu na regenerację. Ale wszystko zależy od stanu skóry i jej potrzeb.
Zabiegi, o które warto się pokusić w tym okresie to:
złuszczanie kwasami, ostrzykiwanie kwasem hialuronowym, lub toksyną botulinową, mezoterapia igłowa, depilacja laserowa, czy oczyszczanie manualne. Wszystkie wymienione zabiegi charakteryzują się pewną inwazyjnością. Te które można, należy powtarzać na początek z częstotliwością raz na miesiąc.
To także dobry moment na korektę sposobu pielęgnacji domowej i dobór preparatów pozwalających na prawidłową pielęgnację, pasujących do typu cery. Warto wprowadzić również elementy dietoterapii, co pomoże w walce z niektórymi problemami skórnymi jak i cellulitem oraz nadmierną ilością kilogramów. Dieta pomoże w poprawie samopoczucia. Holistyczne podejście do tematu przygotowania cery przed ślubem spowoduje, że w tym wyjątkowym dniu każda kobieta będzie mogła zapomnieć o swoich problemach skórnych.
3 miesiące / miesiąc przed
Należy kontynuować plan terapii i wykonywać następne zabiegi z serii. Im bliżej terminu ślubu, tym lepiej wprowadzić łagodniejsze zabiegi. Głównym celem na tym etapie jest nawilżanie skóry i próba okiełznania stresu, który może narastać. Zabiegi, które można wykonać to: mikrodermabrazja, ultradźwięki, głęboko nawilżające maski (w kremie, algi, maski na podkładzie bawełnianym), masaże twarzy, ciała i antycellulitowe.
tydzień/ kilka dni przed
Podczas wesela dłonie panny młodej znajdują się w centrum uwagi gości. W końcu to na nich widnieje pierścionek zaręczynowy, a także nowo nałożona obrączka. Wybierając manicure ślubny, przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby komponował się on z całą stylizacją i nie zaburzał jej wyglądu. Dlatego większość klientek salonów kosmetycznych decyduje się na stonowane, pastelowe kolory, lub klasyczny i ponadczasowy french. Najczęściej są to odcienie różu, beżu oraz bieli.
O regulacji brwi również nie wolno zapomnieć. Zbyt jasne albo ciemne, zbyt cienkie i krzaczaste, o bliżej niesprecyzowanym kształcie, mogą zepsuć efekt makijażu, oszpecić oprawę oka lub dodać lat. Przy regulacji warto wykorzystać wosk, pęsetę, nitki i dobraną kolorystycznie hennę (mając na uwadze, żeby nie wyszła zbyt ciemna dla pań jasnej karnacji).
Aby uzupełnić braki w owłosieniu i podkreślić brwi, a także nadać im odpowiedni kształt można posłużyć się makijażem permanentnym, ale decydując się na taki zabieg należy wziąć pod uwagę czas i poprawki potrzebne do uzyskania ostatecznego i perfekcyjnego efektu – może to potrwać kilka miesięcy. Zaraz za brwiami można zająć się rzęsami, aby dopełnić dbałość oprawy oka, trzeba wykonać hennę lub zabieg przedłużania/zagęszczania rzęs.
Depilacja woskiem jest kolejnym niezbędnym zabiegiem w ostatnim tygodniu przygotowań. Panna młoda powinna zadbać o gładkie ciało nie tylko z myślą o weselu ale i podróży poślubnej. Głównie ze względów estetycznych i dla własnego komfortu. Można tutaj wykorzystać kilka wariantów, będzie to depilacja woskiem, pastą cukrową, ewentualnie depilatorem świetlnym.
W gonitwie obowiązków i rzeczy o których trzeba pamiętać można zaproponować klientce masaż relaksacyjny całego ciała. Co więcej może przyjść na niego z narzeczonym lub przyjaciółką. Posiadając możliwości lokalowe można bez problemu zorganizować podwójny zabieg połączony z elementami aromaterapii i muzyki relaksacyjnej.
dzień ślubu
Po pierwsze należy szerzyć opinię, że warto wstać w ten dzień wypoczętą i zjeść śniadanie. Trzeba mieć zaplanowane przedpołudnie co do godziny. Uwzględniając czas potrzebny na dojazdy, wykonanie makijażu i fryzury, na pewno znajdzie się także chwila na lunch, kawę i chwilę rozmowy przez telefon. Nie należy bać się tego doradzać przyszłym pannom młodym.
Jedynymi zabiegami, które trzeba wykonać w ten dzień są makijaż i fryzura. Bezpiecznie jest, gdy wcześniej został wykonany próbny makijaż i fryzura ślubna. Gdy nie było takiej możliwości, klientka powinna przedstawić fryzjerce lub wizażystce czego oczekuje, ale także wysłuchać naszych rad wynikających z doświadczenia. Bowiem może okazać się, że wybrany przez klientkę look po prostu nie pasuje do jej urody. Jedynym ratunkiem jest znalezienie kompromisu.
Makijaż ślubny powinien być trwały i elegancki, dlatego jego wykonanie najlepiej powierzyć specjalistom, którzy dysponują gamą kosmetyków z wyższej półki. Makijaż powinien być dobierany indywidualnie, gdyż jego zadaniem jest podkreślenie urody i korekta ewentualnych niedoskonałości. Makijaż ślubny jest najczęściej wyeksponowany na tle najczęściej jasnej sukni, dlatego powinien być umiejętnie wykonany, by pasował do stylizacji i jej nie pobrudził, ponieważ makijaż ten obejmuje także korektę obojczyków, dekoltu i ramion.
Fryzura natomiast stanowi dopełnienie całego outfitu. Powinna stanowić całość wraz z ubiorem i dodatkami.
W tym sezonie oprócz niezmiennej klasyki bardzo popularny stał się styl boho i vintage. Są to zwiewne i bardzo dziewczęce stylizacje, nawiązujące do ogrodowych kwiatów, łąk, wianków i kwiatów wplecionych we włosy. Makijaż również delikatny, ale trwały, z lekko podkreślonymi brwiami i profesjonalnym konturowaniem twarzy.
Anna Szymanowska
Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, kierunek kosmetologia oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, gdzie uzyskała tytuł technologa chemii, specjalność chemia kosmetyków. Pracuje jako analityk laboratoryjny. Z zamiłowania autorka tekstów.