Badania wykazują, że masaże są najczęściej wybieranym zabiegiem w ośrodkach ukierunkowanych na zdrowie i urodę. Zainteresowanie pielęgnacją ciała przesuwa się wyraźnie w stronę przywracania i utrzymywania zdrowia, zachowania, jak najdłużej młodego wyglądu oraz osiągnięcia harmonii całego organizmu.
Wieloletnia praca masażysty dała odczuć na własnym kręgosłupie problemy, związane z wykonywaniem zawodu. Coraz intensywniej zaczęłam zastanawiać się nad tematem ergonomii w codziennej pracy nad ciałem Klienta – jak się poruszać, w jakiej pozycji ustawiać swoje ciało podczas masowania, aby dolegliwości bólowe masażysty wyeliminować. Zasady ergonomii czyli dostosowania pracy do możliwości psychofizycznych w zawodzie masażysty są szczególnie ważne. Moje poszukiwania zaprowadziły mnie do TAI CHI czyli starej, chińskiej sztuki poruszania się oraz doskonalenia poprzez naukę panowania nad własnym ciałem i umysłem. Powszechnie znane są walory zdrowotne, wynikające z treningu TAI CHI, który dodatkowo może wykonywać osoba w każdym wieku i o różnej sprawności ruchowej. Autorską technikę pracy z ciałem, jaką jest masaż relaksacyjny, oparty właśnie na ruchu TAI CHI, dosłownie wyśniłam! Zobaczyłam człowieka miękko poruszającego się, którego ciało było pozbawione najmniejszych napięć, a ruchy były pełne gracji – wykonywał masaż całym sobą. Wtedy zrozumiałam, że aby móc przekazać relaks drugiej osobie, należy mieć go w sobie. Tak powstała technika, którą z dumą i poczuciem misji proponuję światu w postaci warsztatów i szkoleń z ergonomii w pracy masażysty i kosmetologa. Jest to metoda relaksacyjna, profilaktyczna, rewitalizująca, energetyczna ale także modelująca ciało. Masaż oparty na ruchu TAI CHI pozwala osiągnąć rozluźnienie mięśni bez odczucia bólu, łagodzi napięcia, a stan relaksu przywraca wewnętrzną harmonię. Masaż TAI CHI należy do zabiegów orientalnych, a zatem niezwykle ważna jest atmosfera, w jakiej jest wykonywany: wonne olejki, kadzidła, spokojna muzyka, przygaszone światło i ciepło.
Wykorzystując zasady TAI CHI podczas wykonywania masażu i zabiegów na ciało, pozwoliłam, aby moje ciało wykonywało swobodne ruchy, pewnego rodzaju płynny balans oraz harmonijny rezonans z ciałem masowanej osoby. Masażysta wykonujący masaż oparty na ruchach TAI CHI, ze względu na ćwiczenia kręgosłupa, bioder, nóg i ramion oraz połączonych z nimi mięśni i ścięgien, zapewnia również swojemu ciału duże korzyści. Masaż jest wykonywany w pozycji miękkiej, na lekko ugiętych kolanach, co zapobiega powstawaniu dolegliwości bólowych oraz rozluźnia kręgosłup masażysty i pozwala na zachowanie dobrego samopoczucia przez długie lata pracy. Siła wykonywanych ruchów nie wynika z siły mięśni rąk, ale przekazywana jest z ruchu nóg, co zapobiega zmęczeniu masażysty i tym samym zdecydowanie ułatwia mu wykonywanie zabiegów.
W trakcie masażu relaksacyjnego, opartego na ruchu TAI CHI, rozbudowujemy siłę życiową ciała tzw. energię CHI. Zabieg wykonuje się w dużym skupieniu, z zastosowaniem techniki wizualizacji, co w dużym stopniu pomaga w osiągnięciu pożądanego celu. Konieczna jest koncentracja masażysty na subtelnych reakcjach ciała, poddawanego zabiegowi oraz intencjach, które chcemy Klientowi przekazać. W masażu relaksacyjnym, opartym na ruchu TAI CHI, wykorzystuje się ruchy, które mają wyraźny wpływ na modelowanie ciała. Poznaje się kształt ciała, jego napięcia i energię, uświadamiając sobie, że poprzez ten masaż wyraża się troskę o kogoś i w jakimś sensie odbudowuje ciało na nowo. Masażysta może poczuć się, jak rzeźbiarz, pracujący nad idealną formą. Dłonie są wyczulone na każdą zmianę zarysu ciała, dosłownie przyklejają się do skóry, aby modelować, jak najlepiej.
Masaż relaksacyjny, oparty na ruchu TAI CHI opracowałam z myślą o osobach, które stosują w swoich gabinetach holistyczne podejście do Klienta ale masaż jest dla nich zabiegiem trudnym i zbyt wyczerpującym. Ta metoda pozbawia ich lęku przed wykonywaniem masaży całego ciała, usprawnia osobę masującą oraz relaksuje i harmonizuje klienta. I w tym najwyraźniej potwierdza się zastosowanie zasad ergonomii w pracy. Masaż oparty na ruchu TAI CHI ma również na celu wzbogacenie oferty zabiegowej każdego gabinetu kosmetycznego lub salonu masażu, poszukującego oryginalnych propozycji dla swoich gości.
Termin kolejnego kursu Ludmily Petrenko z zasad ergonomii w pracy masażysty pod nazwą: Masaż relaksacyjny oparty na ruchu TAI CHI: 13-14.10.2018
W programie:
- świadomość zasad ergonomii w pracy masażysty i kosmetologa w gabinecie – teoria
- zasady poruszania się TAI CHI – teoria + ćwiczenia
- masaż relaksacyjny oparty na ruchu TAI CHI – ćwiczenia praktyczne
Czas trwania dwa dni od 9-18:00
Koszt udziału dla 1 osoby – 1000 zł, dla osoby polecającej uczestnika – 10% rabatu (100 zł)
Miejsce: LuVital, Pl.Matejki 5/4 31-157 Kraków, tel: 607 755 090
Ludmiła Petrenko
Założycielka LuVital. Terapeuta urody, dyplomowana kosmetyczka, masażystka, ceniony wykładowca kongresowy, szkoleniowiec, licencjonowana instruktorka Tai Chi, pasjonatka terapii komplementarnych.
www.luvital.pl