Gdy problem starzenia nie schodzi ci z oczu…

56
Starzenie się skóry jest naturalnym procesem polegającym na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu. Najszybciej problem ten dotyka skóry wokół oczu. 
Jest to związane z jej budową – jest ona cztery razy cieńsza niż na policzkach, a jej grubość wynosi zaledwie ok. 0,5 mm. Wokół oczu praktycznie nie ma gruczołów łojowych oraz podściółki tłuszczowej. W tym obszarze mamy także utrudnione krążenie krwi oraz limfy. Dodatkowo skóra wokół oczu niemal cały czas poddawana jest kurczeniu i rozciąganiu – nie sposób powstrzymać przecież mrugania. Około 20. roku życia skóra twarzy zaczyna tracić kolagen i elastynę, które zapewniały jej jędrność, a pod oczami zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki mimiczne, określane mianem kurzych łapek. Dlatego też, aby właściwie zadbać o delikatną skórę wokół oczu, warto pielęgnować ją delikatnymi hypoalergicznymi kosmetykami oraz pomóc jej specjalistycznie w gabinecie medycyny estetycznej. 

Nawilżenie kluczem do młodego wyglądu 

Jedną z najważniejszych zasad dbałości o wygląd skóry jest picie dużej ilości wody. „Nawodniona od środka” skóra wygląda zdrowiej i młodziej. Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość, spowodowana utratą zdolności do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie taką popularnością cieszy się kwas hialuronowy. Dzięki zdolności wiązania cząsteczek wody jest on kluczem do młodości skóry. Kwas hialuronowy, otaczając włókna kolagenu i elastyny, warunkuje ich dobrostan, co zapewnia skórze młody wygląd. Spotykamy go obecnie w wielu kosmetykach, ale jeśli chcemy dogłębnie nawilżyć i odświeżyć skórę, możemy zdecydować się na zabieg medycyny estetycznej – może to być na przykład hydrolifting Juvéderm Hydrate lub kuracja Intraceuticals. Z obu metod można korzystać niezależnie, ale zastosowane jedna po drugiej wzmacniają i przedłużają swoje efekty. Hydrolifting Juvéderm Hydrate jest zabiegiem mezoterapii iniekcyjnej, który działa w skórze właściwej. Zabieg polega na wprowadzeniu do skóry drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego wzbogaconego o mannitol – substancję wpływającą na spowolnienie degradacji kwasu hialuronowego w skórze, a dodatkowo mającą silne działanie przeciwutleniające. Innym sposobem na wtłoczenie kwasu hialuronowego w skórę jest zjawisko infuzji – wykorzystuje je metoda Intraceuticals. Zabieg ten jest nieinwazyjny i bardzo przyjemny, polega na „nadmuchiwaniu na twarz” specjalnym aplikatorem czystego, hiperbarycznego tlenu. Metoda ta umożliwia wnikanie rozpylonego wcześniej, dedykowanego skórze wokół oczu i ust serum. 

Pomocna medycyna estetyczna 

Z wiekiem skóra pod oczami staje się wiotka, a stres, zanieczyszczenie środowiska i problemy z krążeniem mogą powodować powstawanie różnych defektów – sińców, cieni i worków pod oczami. Sposobem na ich zniwelowanie jest delikatny, bardzo przyjemny, mikrostymulacyjny masaż, wykonywany za pomocą urządzenia Icoone. Metoda ta nie powoduje rozciągania czy jakiegokolwiek uszkadzania skóry. Medycyna estetyczna ma także sposoby na opadające powieki. Defekt ten uwidacznia się nadmiarem skóry na powiece górnej lub dolnej, albo obu naraz. Często towarzyszy mu również przepuklina (woreczek tłuszczowy powieki dolnej). Problem może być wrodzony – związany z budową oczodołu – dlatego występuje również u bardzo młodych osób. Na powstanie nieestetycznej zmiany ma także wpływ czas – długotrwałe działanie grawitacji i obniżone możliwości regeneracyjne skóry sprawiają, że u osób w średnim wieku i starszych zmienia się wygląd okolic oczu. Najbardziej spektakularne efekty przynosi tutaj chirurgia plastyczna (blefaroplastyka). Są to jednak zabiegi inwazyjne i nie każdy się na nie decyduje. Przy mniejszym nasileniu problemu pomoc przyniosą zabiegi medycyny estetycznej: mezoterapia, zabiegi laserem frakcyjnym lub Thermage CPT. Ostatni z wymienionych pozwala niechirurgicznie ujędrnić skórę oraz poprawić kontur twarzy. Jego działanie opiera się technologii wysokich częstotliwości fal radiowych (RF). Fale te w bezpieczny sposób nagrzewają głębsze partie skóry i stymulują włókna kolagenowe. Dzięki temu kontrolowanemu podrażnieniu tkanki podskórnej stymuluje się proces produkcji nowego kolagenu. Pod wpływem ciepła zostaje on uszkodzony i jednocześnie zmotywowany do odbudowania swoich struktur. Proces ten trwa kilka miesięcy, dlatego tuż po zabiegu efekty są niemal niewidoczne, natomiast w kolejnych miesiącach skóra przebudowuje się i w sposób naturalny odmładza i ujędrnia. To zabiegi, które najczęściej rekomenduję moim pacjentkom – ich efekty wyglądają bardzo naturalnie, a skóra pod ich wpływem zmienia się stopniowo, więc można w ten sposób uniknąć przerysowanego efektu, na jaki jesteśmy narażeni przy ingerencjach chirurgicznych. 

Naoczne trendy 

Jeszcze kilka lat temu medycyna estetyczna kojarzona była z osobami po 45. roku życia. Trendy te ulegają jednak zmianie. Nawet najnowocześniejsze zabiegi nie cofają bowiem czasu. Możemy zapobiegać objawom starzenia, opóźniać je, delikatnie niwelować – nie możemy ich jednak cofnąć. Dlatego moimi pacjentkami są coraz młodsze kobiety. Są świadome tego, że łatwiej przeciwdziałać problemom, niż je leczyć. Decydują się one na nieinwazyjne zabiegi nawilżające i ujędrniające skórę. Coraz większą grupą pacjentów kliniki są także mężczyźni. Zmieniające się z wiekiem okolice oczu (cienie pod oczami, nadmiar powieki górnej i przepukliny tłuszczowe okolicy powieki dolnej) powodują, że twarz nabiera zmęczonego, starego wyglądu. Srogości twarzy dodaje natomiast powstająca między brwiami tzw. lwia zmarszczka. Pacjenci przychodzą do gabinetu, aby nadać twarzy pogodny, sympatyczny wyraz. Pierwsze wrażenie, jakie wywierają na innych, jest przecież często kluczem w negocjacjach biznesowych. Potrzeba i chęć młodego wyglądu nie są jednak wizytówką tylko naszych czasów i naszej kultury. Pierwsze prymitywne zabiegi upiększające i pomagające przedłużyć młodość były znane już w starożytności. Warto zauważyć, że współczesna medycyna estetyczna rozwija się w niesamowitym tempie, a nowoczesne metody pozwalają w sposób bezbolesny i nieinwazyjny podjąć walkę z czasem i defektami, które jeszcze kilka lat temu były praktycznie nieusuwalne. To bardzo inspirujące postępy.