Problemy z włosami dotyczą coraz szerszej liczby kobiet, mężczyzn, a nawet i dzieci. Niestety w niektórych przypadkach łysienia czy przerzedzania się włosów nawet najbardziej zaawansowane zabiegi medyczne i kosmetologiczne pozostają nieskuteczne. Do sytuacji takich zaliczyć można zaawansowane łysienie androgenowe u pań i panów, łysienie plackowate czy bliznowaciejące.
Zawsze, kiedy nadmiernie wypadają nam włosy, kluczowe jest prawidłowe zdiagnozowane stanu skóry głowy i organizmu, aby ustalić przyczyny i rozważyć jakie metody działania zaradczego są dostępne. Trzeba jednak stwierdzić, iż często łysienie udaje się w najlepszym przypadku spowolnić, ale nie zatrzymać czy odwrócić jego skutki. Wtedy pacjenci zmęczeni długotrwałą walką o atrakcyjny wygląd lub wystraszeni przez potencjalne skutki uboczne leczenia, swoją uwagę kierują w stronię rozwiązań nieinwazyjnych, takich jak niechirurgiczne uzupełnienia włosów, które można podzielić na 2 podstawowe grupy:
– z włosów naturalnych (systemy naturalne), do których zaliczane są pełne oraz częściowe nowoczesne peruki na górną partię głowy wykonane z włosów ludzkich
– z włókien syntetycznych (systemy syntetyczne), z których można wykonać wszelkiego rodzaju peruki, treski, tupety jak również efektowne dopinane loki, warkocze czy kolorowe pasma włosów. Wyroby syntetyczne są znacząco tańsze od tych z włosów naturalnych.
Kolejną metodą uzupełnienia brakujących włosów jest ich zagęszczanie lub przedłużanie. Polega ono na zwiększeniu objętości włosów w określonych obszarach lub uzupełnienie przerzedzonych miejsc. Możliwe jest także dodanie włosom długości i gęstości poprzez doczepienie dodatkowych włosów sztucznych do włosów naturalnych. Metod zagęszczania i przedłużania jest wiele. Ważnym aspektem w doborze odpowiedniej metody jest szczegółowa konsultacja podczas, której określony zostanie wyjściowy stan włosów oraz omówione będą oczekiwania Klienta.
Specjaliści w dziedzinie niechirurgicznego uzupełniania włosów powinni zawsze w szczegółach informować o wszystkich wadach i zaletach każdego typu uzupełnienia, przedstawiając zasady higieny i pielęgnacji, które należy zachować. Do najczęstszych błędów wynikających z niewiedzy należą: spanie w systemach montowanych na klamerki, korzystanie z przesadnie dużych, nieprawidłowo położonych czy zbyt mocno przypiętych klamerek w ciężkich niedopasowanych systemach. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do schorzenia Alopecia traumatica – czyli do łysienia z powodu mechanicznego uszkodzenia, obciążenia i przewlekłego stanu zapalnego mieszków włosowych, co w konsekwencji może skutkować łysieniem bliznowaciejącym. Jeśli w miejscu zakładania systemu rosną włosy to bardzo istotne jest regularne ich golenie, aby nie doprowadzać do depilacji podczas zdejmowania. Stosowanie się do jasnych zasad bezpiecznego użytkowania uzupełnień włosów jest proste i nie wymaga wiele pracy, dlatego te bezinwazyjne metody mogą być z powodzeniem stosowane przez długie lata bez negatywnych skutków dla skóry głowy.
W żadnym wypadku nie można pominąć prawidłowej pielęgnacji skóry. Do mycia należy używać bardzo delikatnych szamponów, które są dobrane indywidualnie do rodzaju skóry. Najlepiej sprawdzają się preparaty łagodzące, które będą delikatnie pielęgnowały skórę stale poddawaną działaniu drażniących czynników np. kleju. Po myciu, skórę głowy należy osuszyć poprzez delikatne przykładanie ręcznika do jej powierzchni. W razie widocznego podrażnienia należy zastosować kurację regenerującą służącą np. rozpulchnianiu skóry (warstwy rogowej naskórka) preparatem kolagenowo tłuszczowym, który przyspieszy gojenie się zmian. Podczas długotrwałego korzystania z systemów włosów warto regularnie korzystać z pomocy trychologa jak również dermatologa, co pozwoli na w pełni bezpieczne użytkowanie systemów czy włosów przedłużanych.
Równie ważna jest także dbałość o włosy uzupełnione i prawidłowa ich pielęgnacja. Codzienne postępowanie uzależnione jest od rodzaju rozwiązania, na jakie sie decydujemy i nie stanowi trudności. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne można z powodzeniem przeprowadzić w domu lub skorzystać z pomocy profesjonalnych punktow. Kluczowe są delikatne mycie i rozczesywanie specjalną szczotką, zgodnie z kierunkiem wiązania włosa. Należy to robić zaczynając od końcówek w kierunku nasady. Troska z jaką użytkowane są systemy włosów w znaczący sposób wpływa na ich trwałość.
Warto zwrócić uwagę, że w przypadku włosów przedłużanych, mycie powinno przebiegać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów co znaczy, że nie należy rozprowadzać preparatu myjącego okrężnymi ruchami gdyż może to spowodować ich splątanie. Produkty do pielęgnacji w tym przypadku nie powinny zawierać w składzie protein, które powodują matowienie włosów. Do rozczesywania najlepiej używać grzebieni z szeroko rozstawionymi zębami. Włosów syntetycznych nie należy przegrzewać suszarką, lokówką czy prostownicą. Po odrośnięciu włosów naturalnych o 3 cm dodatkowe pasma należy zdjąć i przymocować bliżej skóry głowy. Raz założone pasma nosimy od 3 do 4 miesięcy.
Dzięki przedstawionym powyżej metodom Klienci natychmiastowo zyskują wygląd, którego zawsze pragnęli. To bardzo poprawia ich samoocenę i jakość życia. Skorzystanie z metod estetycznego tuszowania ubytków włosów zalecane jest również podczas farmakologicznych terapii medycznych.
Pozytywne myślenie pacjenta, który lubi to, co widzi w lustrze i aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, może tylko wzmocnić pożądane efekty leczenia.
mgr Julitta Małgorzata Siemiątkowska
Absolwentka Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy – kierunek kosmetologia, specjalista trycholog, fizjoterapeuta, wykładowca w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, właścicielka gabinetów trychologicznych Trichomed w Warszawie i Stargardzie. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. www.trichomed.com.pl
mgr Emilia Młodzianowska
Magister kosmetologii, absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Od 2015 roku trycholog w gabinecie Trichomed Warszawa. Prowadzi bloga: www.trychologiakosmetyczna.pl.
Agata Nina Bura
Problem całkowitej utraty włosów zna z autopsji. Blogerka, która aktywnie działa wspierając osoby zmagające się łysieniem różnego typu (www.alopecia-areata.pl). Założycielka HAIR MAJESTY STUDIO, miejsca specjalizującego się w niechirurgicznym uzupełnianiu włosów (www.hairmajestystudio.pl).