Agata Kocjan, biolog kosmetolog
Anna Ojak, Dział Marketingu i PR Amariss Spa & Wellness Consulting
Pierwszy trymestr ciąży jest okresem chronionym, dlatego nie poleca się stosowania jakiejkolwiek pielęgnacji twarzy i ciała w gabinecie. Od czwartego miesiąca można rozpocząć pielęgnację ukierunkowaną na profilaktykę przeciw rozstępom i zapobiegającą zaburzeniom krążenia w nogach. Należy pamiętać, że okres ciąży jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania metod fizykalnych, w tym czasie nie można stosować aparatury ultradźwiekowej ani żadnych urządzeń z zastosowaniem prądów. Również zabiegi z użyciem olejków esencjonalnych są niewskazane. Ważnym elementem wykonywania zabiegu jest ułożenie klientki na fotelu. Należy pamiętać, że kobieta nie powinna leżeć w pozycji na brzuchu, ale w pozycji na boku (tak jak przy pozycji bezpiecznej, czyli bocznej ustalonej) i na plecach. W czasie ciąży nie należy korzystać z solariów, kąpieli słonecznych, zabiegów fotoepilacji i laseroterapii.
Odpowiednia profilaktyka w czasie ciąży i systematyczność wykonywanych zabiegów zarówno w domu jak i w gabinecie przekłada się na szybszy powrót do dawnej sylwetki. Problemy z którymi muszą sobie poradzić kobiety to przede wszytkim suchość skóry, brak elastyczności, rozstępy, zastoje limfatyczne, obrzęk nóg. Częściami ciała, w których zachodzą największe zmiany są oczywiście piersi i brzuch, ale inne partie takie jak uda, pośladki również są narażone na zmiany i uszkodzenia skóry. Skóra, która nie została odpowiednio nawilżona i uelastyczniona rozciąga się i pęka, co powoduje powstawanie rozstępów. Należy pamiętać, że istniejące już blizny trudno jest usunąć, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka. W domu, kobiety ciężarne w celu dodatkowego ujędrnienia ciała powinny stosować prysznice naprzemienne szczególnie, jeżeli chodzi o biust. Piersi powinny hartować poprzez delikatny masaż szorstkim ręcznikiem, myjką z włókien Loofah lub ze sznurka sizalowego. Nie należy zapominać także o odpowiednim biustonoszu.
Już w pierwszym trymestrze ciąży u wielu kobiet pojawiają się żylaki. W kolejnych miesiącach pojawia się tendencja do występowania obrzęków kończyn dolnych i niedokrwistość. W gabinecie kosmetycznym poprzez stosowanie zabiegów o działaniu drenującym możemy przynieść ogromną ulgę zbolałym nogom kobiet ciężarnych.
Czas po porodzie, kiedy kobieta karmi piersią jest również szczególnym okresem, dlatego ze wzgledu na bezpieczeństwo dziecka wybieramy produkty naturalne. Głównymi problemami, z którymi borykają się kobiety po porodzie to: cellulit, nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, brak jędrności skóry i mięśni, obrzeki i uczucie ciężkich nóg, rozstępy. Walkę z cellulitem i otyłością należy rozpocząć od pobudzenia przemiany materii i dostarczenia skórze substancji lipolitycznych oraz przyspieszających usuwanie związków lipidowych z adipocytów. W przypadku cellulitu związanego z zaburzeniami krążenia należy wzmocnić mikrocyrkulację i dostarczyć substancji wspierających drenaż limfy. Bardzo ważny jest także właściwy styl życia – dieta, odpowiedni ruch, zmiana złych nawyków. W domu, kobiety w celu dodatkowego ujędrnienia ciała powinny stosować chłodne lub naprzemienne prysznice, masować ciało szorstkim ręcznikiem. Niezbędna jest również właściwa forma wysiłku fizycznego, który wzmocni mięśnie bez nadmiernego przyrostu masy mięśniowej.
Layout: ekspert radzi + małe foto Micińskiej
Zabiegi medycyny estetycznej a ciąża Dr n. med. Aleksandra Czernecka-Micińska pracuje w DER-MED w Katowicach i w MedSpace w Gliwicach We wszystkich procedurach dotyczących zabiegów medycyny estetycznej, zarówno laserowych jak i manualnych, ciąża jest wymieniana, jako przeciwwskazanie do ich wykonywania. Również na dokumencie zgody pacjenta na zabieg jest to podkreślone. Brak możliwości wykonywania zabiegów w ciąży wynika z kilku powodów. Po pierwsze, żaden producent preparatu czy lasera, a nawet leków nie przeprowadza badań klinicznych u kobiet w ciąży, gdyż jest to nieetyczne. Dlatego zarówno nie znamy efektów zastosowania wybranej terapii u takich kobiet, jak i powikłań, które mogą się pojawić. Po drugie, ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety, zmienia funkcjonowanie jej całego organizmu. Każda ingerencja medyczna może to zaburzyć i jest ona dopuszczalna tylko dla ratowania zdrowia, a dobór leków powinien być ściśle nadzorowany. Po informacji o tym, że pacjentka zaszła w ciążę przerywamy wszystkie zabiegi upiększające w gabinecie medycyny estetycznej – w tym momencie najważniejsze jest zdrowie. Prosimy Panie o uprzedzanie lekarza o planowaniu ciąży i o niezatajanie jej istnienia, gdyż zabieg wykonany w czasie ciąży może grozić poważnymi konsekwencjami. Większość zabiegów może być kontynuowana po zakończeniu karmienia – wtedy, gdy organizm wraca powoli do normalnego funkcjonowania, stabilizują się hormony, waga oraz stan skóry.