dr n. med. Marcin Bieńkowski
Specjalista medycyny estetycznej, specjalista chirurg Kliniki Esteticmed.pl Bydgoszcz/Częstochowa
Większość zmian zachodzących w czasie ciąży spowodowanych jest burzą hormonów, która ma miejsce podczas ciąży oraz w okresie połogu i laktacji. Problemy skóry i ciała, zmieniające dotychczasową sylwetkę, dotyczą prawie wszystkich młodych mam. Powrót do formy jest dużo łatwiejszy przy wsparciu rozwiązań estetycznych. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia pielęgnacja skóry w czasie ciąży, która przyspieszy efekty terapii zaproponowanej przez lekarza.
Bardzo często w okresie ciąży pojawia się cellulit, a na skórze twarzy widoczne są przebarwienia wywołane zwiększoną wrażliwością na UV. Zmienia się także kształt i wygląd biustu. Rozciąganie skóry i wzrost obwodu brzucha, ud, pośladków oraz powiększenie się piersi sprawia, iż pojawiają się rozstępy.
Cellulit
W okresie ciąży organizm produkuje dużą ilość estrogenów, które są jedną z przyczyn powstawania cellulitu. Hormony te wywołują w skórze miejscowy obrzęk, który zaburza prawidłową pracę komórek tłuszczowych. Postępujący stan zapalny pogłębia jeszcze problem – początkowe stadia cellulitu (obrzękowe) przechodzą w fazę włóknistą, a potem guzkową. Skóra staje się coraz bardziej nierówna i gąbczasta, pojawiają się grudki i zagłębienia. Ze względu na złożoność problemu cellulitu, walka z nim jest trudna. Leczenie powinien prowadzić lekarz specjalista znający podłoże i proces jego powstawania oraz potrafiący prawidłowo rozpoznać fazę. Takie informacje pomogą dobrać odpowiednią terapię łączoną. Skuteczną metodą usuwania skórki pomarańczowej jest niszczenie i upłynnianie komórek tłuszczowych za pomocą ultradźwiękowej kawitacji. Efekt zniszczenia części komórek jest w tym przypadku trwały – dzięki temu unikamy efektu jo-jo. Rozwiązanie to wykorzystuje urządzenie Med Contour Medical, które dzięki wprowadzaniu fal ultradźwiękowych do tkanki tłuszczowej w zupełnie nowy sposób, widocznie zwiększa skuteczność zabiegu. Dodatkowym wsparciem jest zastosowanie radiofrekwencji Accent XL. Terapia łączona przynosi bowiem tutaj dużo lepsze rezultaty.
Przebarwienia
W czasie ciąży wiele kobiet boryka się problemem przebarwień skóry. One również są skutkiem burzy hormonalnej, która zachodzi w organizmie kobiety. Za ich sprawą bowiem intensywniej pracuje część komórek produkujących melaninę, będących przy tym szczególnie wrażliwymi na słońce. Nadmiar barwnika gromadzi się najczęściej wokół ust i oczu, ale plamki mogą pojawić się także na czole i policzkach. Należy pamiętać, że przebarwienia wywoływane są przez promienie UV, dlatego podczas ciąży i karmienia najlepiej unikać ekspozycji na słońce. Z usunięciem przebarwień należy natomiast wstrzymać się do czasu zakończenia laktacji. W gabinecie, specjalista bez problemu usunie przebarwienia za pomocą indywidualnie dobranej terapii chemicznej (Cosmelan, Dermamelan, peeling medyczny) lub dzięki terapii laserowej (może to być na przykład delikatny Pixel). Po takim zabiegu zawsze należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie ze słońcem – przez kolejny miesiąc powinno się stosować krem z wysokim filtrem UV (+50).
Utrata jędrności skóry
Po okresie ciąży i karmienia większość kobiet zwraca również uwagę na wiotką skórę piersi. Aby przywrócić naturalną jędrność i piękno biustu proponuję terapię wykorzystującą technologię radiofrekwencji. Jednym z urządzeń wykorzystujących pole elektromagnetyczne drgające z częstotliwością fal radiowych jest wspomniany już Accent XL. Wykonane za pomocą tego urządzenia zabiegi stymulują powstawanie i obkurczanie włókien kolagenu w skórze, zapewniając jej lifting (remodeling). Z pomocą przychodzi również thermolifting Zaffiro – błyskawicznie i całkowicie nieinwazyjnie napinający zwiotczałą skórę oraz przywracający jej zdrowy wygląd. Co najważniejsze – zabiegi te są bezbolesne i przynoszą rezultaty już po wykonaniu jednej procedury.
Rozstępy
To najczęstszy problem estetyczny na jaki zwracają uwagę młode mamy. Mało estetyczne prążki powstają na skutek silnego rozciągnięcia skóry w krótkim czasie. W efekcie dochodzi do pęknięć struktury białkowego rusztowania skóry właściwej i powstania nieestetycznych blizn, które nazywamy rozstępami. Chcąc przeciwdziałać ich powstawaniu należy przez cały okres ciąży szczególnie dbać o nawilżenie skóry – trwale widoczne rozstępy nie są możliwe do usunięcia przy wykorzystaniu kosmetyków czy zabiegów kosmetycznych. Są one likwidowane jak blizny – za pomocą rozwiązań laseroterapii, którą łączy się z mezoterapią, roll-citem medycznym i terapią LED. Najlepsze efekty uzyskujemy stosując terapie łączone z udziałem kilku różnych laserów frakcyjnych (na przykład Mosaic eCO2 , Fraxel Re:store DUAL, Pixel Erb:Yag) i plazmy frakcyjnej. Leczenie rozstępów ma większe szanse powodzenia we wczesnych fazach ich rozwoju (tak zwane rozstępy czerwone). Warto także nadmienić, że dzięki złożonej terapii laserowej, lekarz może także usunąć bliznę po cesarskim cięciu. Terapię, która ma na celu usunąć bliznę i rozstępy warto rozpocząć tuż po zakończeniu okresu laktacji. Wcześnie podjęte leczenie przyniesie bowiem największe i najszybsze efekty.
Pamiętajmy, że zadaniem medycyny estetycznej jest pomoc w odzyskaniu zdrowego wyglądu skóry i sylwetki – realizowanym w gabinecie terapiom musi więc towarzyszy dbałość o prawidłową pielęgnację ciała w domowym zaciszu. Konieczne jest tu nawilżenie skóry czy ochrona przed UV, jak również dieta bogata w białko i witaminę C oraz zachowanie kondycji fizycznej.