Justyna Jazgarska wizażystka i stylistka
Jeśli właśnie oczekujesz narodzin potomstwa, a brzuszek staje się coraz bardziej widoczny i dotychczasowe stroje zaczynają być niewygodne, z pewnością coraz częściej rozglądasz się po ofercie sklepów z odzieżą ciążową. A jeśli wciąż pracujesz, to problem odpowiednio dobranej garderoby jest jeszcze większy niż na co dzień – wszak nie zawsze wypada zaprezentować się w legginsach i wygodnej tunice. Na pewno nie jest to wersja stroju biznesowego.
Prawda jest taka, że teraz właśnie masz ponętną kobiecą sylwetkę, zaokrąglony biust i biodra, emanujesz pewnością siebie związaną z nową rolą, w którą powoli wchodzisz. Ciążowy brzuszek coraz bardziej się zaokrągla, a oczy błyszczą radośnie. Przed tobą kilka miesięcy oczekiwań na dzidziusia, niesamowity czas zmian – również tych związanych z wyglądem. Kobiety w ciąży emanują jedynym w swoim rodzaju pięknem, jednak borykają się bardzo często z problemem doboru codziennej garderoby.
Zmienia się sylwetka – figura się zaokrągla, brzuszek staje się wystający. Ulubione spodnie bardzo szybko stają się za ciasne i zwyczajnie niewygodne. Biust również się powiększa – i to bardzo mocno, co z pewnością ucieszy te z was, którym natura poskąpiła dużego rozmiaru biustonosza. Ale dotychczasowe koszule, tuniki czy koszulki trzeba będzie odłożyć na górną półkę. Nogi mogą puchnąć, więc dotychczasowe obuwie trzeba będzie zamienić na większe, wygodniejsze.
Często jest tak, że oczekujące dziecka kobiety nie chcą afiszować się ze swoim stanem zaraz od chwili ujrzenia dwóch kresek na teście ciążowym. Wynika to z różnych względów, których nie będziemy teraz rozpatrywać. Istotne dla naszych rozważań jest to, jak się w tym czasie ubrać. Niektórym kobietom trudno jest zaakceptować powiększające się stopniowo rozmiary. Zazwyczaj w ciąży powiększają się piersi, zaokrąglają się biodra i uda, co może nie napawać optymizmem kobietę do tej pory dbającą mocno o swoją figurę. W ciąży możemy ubierać się tak, aby zatuszować miejsca gdzie jest nas ciut za dużo, a wyeksponować to, z czego jesteśmy dumne.
Krok pierwszy: spójrz na siebie w lustrze i powiedz „tu i teraz jestem taka i tu i teraz chcę wyglądać doskonale.” Zastanów się, czy chcesz garderobą podkreślać rosnący brzuszek, aby cały świat wiedział o twoim szczęściu, które nosisz pod sercem, czy jednak na początku ciąży wolisz tę tajemnicę zachować dla siebie. Jeśli wybierasz wersję drugą będziesz musiała rozejrzeć się na początku za ubraniami wygodnymi, ale wysmuklającymi, wydłużającymi. A za parę lub paręnaście tygodni przestawić się na ciuszki typowo ciążowe. Krok drugi – zaplanuj zakupy.
Cel zakupów:
– ubrania zgrane ze sobą kolorystycznie, aby można było komplety dekompletować i stwarzać w ten sposób kolejne zestawy bez potrzeby kupowania nie wiadomo ilu rzeczy
– ubrania wygodne
– ubrania, które nie gniotą się i wyglądają przez cały dzień na tobie dobrze – ubrania z materiałów elastycznych, „rosnących” razem z tobą i twoim brzuszkiem
– ubrania z tkanin wysmuklających
– ubrania o fasonach wysmuklających
– wygodne obuwie
– wygodna, elastyczna bielizna, najlepiej dedykowana kobietom w ciąży
Zgrane kolorystycznie…
Niektóre kolory ze sobą pięknie współgrają, pasują do siebie. Inne potocznie mówiąc „gryzą się”. Musisz unikać zestawień gryzących się, jeśli chcesz z kilku elementów garderoby stworzyć kilkanaście zestawów gotowych do założenia.
Najbezpieczniej jest się trzymać kolorów neutralnych, czyli bieli, czerni i wszelkich odcieni szarości. Te kolory są kolorami neutralnymi a więc pasują do innych kolorów i tworzą z nimi harmonijne połączenia.
Druga sprawa to kolory ciepłe i zimne. Ciepłe barwy to takie, w których składzie jest i wybija się kolor żółty. Chłodne barwy to takie, z których emanuje kolor niebieski. Przykład: możemy znaleźć zarówno ciepły jak i chłodny niebieski, a np. Cytrynowa żółć jest chłodniejsza niż żółć słonecznika. Róż brzoskwiniowo-łososiowy jest ciepły, a lodowaty landrynkowy różowy lub fuksja to kolory chłodne. Zieleń trawy czy groszku jest ciepła, ale zieleń świerkowa, czy szmaragdowa jest chłodna. Czerwony makowy to ciepły, a czerwień rubinowa lub malinowa – chłodny.
Jeśli chcesz stworzyć harmonijne zestawienia kolorystyczne, obracaj się w jednej tonacji – albo ciepłej, albo ziemnej. Jeśli do tego dołączysz wyżej wspomniane kolory neutralne, będziesz w stanie stworzyć eleganckie, praktyczne i twarzowe zestawy ubraniowe.
Idealnie by było, gdybyś wybierając ciepłe lub zimne kolory, robiła to mając świadomość swojego typu kolorystycznego. Wiosna i jesień to ciepłe typy, które najlepiej wyglądają w ciepłych barwach, lato i zima to typy chłodne i im są przypisane chłodne odcienie. Dlaczego to tak ważne w twoim przypadku? Jako młodej mamie zapewne nie obce ci są nieprzespane noce, zmęczenie, brak czasu na makijaż, wizytę u kosmetyczki czy w salonie fryzjerskim. I jeśli do tego dołączysz przy twarzy kolor (bluzka, apaszka) niebędący w twojej palecie barw, podkreślisz mankamenty cery, uwidocznisz podkrążone oczy, zmęczenie na twarzy, itd. Jednak ubierając się w „swój kolor” uwidocznisz piękny kolor tęczówki oka, wyostrzysz rysy twarzy, złagodzisz nierówny koloryt cery.
Wygodne stroje ciążowe…
Dawniej kobiety, będące w stanie błogosławionym starały się skrzętnie ukryć brzuszek pod obszernymi ubraniami – zbyt dużymi koszulami, długimi sukienkami bądź drapowanymi bluzkami. Wszystko to sprawiało, że figura przyszłych mam ginęła w natłoku tkanin i bezkształtnych form, nierzadko przypominających męskie stroje. Królowały ciemne kolory, zwłaszcza szarości, brązy i ponure czerwienie bądź rudości.
Dziś wszystko wygląda zupełnie inaczej. W sklepach pojawiło się mnóstwo propozycji dla przyszłych mam. Kobiety mogą wybierać wśród wielu firm, fasonów i kolorów. Inne, powszechne spojrzenie na macierzyństwo, dało im możliwość bycia modną przez te dziewięć miesięcy, które powinny upłynąć pod znakiem rozkosznego oczekiwania na potomka. Taka zmiana myślenia, jaka dokonała się przez pokolenia, uzmysłowiła wszystkim, że ciąża jest wspaniałym okresem w życiu każdej kobiety. W tym czasie powinny ją omijać wszelkie kłopoty, nawet te pozornie trywialne, związane z modą i codziennym doborem ubioru.
Zazwyczaj zaczynamy poszukiwania ciuszków ciążowych, kiedy przestajemy mieścić się w swoje dotychczasowe ubrania. Brzuszek zaczyna się zaokrąglać w 3-4 miesiącu, spodnie przestają się dopinać, spódnice stają się opięte. O ile przez jakiś czas mieścimy się w bawełniane topy i sweterki sprzed ciąży, o tyle z dołem garderoby nie jest już tak łatwo. Potrzebujemy specjalnych krojów, spodni i spódnic ze specjalnym bawełnianym pasem okalającym brzuch (i rosnącym wraz z nim) bądź o obniżonej talii biegnącej pod brzuchem. Bawełniany pas jest często wyposażony dodatkowo w gumkę zapobiegającą zjeżdżaniu spodni z brzuszka, kiedy jest on jeszcze dość mały. Część spodni ma dodatkową regulację w postaci paseczka lub szlufki, w które wkładać można pasek. Bawełniany pas można nosić wysoko na brzuchu, składać na pół i wywijać na biodra albo dowolnie drapować. Zimą taka bawełniana wstawka zapewnia dodatkową ochronę przed chłodem. Latem sprawdzają się raczej doły z krótszym ściągaczem lub biodrówki.
Spodnie i spódnice ciążowe są zazwyczaj wykonane z tkanin z dodatkiem włókien elastycznych, co sprawia, iż dobrze się układają, nie uwierają i nie uciskają rosnącego brzucha. Należy również zwrócić uwagę na skład i jakość tkaniny.
W ciąży najlepiej tolerujemy tkaniny naturalne: bawełnę, wiskozę, lny ewentualnie z dodatkiem elastanu. Elementem garderoby, który daje największe możliwości korygowania sylwetki jest sukienka. Oprócz tej zalety, sukienka jest zazwyczaj bardziej kobieca, seksowna i uniwersalna niż spodnie.
Sukienki ciążowe mają zwykle kopertowy fason bądź odcięcie lub marszczenie pod biustem, co nadaje sylwetce zgrabny wygląd. Często są uszyte z elastycznej dzianiny, podobnie jak topy, bluzki i tuniki. Tuniki są niezwykle modne i królują nie tylko w sklepach ciążowych, pasują bowiem idealnie do spodni, tuszując zaokrąglone biodra.
Te z nas, które chcą pochwalić się swoimi krągłościami mogą nosić dopasowane, przylegające do ciała bluzki i topy. Oprócz topów ciążowych, które są zazwyczaj odpowiednio dłuższe z przodu, co zapobiega ich podnoszeniu się na brzuchu, możemy, przynajmniej przez jakiś czas, nosić swoje dotychczasowe bluzki. Jeśli są za krótkie, przydadzą się nam specjalne dzianinowe pasy, które zakładamy na bluzkę, zasłaniając jej długość, która przestaje wystarczać. Kolorowy pas podkreśla brzuch i czyni z niego atut. Można mieć takich pasów kilka i zestawiać je dowolnie z bluzkami lub sukienkami. Szczególnie, że pasy występują w sklepach w różnych kolorach, w różne desenie i wzory. No i pięknie akcentują ciążowy brzuszek, który z pewnością nie zostanie niezauważony.
Nie zapominajcie o dodatkach – jedwabny szal zamotany wokół szyi, elegancki, przykuwający uwagę wisior, komplet ulubionej biżuterii, kolorowa torebka w najmodniejszym kolorze sezonu dopełnią stylizacji, będąc jej kropką nad i. Dodadzą też ci pewności siebie, bo nic tak nie poprawia nastroju jak pewność, że wyglądamy dobrze.