Tlenoterapia kosmetyczna

81

Patryk Szczechowicz 

ekspert, szkoleniowiec marki Oxynergy Paris 


Tlen jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania żywych organizmów. Przez lata trwały badania nad właściwościami tego pierwiastka. W medycynie znalazł zastosowanie już wcześniej, szczególnie w leczeniu gruźlicy oraz jako środek odkażający. Stopniowo także zaczęto go wykorzystywać w kuracjach chorób naczyniowych. Z czasem stał się popularny również w kosmetologii i medycynie estetycznej. Najpierw pojawiły się bary tlenowe, a niedawno również innowacyjne kosmetyki zawierające jego odżywcze cząsteczki. 

Niedotlenienie skóry jest wyjątkowo niekorzystne dla zdrowia, a także samego wyglądu cery. Z biegiem czasu, skóra „oddycha” coraz słabiej, tracąc przez to elastyczność i dawne napięcie. Staje się szara i matowa. Pogarsza się bowiem funkcjonowanie sieci naczyń krwionośnych, ich mikrokrążenie znacząco się osłabia i znajdujące się tuż pod skórą komórki nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu. Naczynka osłabiają się pod wpływem wielu czynników zewnętrznych, jak wszelkie zanieczyszczenia, papierosy, alkohol czy brak ruchu i niewłaściwa dieta. W rezultacie krew nie krąży prawidłowo i niemożliwe jest właściwe natlenienie komórek. Proces ten osłabia się także za sprawą innych czynników, które zaburzają dostarczanie tlenu, a czasem powodują nawet jego deficyt w organizmie. Oprócz wieku, wpływ na to mają też siedzący tryb życia, nadwaga, długotrwały stres, ale także zanieczyszczone powietrze, wolne rodniki i brak snu. Dostarczanie tlenu do organizmu może odbywać się na trzy sposoby; pierwszym z nich są inhalacje, kolejnym – zabiegi dotleniające związane np. z opryskiwaniem twarzy. Trzecią, najbardziej innowacyjną metodę, stanowią aplikowane miejscowo kosmetyki z czynnikiem natleniającym. 

Formuła kluczowego czynnika natlenienia umożliwia intensywną terapię odmładzającą skóry. Sam proces wytwarzania czynnika natleniającego zachodzi poprzez łagodną hydrolizę białek sojowych. Zawiera on peptydy, aminokwasy i składniki mineralne o niezbędnych właściwościach odżywczych. Wysokocząsteczkowe peptydy zapewniają długotrwałe odrodzenie funkcji życiowych komórki, ponieważ wykazują aktywność podobną do czynników wzrostu. Aminokwasy natomiast, zaopatrują skórę w substancje odżywcze, odpowiedzialne za utrzymanie równowagi biologicznej. Wykorzystywane są m.in. do syntezy ważnych białek, takich jak kolagen i elastyna. Składniki mineralne, takie jak potas, sód i wapń spełniają rolę katalizatorów biologicznych reakcji zachodzących w skórze. Posiadają zdolność wiązania wody, co odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu wilgotności warstw powierzchniowych naskórka. Dzięki temu, że czynnik natlenienia stymuluje przemianę materii w komórkach, przyswajają one o wiele lepiej substancje odżywcze. Umożliwia to im pobieranie większej ilości tlenu z powietrza i naczyń krwionośnych. Biostymulujące właściwości pozwalają na odnowę niedotlenionej, poszarzałej oraz zmęczonej skóry. Zdolność czynnika do przyspieszenia regeneracji komórek naskórkowych sprawia, że skóra nabiera znowu świeżości i zdrowego wyglądu. 

Kosmetyki natleniające widocznie poprawiają kondycję skóry, regenerują ją i uelastyczniają. Dzięki ich właściwościom łatwiej jest uzyskać piękny wygląd. Produkty z aktywnymi cząsteczkami tlenu zawsze powinny być dopasowane to typu skóry, ponieważ tylko wtedy zapewnią jej najlepszą i najskuteczniejszą pielęgnację. Przy doborze preparatów warto skompletować odpowiedni zestaw, w którym znajdą się kosmetyki przeznaczone do kompleksowej kuracji. Aktywne cząsteczki tlenu znajdziemy w kremach, maseczkach, jak i pod postacią serum.