Rzęsy na pokaz

55

Agnieszka Broda 

dyrektor kreatywny autorskiej szkoły wizażu, 
właścicielka firmy Biar Beauty Group 


Obecnie istnieją coraz doskonalsze metody podkreślania ich wyrazistości i wydobywania urody. Jedną z takich metod jest zabieg trwałego przedłużania i zagęszczania rzęs. 
Do niedawna takie rozwiązanie było elementem scenicznej charakteryzacji i dostępne wyłącznie dla aktorek czy piosenkarek. Obecnie mogą z niego korzystać wszystkie kobiety, które, szturmując salony i gabinety, pragną dłuższych i grubszych rzęs w efektownych kolorach i kształtach. Taka stylizacja pozwala świetnie wymodelować kształt oka – na przykład sprawić, że opadające kąciki zostaną optycznie uniesione. 

Rzęsa do rzęsy – szczegóły zabiegu 

Każda nowa rzęsa jest doklejana do naturalnej rzęsy na całej jej długości – od nasady do samej końcówki, w niewielkiej odległości od powieki (maksymalnie 1 mm). Zabieg wykonujemy równocześnie na obu oczach – aplikacja włoska raz na jednym, a następnie na drugim oku pozwala klejowi wyschnąć i uzyskać optymalne właściwości łączące. Na każdej powiece doklejamy od 50 do ponad 100 rzęs – liczba zależy od oczekiwań klientki i ilości jej własnych rzęs. Istotne znaczenie ma jakość kleju – najlepsze na rynku produkty są bezwonne, nie wypłukują się i nie wykruszają, a także mają krótki czas zastygania i nie wymagają użycia specjalnych suszarek. 
Rzęsy są dostępne w różnych długościach, grubościach, kolorach i kształtach – można więc je indywidualnie dobrać dla każdej kobiety, a efekt uzyskany po zabiegu zawsze będzie naturalny. Odpowiedniego dopasowania powinna dokonać kosmetyczka, doradzając optymalne rozwiązanie – na przykład przesadnie grube i długie rzęsy będą się odkształcać i wykręcać. 

Trwałość aplikacji 

Rzęsa utrzymuje się do momentu wypadnięcia rzęsy naturalnej, czyli od dwóch do trzech miesięcy. Jednak dzięki możliwości uzupełniania efektem można się cieszyć przez dowolny okres. Doklejone rzęsy nie ograniczają aktywności – są wodoodporne, więc można w nich zarówno pływać, jak i korzystać z sauny bez groźby tego, że ulegną zniszczeniu lub się odkleją. Pozwalają także zapomnieć o istnieniu maskary. Co równie ważne, aplikowane tą metodą rzęsy – w przeciwieństwie do przyklejanych kępek – wyglądają naturalnie i pozwalają uniknąć niechcianej przesady oraz obciążenia własnych rzęs. Ważna jest również pielęgnacja domowa, która powinna uwzględniać kosmetyki kolorowe wyłącznie na bazie wody oraz specjalne preparaty pomagające przedłużyć rezultat zabiegu. 

Metoda ekspresowa 

Od niedawna dostępna jest na naszym rynku nowa metoda aplikacji wykorzystująca pojedyncze włoski, która pozwala wykonać zabieg przedłużenia i pogrubienia rzęs w ciągu 20 minut. Jego efekt utrzymuje się 2 tygodnie – po tym okresie rzęsy należy zdjąć w salonie lub wykonać nową aplikację. 

Przedłużanie rzęs – częste pytania: 

Czy możliwy jest wybór koloru aplikowanych rzęs? 
Oczywiście, w ofercie salonów można znaleźć rzęsy w wielu różnych barwach, które podczas zabiegu łączy się z rzęsami czarnymi. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zestawiać ze sobą głęboki fiolet z rubinową czerwienią czy drapieżny granat z zielenią szmaragdów. Wybór koloru zależy w równym stopniu od odwagi klientki jak i kreatywności kosmetyczki. Co ważne, aplikowane rzęsy wyglądają zawsze bardzo naturalnie nawet, jeśli stanowią oprawę najbardziej szalonej i niezwykłej stylizacji. Należy jedynie pamiętać, że rzęsy można wydłużyć maksymalnie od trzydziestu do pięćdziesięciu procent, a rzęsy kolorowe mają dwie stałe długości – jedenaście i trzynaście milimetrów. 

Czy rzęsy można usunąć wcześniej? 
Każda nowa rzęsa jest precyzyjnie doklejana do naturalnej na całej jej długości, dlatego efekt utrzymuje się do momentu wypadnięcia rzęsy naturalnej. Wcześniejsze usunięcie rzęsy jest jak najbardziej możliwe – do takiego zabiegu wykorzystuje się specjalne produkty, które delikatnie odklejają założoną wcześniej rzęsę od naturalnej. 

Czy można wykonać zabieg na rzęsach naturalnych mocno podkręconych? 
Do przedłużania i zagęszczania rzęs mocno podkręconych stosuje się specjalne rzęsy, które są cieńsze od standardowych. Efekt aplikacji jest porównywalny do tego, jaki uzyskuje się, wykorzystując rzęsy o klasycznej grubości. W przypadku przedłużania rzęs poszarpanych i zniszczonych przez doklejanie sztucznych kępek zalecane jest ich wcześniejsze wzmocnienie przy użyciu odżywek kosmetycznych. 

Czy istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu? 
Grupę schorzeń oka i jego okolic wykluczających zabieg przedłużania rzęs stanowią: nadwrażliwość, zapalenie spojówek, zespół suchego oka, opryszczka powiek, łuszczyca okolic oczu, stany zapalne, alergie (zwłaszcza na tlenek żelaza stanowiący barwnik rzęs), choroby powodujące intensywne wypadanie włosów oraz zaburzenia psychiczne, takie jak trichotillomania, czyli kompulsywne wyrywanie włosów, rzęs i brwi. 

Jakich kosmetyków nie należy stosować po zabiegu? 
W codziennej pielęgnacji okolic oczu, a zwłaszcza powiek, należy stosować delikatne produkty do demakijażu stworzone na bazie czystej wody, specjalne chusteczki, które nie zawierają żadnych substancji chemicznych wpływających na trwałość aplikacji. W przypadku kosmetyków kolorowych niewskazane jest używanie maskar o właściwościach wodoodpornych.