Spojrzenie na młodość

67
Agnieszka Broda 
makijażystka, stylistka dyrektor kreatywny autorskiej szkoły wizażu 

Nie jest to jednak łatwa sztuka, szczególnie jeśli przesadzimy z wyrazistością stylizacji – nieumiejętne łączenie intensywnych kolorów może bowiem przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego. Sukces w tym przypadku to pochodna przestrzegania kilku podstawowych zasad: wyboru prawidłowych kosmetyków, wykorzystania stonowanych i matowych odcieni oraz zastosowania prostych trików, które na co dzień stosują profesjonaliści. 

Wiek do korekty 

Skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa na upływ czasu – z wiekiem staje się cieńsza i delikatniejsza, dlatego gruba warstwa korektora będzie wyglądać sztucznie. Wybierz korektor rozświetlający – najlepiej płynny kosmetyk o lekkiej konsystencji (warto poszukać takiego w formie tzw. „długopisu”). Jego równomierne rozprowadzenie (zastosuj delikatny pędzelek) otworzy i rozjaśni spojrzenie. Minimalizm jest tutaj bardzo wskazany – nakładaj cienką warstwę korektora na górną i dolną powiekę, dzięki czemu rozświetlisz skórę i wyrównasz jej koloryt. 

Barwy młodości 

Kolor wyraża nasze emocje, manifestuje osobowość i podkreśla indywidualność. Mocne, intensywne barwy cieni nie są jednak naszym sprzymierzeńcem w sytuacji, gdy zależy nam na ukryciu mankamentów urody. Nie można im również przypisać funkcji anti-agingowych. Na początek wskazówka: przed nałożeniem cieni zastosuj specjalną bazę, która sprawi, że nie będą się one zbierać w załamaniach skóry i będą miały przez dłuższy czas gładką powierzchnię. 
Cienie wybieraj w stonowanych, jasnych kolorach, wystrzegając się kosmetyków w odcieniach błyszczących i perłowych. Za pomocą lekkich, satynowych kosmetyków zatuszujesz oznaki zmęczenia, ożywisz i rozświetlisz spojrzenie oraz sprawisz, że oko będzie się wydawać większe. To ich największy atut – odbijają światło, rozpraszając je w wielu kierunkach bez podkreślania zmarszczek. 
Ciemną kredką wyróżnij linię rzęs górnej powieki – zagęścisz je, nadasz oczom kontur i dodasz wyrazistości. W zewnętrznych kącikach unieś linię lekko ku brwiom – to prosty trik optycznie odmładzający. Nie przesadzaj z jej grubością – kreska ma jedynie podkreślać krawędź powieki. Na początku możesz wypróbować odcienie grafitowe lub brunatne, a jeśli będą one zbyt łagodne, wykorzystaj klasyczną czerń. 

Oprawa spojrzenia 

Zwróć też uwagę na prawidłową oprawę dla swojego spojrzenia. Odpowiednie podkreślenie brwi i zalotnie podkręcone rzęsy wzmocnią efekt stylizacji i nadadzą całości indywidualny charakter. Brwi zaznacz z wykorzystaniem ołówka – jeśli masz ciemne włosy, rozjaśnij je o jeden lub dwa tony, a jeśli jesteś blondynką, powinnaś je przyciemnić (również o 1-2 tony). Długie i gęste rzęsy potrafią "odjąć" lat – przyciągają uwagę, są bardziej uwodzicielskie i atrakcyjne. Jeżeli nie chcesz codziennie stosować maskary, zdecyduj się na profesjonalny zabieg ich przedłużania i pogrubiania – jest odpowiedni dla kobiet w każdym wieku. Kosmetyczka wybierze właściwy rozmiar i dopasuje kształt. Możesz też skorzystać z rozwiązania stylizacji rzęs na specjalne okazje, czyli zabiegu szybkiego przedłużania rzęs Blink & Go by Nouveau Lashes. Efekt jest taki sam jak w przypadku klasycznej aplikacji i utrzymuje się dwa tygodnie (sam zabieg jest kilkakrotnie krótszy). Kończąc makijaż, muśnij miejsce pod łukiem brwiowym i górną część policzków bardzo jasnym, lekko połyskującym pudrem – wzmocnisz w ten sposób blask oczu. 

TAK NIE
korektor rozświetlający w płynie = odmładzające rozjaśnienie
gruba warstwa gęstego korektora = nienaturalność efektu

jasne, stonowane kolory = lekki charakter stylizacji

mocne, intensywne kolory = sztuczny wygląd

satynowe cienie odbijając światło w wielu kierunkach, nie podkreślają zmarszczek

metaliczne, perłowe, błyszczące cienie odbijając światło, jednolicie uwydatniają zmarszczki
jasna, beżowa kreska wewnątrz oka rozjaśni spojrzenie mocny kontur makijażu, nie roztarta linia cieni