Biustomania

110

11.10.2012

Małgorzata Zdziebko-Zięba 

Ekspert Urody w firmie Clarena 


Ładne, zadbane piersi, sprężysta skóra dekoltu, odpowiednie napięcie mięśni piersiowych oraz wyprostowana postawa ciała to czynniki wpływające na odpowiednie proporcje biustu oraz atrakcyjny wygląd. Na wielkość i wygląd piersi wpływają również: objętość tkanki gruczołowej, tkanki tłuszczowej, czynniki genetyczne, wiek, wahania wagi ciała, przebyte ciąże i okresy karmienia, hormony oraz grubość i elastyczność skóry. Fizjologia funkcjonowania kobiecego ciała to ciągłe zmiany cyklu hormonalnego, wskutek których również piersi poddawane są zmianom. Okres ciąży to powiększający się biust, a następujący po nim okres karmienia piersią – rozrost płatów gruczołu sutkowego, co w rezultacie często prowadzi do powstawania rozstępów skórnych. Restrykcyjne diety mające na celu poprawienie kształtu i smukłości sylwetki, wpływają bardzo niekorzystnie na kształt biustu. Każda dieta związana z utratą wagi to przede wszystkim zmniejszenie tkanki tłuszczowej, na skutek czego piersi są widocznie mniejsze, tracą sprężystość i elastyczność. Nadmierne opalanie również niekorzystnie wpływa na biust – jego efektem mogą być przebarwienia, a także zwiotczenie skóry. Wszystko to dowodzi, że na kształtny biust ma wpływ wiele elementów i, aby utrzymać go w dobrej kondycji, należy świadomie dbać o tę bardzo wrażliwą, delikatną i wymagającą część ciała. 
Piękny biust to nie tylko moda i wygląd. To również psychologia funkcjonowania w społeczeństwie, w rodzinie i sytuacjach intymnych. Aby mieć ładne, kształtne piersi, powinno się o nie dbać już od wczesnych lat młodości. Warto pamiętać, że utrzymywanie wagi ciała na stałym poziomie, wyprostowana postawa ciała, ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej to ważne elementy, ale to nie wszystko, co można zrobić dla poprawy wyglądu piersi. By zminimalizować proces utraty elastyczności skóry dekoltu i biustu konieczna jest jego pielęgnacja poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów kosmetycznych i masaży. 

Masaż piersi zamiast lipoliftingu 

Kluczową rolę i wpływ na wygląd biustu ma kondycja mięśni stanowiących rusztowanie podtrzymujące piersi. Jedną z metod, która ma wpływ na prawidłowe działanie tych mięśni oprócz ćwiczeń fizycznych, jest masaż. To jedna z najstarszych i najbardziej naturalnych metod na ujędrnienie i powiększenie piersi, poprzez poprawę cyrkulacji krwi i limfy, dotlenienie i odżywienie tkanek, uelastycznienie i wzmocnienie więzadeł podtrzymujących. Masaż piersi to nie tylko masaż gruczołu, ale opracowanie tak zwanej strefy relaksu – w tym rozluźnienie obręczy barkowej poprzez rozciąganie i kompresję stawów, gimnastykę szyjnego odcinka kręgosłupa, pracę na mięśniach piersiowych. Masaż biustu to zespół ruchów drenażowych, ugniatania, pompowania, ruchów liftingujących, rolujących, podczas stosowania których zostaje opracowana strefa nad piersią, pod piersią oraz boki. Pierś zostaje podzielona na cztery sektory. Jedna dłoń masażysty wydziela sektor masażu, a druga masuje, wykonując drenaż w kierunku dołu pachowego, a następnie w kierunku mostka. Specjalny masaż zawierający odpowiednio dobrane techniki poprawia kondycję, wygląd, odmładza i ujędrnia skórę piersi. 
Warto również wspomnieć o bardzo istotnym, pozytywnym elemencie wynikającym ze stosowania masażu, którym jest profilaktyka chorób piersi. Manualna diagnoza stanowi najskuteczniejszą prewencję w pierwszych etapach powstawania zmian, mogących prowadzić do choroby nowotworowej. 

""

Tkanka tłuszczowa – sprzymierzeniec ładnego biustu 

Szkielet mięśniowy w dobrej kondycji znacznie wpłynie na poprawę wyglądu piersi, ale nie zwiększy ich objętości i nie poprawi wyglądu skóry. Za najistotniejszy element strukturalny piersi, który dyktuje ich kształt i rozmiar (obok gruczołów mlekowych i mięśni) uważa się tkankę tłuszczową, występującą bezpośrednio pod skórą oraz pod mięśniem piersiowym. Kiedy tkanka tłuszczowa zmniejsza swoją objętość w obrębie biustu, mamy do czynienia ze zwiotczeniem i zniekształceniem. Do niedawna sądzono, że nie ma możliwości bezinwazyjnego, a jednocześnie miejscowego zwiększenia objętości tkanki tłuszczowej. Dzięki wieloletnim badaniom na rynku pojawiła się substancja aminokwasowa – Voluform, która wpływając na procesy molekularne tkanki, stymuluje produkcję nowych komórek tłuszczowych – adipocytów w obrębie ciała, na którym zostanie zaaplikowana. Adipogeneza przebiega przez całe życie, najintensywniej jednak do trzeciego roku życia. Voluform wpływa na uaktywnienie adipogenezy, co wyraża się poprzez zwiększoną akumulację komórek tłuszczowych. Dzięki tym szczególnym właściwościom można mu przypisać zdolność do zwiększania gęstości tkanki tłuszczowej, powodującą znaczący i zauważalny efekt powiększający. 

Wielokierunkowa kuracja 

W celu uzyskania i utrzymania najlepszych efektów najlepiej zastosować wielokierunkową kurację – masaż w połączeniu z zabiegiem i pielęgnacją domową. Zabieg przeprowadza się w kilku fazach: oczyszczania, detoksykacji, fazy aktywnej i końcowej. Masaż, poza właściwą funkcją podnoszącą i stymulującą biust, przygotuje skórę do aktywnego wchłaniania składników zawartych w preparatach. Następnie aplikowany jest dobrze dobrany do typu skóry peeling, a po nim, ze względu na delikatną strukturę skóry piersi i dekoltu następuje tonizacja. Kolejnym etapem jest aplikacja serum modelującego, które ujędrnia i odżywia, a tym samym pobudza odbudowę włókien kolagenowych. Po zabezpieczeniu brodawek sutkowych następuje nałożenie preparatu stymulującego adipogenezę i poprawę gęstości tkanki tłuszczowej, a następnie aplikacja maski gipsowej, która po zastygnięciu spowoduje efekt kosmetycznego biustonosza. Efektem systematycznego korzystania z takiej kuracji jest wymodelowanie kształtu, podniesienie oraz poprawa jędrności biustu. 

Zabiegi ujędrniające biust polecane są szczególnie kobietom, których piersi utraciły jędrność na skutek zbyt szybkiej utraty wagi, przebytej laktacji, zmian związanych z wiekiem oraz nadmiernego opalania. Kobiety cierpiące na obrzęk i bolesność przedmenstruacyjną również mogą poddać się takiej kuracji w celu polepszenia cyrkulacji i stymulacji odpływu chłonki, a w efekcie zniesienia bolesności. 

Wyniki badań wykazują, że kobiety niezadowolone z rozmiaru swoich piersi często mają kłopoty w związkach, niskie poczucie własnej wartości, brakuje im również optymizmu.