Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska opublikowanymi przez Najwyższą Izbę Kontroli, ponad 46 tys. Polaków rocznie umiera na choroby powiązane z zanieczyszczeniem powietrza. To prawie tyle samo, ilu mieszkańców liczy Ciechanów lub Kutno. W związku ze wzrostem świadomości problemu coraz większą wagę przywiązuje się do ochrony płuc, a na popularności zyskują maseczki antysmogowe. Jednak smog wpływa nie tylko na płuca, ale może powodować też podrażnienie oczu objawiające się pieczeniem, łzawieniem i ropieniem oczu, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a z czasem może prowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek.
Najbardziej szkodliwą dla narządu wzroku składową smogu jest pył PM10 powodujący zaburzenia filmu łzowego i wysuszanie powierzchni gałki ocznej oraz zapalenie spojówek. Ze względu na zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu możliwe jest odczuwanie suchości i pieczenie oczu, ich większe przekrwienie i łzawienie, a także światłowstręt oraz ropienie brzegów powiek.
Wysoka zawartość pyłów w powietrzu ma zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie oczu. Powoduje zaburzenia jakościowe i ilościowe ochronnego filmu łzowego pokrywającego powierzchnię gałki ocznej, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernego przekrwienia oraz stanów zapalanych spojówek. Ważna jest przede wszystkim higiena narządu wzroku, przemywanie oczu i nawilżanie ich za pomocą odpowiednich kropli. Warto także ograniczyć wychodzenie na zewnątrz przy złym stanie powietrza, a gdy zajdzie jednak taka konieczność bezwzględnie korzystać z okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych, które istotnie ograniczają przedostawanie się pyłów zarówno na powierzchnię naszych oczu, jak również na skórę powiek i oczodołu – radzi dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.
Jak chronić oczy przed smogiem?
Porady Dyrektora Medycznego Vision Express, dr. n. biol. Roberta Grabowskiego:
- unikaj aktywności na zewnątrz, jeśli poziom smogu wzrasta.
- Noś okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne, by ograniczyć ilość pyłów docierających do twoich oczu.
- Myj twarz oraz dłonie po powrocie do domu.
- Nawilżaj oczy za pomocą kropli do oczu (tzw. sztuczne łzy) oraz przecieraj skórę wokół oczu specjalnymi chusteczkami pielęgnacyjnymi.
- Pij dużo wody, żeby utrzymać właściwe nawodnienie organizmu.
źródło: materiał prasowy Vision Express