Modelowanie sylwetki

104

dr n. med. Aleksandra Czernecka-Micińska 


Obserwujemy szybki rozwój metod umożliwiających modelowanie sylwetki i redukcję problemów estetycznych takich jak cellulit lub rozstępy. Polskie kliniki, gabinety medycyny estetycznej i salony są otwarte na wszystkie nowości i prześcigają się w sprowadzaniu urządzeń z najnowszymi technologiami. 

Wśród nowości prym wiodą urządzenia LipoShock firmy Vanity Line i Exilis firmy BTL . Obydwa służą modelowaniu sylwetki poprzez niszczenie komórek tłuszczowych z równoczesnym ujędrnianiem skóry. Innowacyjność tych technologii polega na połączeniu dotychczas stosowanych metod w jednym urządzeniu, dzięki czemu działają one synergistycznie tzn. wzajemnie wzmacniają swoje efekty. Pacjentki nie muszą łączyć kilku zabiegów, rezultaty możemy już obserwować po pierwszym zabiegu i co ważne, skraca się czas potrzebny do osiągnięcia pożądanej, smukłej sylwetki. 

LipoShock wykorzystuje fale dźwiękowe ShockWave i ultradźwiękowe UltraSounds. Fale dźwiękowe niszczą zwłóknienia, które obserwujemy w zaawansowanych stadiach cellulitu. Dzięki temu rozbijają skupiska komórek tłuszczowych, które tworzą mikro i makroguzy .Ultradźwięki powodują rozpuszczenie błon komórek tłuszczowych , uwolniony tłuszcz jest przesuwany do układu limfatycznego, a następnie transportowany do wątroby, gdzie ulega metabolizmowi . Fala dźwiękowa poprawia drenaż limfatyczny i ukrwienie. Jest to nowa, skuteczna , bezinwazyjna metoda umożliwiająca zmniejszenie otyłości miejscowej w okolicy brzucha, ud i pośladków oraz niwelowania cellulitu nawet w III i IV stopniu zaawansowania. Czego możemy oczekiwać po tym zabiegu? Skóra stanie się gładsza, bardziej napięta i sprężysta, zmniejszą się widoczne objawy cellulitu oraz zredukuje obwód w leczonych okolicach. Do zabiegów wykonywanych w celach wyszczuplenia można dołączyć serię endermologii, aby wspomóc drenaż limfatyczny. Urządzenie to jest rozwinięciem wcześniejszych metod- Ultracontour i Ultrashape, które służą redukcji otłuszczenia miejscowego i działają na bazie ultradźwięków. 
Z kolei inne urządzenie oparte na połączeniu działania fal akustycznych i elektrycznych to EAT SkinShock. Dzięki ich uzupełnianiu się uzyskujemy lepsze odżywienie skóry i wzrost produkcji kolagenu, co daje ujędrnienie skóry oraz zmniejszenie widocznych objawów cellulitu. Możemy również zastosować go do redukcji blizn i rozstępów. 

EXILIS firmy BTL to urządzenie również wykorzystujące fale ultradźwiękowe, ale połączone z kontrolowanym nagrzaniem tkanek w celu zniszczenia komórek tłuszczowych. Sposób działania określa się jako technologię RID składającą się z trzech etapów R- rozpoznanie opornej tkanki tłuszczowej, I- izolacja pakietów tłuszczowych na jednostki, D- zniszczenie komórek tłuszczowych. Fale ultradźwiękowe i radiofrekwencja powodują nagrzewanie ściśle wybranej głębszej warstwy komórek tłuszczowych. W tym czasie powierzchnia skóry jest chłodzona specjalnym systemem. Ultradźwięki rozbijają skupiska komórek na pojedyncze , co umożliwia skuteczniejsze ich niszczenie. Z kolei podgrzanie tkanek oprócz niszczenia adypocytów stymuluje produkcję kolagenu. Efektem tego jest redukcja cellulitu, ujędrnienie skóry, modelowanie sylwetki. Postępy w terapii zachodzą bardzo szybko, często są obserwowane są już po pierwszym zabiegu. 

Na rynku istnieją jeszcze inne urządzenia łączące kilka rodzajów fal w celu optymalizacji efektów. Większość z nich stanowi rozwinięcie popularnie stosowanej aparatury Endermologie. Jest to masaż rolkami, które zasysają stopniowo fałd skórny, przy kontrolowanym podciśnieniu. Służy głównie redukcji cellulitu , likwidacji złogów tłuszczowych i ujędrnieniu skóry. Inne urządzenia oparte na podobnym pomyśle to minn. VelaSmooth, Smooth Shapes. Są one wzbogacane w technologie przyspieszające osiągnięcie pożądanych rezultatów np. w aparacie VelaSmooth do masażu podciśnieniowego dołączono działanie podczerwieni oraz radiofrekwencji. Ich synergistyczne działanie powoduje zwiększenie metabolizmu tkanki tłuszczowej, wzrost jej unaczynienia i drenażu limfatycznego. W efekcie zmniejszają się objawy cellulitu, skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna, gdyż wzrasta produkcja kolagenu. 

Smooth Shapes z kolei wykorzystuje laser długości 915 nm do upłynnienia tkanki tłuszczowej. Wspomagany jest on światłem czerwonym, który zwiększa przepuszczalność błon komórek tłuszczowych, nie niszcząc ich. Działanie wzmacniane jest rolkami i podciśnieniem , czego rezultatem jest skuteczny drenaż limfatyczny i zmniejszanie cellulitu. 

Jeżeli dominującym problemem estetycznym wiotkość skóry polecam zabiegi urządzeniami z radiofrekwencją lub podczerwienią- Titan, Thermage, Zaffiro, Aluma, które ją wzmacniają i pogrubiają. Również Sculptra pobudzając produkcję kolagenu umożliwia usuwanie tzw. motylków u ramion, wiotkiej skóry na brzuchu po ciąży lub na dekolcie. 

Oprócz wyżej przedstawionych metod na rynku istnieje jeszcze wiele innych urządzeń i metod np. mezoterapia, karboksyterapia, masaże, elektrostymulacja, a w klinikach chirurgii plastycznej liposukcja zwykła lub laserowa. Każdy z tych zabiegów ma swoje wskazania i przeciwwskazania, zalety i ograniczenia. Do zabiegów, które jeszcze często są stosowane, a w świecie cieszą się coraz gorszą opinią należy lipoliza iniekcyjna. Jest dużo innych alternatywnych do niej zabiegów o większym profilu bezpieczeństwa. Światowym przebojem roku 2010 jest aparat Zerona do „laserowej liposukcji” – umożliwia bezinwazyjne, precyzyjne usuwanie tkanki tłuszczowej. 

Myślę, że trudno w tym wszystkim wybrać najlepszy zabieg dla siebie- taki, który uwzględniałby kompleksowo wszystkie problemy naszego ciała. Trzeba zaufać profesjonalistom. W celu świadomego rzeźbienia sylwetki proponuję znalezienie renomowanego gabinetu z doświadczonym personelem – można sprawdzić certyfikaty dopuszczające do wykonania poszczególnych zabiegów. Większość gabinetów ma sprzęt najwyższej klasy, który umiejętnie zastosowany spełni oczekiwania pacjentek. W wielu jest możliwość zastosowania kilku metod, które będą się wzajemnie uzupełniały np. Ultracontour i endermologia, lub mezoterapia i endermologia czy masaże. 

Aby osiągnąć optymalny efekt najlepiej przed zabiegami skorzystać z konsultacji lekarskiej w celu oceny problemów estetycznych. W trakcie konsultacji powinny zostać wyjaśnione ich przyczyny oraz przedstawione różne możliwości terapeutyczne, nie tylko zabiegi gabinetowe. Niezbędne jest uwzględnienie wskazań i przeciwwskazań oraz ustalenie zaleceń dotyczących terapii. Lekarz powinien zachęcić do wdrożenia diety ułatwiającej osiągnięcie pożądanej wagi oraz zwiększającej jędrność skóry. Aktualnie w medycynie estetycznej propagowana jest dieta wysokobiałkowa, która pozwala na redukcję wagi bez powstawania widocznych obwisłości skóry. Zaleca się też regularny wysiłek fizyczny, który powinien być dostosowany do możliwości pacjentów. Wiadomo, że skóra znacznie lepiej układa się na wymodelowanych mięśniach, nawet jeśli nie jest zupełnie idealna. Również kosmetyczki czy fizjoterapeutki przed wykonaniem najprostszego zabiegu powinny zebrać wywiad dotyczący trybu życia, sposobu odżywiania i problemów skórnych, aby dobrze dopasować zabieg lub jego parametry. W dobrze prowadzonych salonach nie brakuje czasu na rozmowę z pacjentką przed i po zabiegu- dobra komunikacja jest podstawą terapii. 

Z własnego doświadczenia wiem, że o efekcie końcowym decyduje systematyczność i zastosowanie się pacjenta do zaproponowanych działań. Wdrożenie kilku rozwiązań – dieta, zabiegi, ćwiczenia-zawsze przyniesie szybszy efekt. A przecież sezon wiosenny to krótki okres szybkiej walki o piękne ciało . Nie zostawiajmy tych zabiegów na kilka tygodni przed wczasami – aby ze spokojną głową móc zaplanować wakacje.