dr Ilona Wnuk-Bieńkowska
specjalista medycyny estetycznej w częstochowskiej i bydgoskiej klinice Esteticmed.pl
Zabiegi laserowe trwale zmieniły oblicze medycyny estetycznej. Laser w rękach doświadczonego specjalisty jest obecnie bezpiecznym i bardzo precyzyjnym narzędziem, a w leczeniu niektórych chorób laseroterapia jest uważana za metodę z wyboru.
Rodzina laserów wykorzystywanych w medycynie estetycznej jest coraz liczniejsza. Zasada działania wszystkich laserów jest jednak spójna, polega ona na skupieniu i zintensyfikowaniu wiązki światła monochromatycznego (jednej, określonej barwy). Energia świetlna emitowana przez laser pochłaniana jest przez odpowiednie dla danej długości fali chromatofory, co powoduje wytworzenie w tym obszarze dużej ilości ciepła, a w konsekwencji zniszczenie tkanek absorbujących światło. Zaletą terapii laserowych stosowanych w medycynie estetycznej jest ich stosunkowo mała inwazyjność i krótki okres rekonwalescencji dla pacjenta. W zależności od leczonych problemów stosuje się różne lasery, warto więc przyjrzeć się poszczególnym rozwiązaniom, aby właściwie dobrać terapię.
Wiele zabiegów w tym m.in. redukcję blizn, rozstępów, przebarwień, odmładzanie skóry, wykonujemy przy użyciu laserów frakcyjnych (Pixel, Fraxel re:store czy Mosaic eCO2). Wymienione lasery frakcyjne o różnej długości fali doskonale się uzupełniają. Zabiegom może być poddana twarz, szyja, dekolt, dłonie oraz każdy obszar skóry dotknięty bliznami, rozstępami i zmarszczkami. Lasery frakcyjne aktywizują produkcję nowego kolagenu, co w efekcie powoduje poprawę jędrności i jakości skóry. Pomiędzy celowo i precyzyjnie wywoływanymi uszkodzeniami pozostają "mostki" zdrowej, nietkniętej skóry, dzięki którym okolica poddana zabiegowi szybciej się goi. Pixel to laser erbowo – yagowy, który doskonale złuszcza naskórek, redukuje przebarwienia i jest bezkonkurencyjny w obkurczaniu rozszerzonych porów. W celu usunięcia blizn i rozstępów szybsze rezultaty przynoszą zabiegi laserami Fraxel re:store oraz Mosaic eCO2.
Zabiegi laserem frakcyjnym CO2 znajdują także zastosowanie w dermatochirurgii. To doskonała alternatywa dla zabiegów wykonywanych tradycyjnie skalpelem. Laser zapewnia wysoką precyzję i pełną kontrolę terapii oraz gwarantuje bardzo szybki okres gojenia. Alternatywą dla chirurgicznych rozwiązań stało się także odchudzanie przy pomocy lipolizy laserowej. Metoda pozwala na bezpieczne usuwanie (rozpuszczenie) tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym liftingu wiotkiej skóry. Dzięki najnowszej technologii pacjent unika bólu, znieczulenia i długiej rekonwalescencji, z którą wiązała się klasyczna procedura chirurgiczna.
Dzięki laserom możemy także trwale usunąć zbędne owłosienie. Przenikająca w głąb skóry wiązka energii jest pochłaniana przez melaninę (barwnik) i zamieniana na ciepło. Proces ten powoduje uszkodzenie mieszka włosowego. Ze względu na fazy wzrostu włosa metoda ta wymaga przeprowadzenia kilku zabiegów. Najlepszą skuteczność przynoszą zabiegi wykonywane laserem diodowym (Light Sheer) lub aleksandrytowym (ARION).
Lasery otwierają również nowe perspektywy w leczeniu nadpotliwości. Wykonany za pomocą lasera Nd:Yag zabieg pozwala usunąć gruczoły potowe w obrębie pach. Procedura jest jednorazowa, polega ona na wprowadzeniu światłowodu lasera przez mikro nacięcie skóry w obręb tkanki podskórnej pach, gdzie następuje trwałe uszkodzenie gruczołów odpowiedzialnych za produkcję potu.
Obecnie dzięki technologii laserowej możemy także wyeliminować problem popękanych i rozszerzonych naczynek. Zasada działania lasera w tym przypadku opiera się na wybiórczym pochłanianiu energii fali laserowej o długości 1064 mm przez hemoglobinę zawartą w naczyniach. Proces pochłaniania energii powoduje koagulację (ścięcie) krwi i zniszczenie naczynka widoczne jako zbielenie, zniknięcie widocznego dotychczas defektu. Skoagulowane laserem naczynko ulega zwłóknieniu i wchłonięciu w okresie 2-6 tygodni.
Kiedy lasery znalazły swoje zastosowanie w usuwaniu przebarwień i zmian pigmentacyjnych na skórze, twórcy rozwiązań technologicznych poszli o krok dalej tworząc urządzenie pozwalające na usuwanie tatuaży. Dzięki laserowi Hoya Con Bio Medlite C6 można usuwać tatuaże "kosmetyczne" i pourazowe, a także makijaż permanentny. Usunięcie barwnika wymaga jednak kilku zabiegów – wynika to z zasady działania lasera. Cząsteczki barwnika rozbite impulsem laserowym są sukcesywnie fagocytowane (wchłaniane) przez komórki układu odpornościowego – widocznym tego rezultatem jest rozjaśnienie tatuażu aż do całkowitego zniknięcia po kilku sesjach. Najskuteczniej usuwane są tatuaże ciemne (czarne, ciemnoniebieskie) oraz niektóre odcienie czerwonego, ale doświadczenia własne z zabiegów wykonywanych w Esteticmed.pl pozwoliły nam wypracować metody pozwalające na usunięcie nawet wielokolorowych tatuaży z dużej powierzchni skóry. Terapię przeprowadzaną za pomocą lasera Hoya Con Bio Medlite C6 łączymy w różnych kombinacjach z działaniem laserów frakcyjnych.
To tylko kilka z możliwości zastosowania laserów w medycynie. Znajdują one również swoje zastosowanie w okulistyce, laryngologii, neurochirurgii, stomatologii i wielu innych dziedzinach. Pewnym ograniczeniem pozostaje nadal ich cena – koszt urządzenia generuje często wysokie kwoty leczenia dla pacjenta. Dziś jednak trudno wyobrazić sobie medycynę estetyczną bez laserów. Warto jednak zauważyć, że często cena jednego skutecznego zabiegu laserowego jest zbliżona do sumy kilku innych zabiegów o mniejszej efektywności. Dlatego w przypadku tej inwestycji naprawdę warto pomyśleć o najnowocześniejszych rozwiązaniach.