dr n. med. Aleksandra Czernecka-Micińska pracuje w DER-MED w Katowicach i w MedSpace w Gliwicach
Piękne, kształtne i pełne blasku usta to jeden z głównych atrybutów kobiecości, dlatego powiększanie ust to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinecie. Jednak, aby zabieg ten w pełni spełnił nasze oczekiwania, warto przed udaniem się do gabinetu je doprecyzować. Wtedy w trakcie konsultacji z lekarzem możemy omówić przewidywane efekty i możliwość ich osiągnięcia.
Wielkość
Rezultat końcowy zabiegu powiększania ust zależy od własnego kształtu i miękkości ust, podatności czerwieni wargowej. Jeżeli usta są wąskie i dość sztywne to trudno je mocno powiększyć już przy pierwszym zabiegu. Przestrzegam przed powiększaniem więcej niż jedną strzykawką za pierwszym razem – lepszy, bardziej dopracowany efekt, osiągniemy rozkładając powiększanie na etapy. Kwas hialuronowy, którym najczęściej (ze względu na to, że jest najbezpieczniejszy) wypełniamy usta, przez około dwa tygodnie po zabiegu dostosowuje się do struktury skóry, „układa się”, osiągając ostateczny rezultat. Dopiero po tym okresie, a nawet po miesiącu powinno się decydować o dopełnieniu. Jedna strzykawka kwasu, (czyli 1 ml) to objętość, która pozwala na delikatne, naturalne powiększenie – na pewno nie osiągniemy nią wielkości ust Angeliny Jolie.
Kształt
U młodych kobiet, z wyraźnie zaznaczonym konturem wystarcza zwykle uzupełnienie objętości tzn. uwypuklenie czerwieni wargowej. U starszych osób, przy zaczynających się uwidaczniać „zmarszczkach palacza”, konieczne jest podkreślenie konturu. Modelując usta zwracamy też uwagę na opadające kąciki – staramy się podnieść je tak, aby przywrócić twarzy radośniejszy wyraz. Również pod kącikami mogą zaczynać tworzyć się tzw. zmarszczki marionetki, które również można delikatnie wypełnić. Niekiedy, z wiekiem, dochodzi do spłycenia tzw. łuku kupidyna tzn. zagłębienia nad górną wargą. Wymodelowanie tego miejsca dodaje ustom blasku i subtelnie podkreśla ich kształt. Warto pamiętać, że usta są oglądane nie tylko z przodu, ale i z profilu – wykonanie zdjęć w tych dwóch projekcjach przed zabiegiem, pozwala na dobranie właściwego sposobu wypełnienia. W wielu gazetach widzimy często spotykany, nieprawidłowy sposób wypełnienia prowadzący do powstania tzw. kaczego dzioba – poprzez umiejętne wprowadzenie kwasu hialuronowego w skórę nad górną wargą możemy delikatnie go poprawić i zmniejszyć.
Symetria
Na początku wypełniania powiększano przede wszystkim górną wargę osiągając efekt tzw. paris lips (widoczny u aktorek Michelle Pfeiffer, Meg Ryan). Aktualnie najczęściej wypełnia się usta tak, aby wielkość warg była porównywalna. Obserwuje się także trend, w którym dolna warga jest większa (podobnie jak to jest w naturze). Oprócz uzupełnienia objętości, możliwe jest wyrównanie pewnych nieznacznych bocznych asymetrii i zwężeń. Niestety, czasami te miejsca, w których są blizny np. po opryszczce nie ulegają rozciągnięciu.
Nawilżenie i sprężystość
Każdy kwas hialuronowy wprowadzony w skórę jest dla niej „odżywką” – wiąże wodę, odbudowuje strukturę skóry, polepsza funkcjonowanie komórek. Dzięki temu jest bardziej napięta, elastyczna, jędrna. Większość producentów określa czas wypełnienia na 6-12 miesięcy. Warto pamiętać, że nawet po tym okresie skóra będzie w lepszej, a nie gorszej kondycji!
Długość trwania efektu
Dostępnych jest wiele preparatów kwasu hialuronowego, różniących się strukturą, od której zależy miękkość i możliwości modelowania. Im delikatniejszy preparat np. Surgilips, tym szybsze jego dostosowanie do struktury ust, większa delikatność, ale i krótszy czas działania – ok. 6 miesięcy. Osobom, wymagającym dobrego wymodelowania kształtu ust i likwidacji „zmarszczek palacza” polecam preparaty sztywniejsze, ale równocześnie o dłuższym okresie działania, ok. 12 miesięcy (np. Teosyal Kiss lub Restylane Perlane). Ostateczna długość trwania rezultatu zależy też od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Konsultacja i zabieg
Na zabieg umawiamy się wtedy, gdy nie mamy ważnych spotkań w ciągu najbliższych 2-3 dni, ze względu na ewentualny obrzęk lub siniaczki. Nie wykonujemy zabiegu u kobiet w ciąży, chorych, cierpiących na choroby autoimmunologiczne i alergię na kwas hialuronowy oraz w trakcie innych, specjalistycznych terapii. W trakcie konsultacji lekarskiej jest wykonywane zdjęcie wstępne, następnie omówienie zabiegu i preparatu. Pacjent podpisuje zgodę na zabieg. Jeżeli u pacjenta występuje opryszczka, trzeba poinformować lekarza, aby przepisał lek przeciwwirusowy.
Przed zabiegiem, dla komfortu pacjenta, stosujemy znieczulenie stomatologiczne lub miejscowe – zależnie od wrażliwości na ból. Obecnie zabieg wykonujemy igłą lub kaniulą. Kaniula to tępa igiełka, która zmniejsza ból w czasie zabiegu oraz ryzyko powstania siniaczków.
Po zabiegu przez kilka dni można stosować leki przeciwzapalne. W celu zmniejszenia obrzęku, powinno się pić ok. 2 litry wody dziennie oraz smarować usta maścią z arniką. Nie zaleca się żadnych zabiegów nagrzewających przez kolejne kilka dni. Przestrzegam przed wykonywaniem zabiegów powiększania i modelowania ust w miejscach do tego nieprzystosowanych pod względem higienicznym, w czasie tzw. botox party oraz przez przypadkowe, niewykwalifikowane osoby niebędące lekarzami.
Zabieg ten nie jest zabiegiem łatwym i niewłaściwie wykonany może być przyczyną powikłań, takich jak infekcje lub stan zapalny. Tylko doświadczony lekarz będzie mógł szybko i skutecznie je leczyć. Kwas hialuronowy to najbezpieczniejszy sposób modelowania ust – nie tylko je powiększa, ale również wzmacnia i głęboko nawilża.