dr n. med. Aleksandra Czernecka-Micińska
DER-MED w Katowicach i w MedSpace w Gliwicach
Mezoterapię wybierają kobiety młode i dojrzałe kierując się delikatnością i szybkim efektem tego zabiegu. Czy jednak zawsze spełnia pokładane w nim oczekiwania? Kiedy i komu najlepiej służy?
Na czym polega istota zabiegu?
Mezoterapia, czasami nazywana intradermoterapią to podawanie substancji aktywnych bezpośrednio do skóry poprzez delikatne nakłuwanie. Dzięki temu dostarczamy składników niezbędnych do prawidłowej regeneracji – witamin, minerałów, koenzymów, aminokwasów, protein, których może brakować w naszej diecie. Najcenniejszym składnikiem jest kwas hialuronowy – naturalny budulec decydujący o nawilżeniu skóry.
Obecnie dysponujemy kilkudziesięcioma gotowymi preparatami do mezoterapii np. NCTF, Cytocare, Stretchcare, Vitjal, Up Grade, Nucleonix. Oprócz tego lekarz może przygotować koktajle dostosowane do potrzeb każdego pacjenta.
Są również gotowe ampułko – strzykawki wypełnione żelem kwasu hialuronowego np. Princess Rich, Teosyal Meso, Juvederm Hydrate, Stylage Hydro. Niektóre z nich wzbogacono o substancje wspomagające nawilżanie np. glicerol lub antyoksydanty. Najnowsza generacja preparatów do mezoterapii- Dermaheal zawiera około 50 aktywnych czynników, w tym peptydy biomimetyczne – mediatory stymulujące regenerację i namnażanie komórek skóry.
Czy wykonujemy ją jednorazowo, czy potrzebnych jest więcej zabiegów?
Mezoterapię wykonujemy w seriach, zaczynając od zabiegów co tydzień – dwa tygodnie , stopniowo wydłużając odstępy do jednego zabiegu na miesiąc w fazie podtrzymującej. Każdy producent ma inną zalecaną serię, ale lekarz dostosowuje ją do potrzeb konkretnego pacjenta. Najczęściej wykonuje się około 3-5 zabiegów w fazie intensywnej, a następnie uzyskane efekty podtrzymujemy zabiegami co 1-2-3 miesiące.
Czy są preparaty, które działają dłużej np. kilka miesięcy?
Aby wydłużyć działanie kwasu hialuronowego stosuje się specjalna technologię, taką jak w wypełniaczach. Dzięki temu działanie preparatu jest dwutorowe – po pierwsze długotrwale nawilża leczone miejsce, po drugie odbudowuje strukturę skóry pobudzając ją do produkcji kolagenu. Do takich preparatów zaliczamy Hydrobalans Vital i Hydro Max.
Kiedy wykonujemy zabiegi?
Mezoterapię możemy wykonywać cały czas, niezależnie od pory roku. Szczególne wskazana jest w momentach przesuszenia skóry – po wakacjach, pracy w klimatyzowanych pomieszczeniach, po zimie. Można ją wykonywać profilaktycznie przed wyjazdem w ciepłe kraje – jako zapobieganie uszkodzeniom posłonecznym. Pomaga osobom ze skórą zszarzałą, zmęczoną, osłabioną niewłaściwą dietą, przepracowaniem lub korzystaniem z solarium. Chętnie sięgają po nią Panie, które zauważają, że pomimo stosowania dobrych kremów, skóra jest niedotleniona, traci blask i pojawia się sieć drobnych zmarszczek.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Podobnie jak inne zabiegi medycyny estetycznej, mezoterapii nie wykonujemy u kobiet w ciąży i karmiących. Przeciwwskazaniem są infekcje skóry oraz inne poważne schorzenia m.in. alergie i choroby autoimmunologiczne. Przed zabiegiem nie powinno się stosować leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, przeciwkrzepliwych.
Jak się przygotować do zabiegu i jak on przebiega?
Mezoterapia nie wymaga szczególnych przygotowań. W gabinecie lekarz zmywa makijaż, dezynfekuje skórę i nakłada krem znieczulający, jeżeli zabieg będzie wykonywany igłą. Najstarszy i najbardziej popularny sposób wykonywania zabiegu to delikatne nakłuwanie skóry kilkumilimetrową igiełką. W szczególnie wymagających miejscach zostawia się większe depozyty substancji aktywnych w postaci pęcherzyków, które wchłaniają się w ciągu kilku godzin. Gdy stosujemy gęstszy żel kwasu hialuronowego możemy zastosować kaniulę – specjalną, tępą igłę pozwalającą na wprowadzenie substancji w głąb skóry bez powstawania siniaczków. Miejsce wprowadzania kaniuli znieczulamy zastrzykiem. Niektóre preparaty kwasu hialuronowego w swoim składzie mają zawartą lignokainę – substancję znieczulającą, której działanie rozpoczyna się z chwilą wprowadzania ich w skórę.
Jak będzie wyglądać skóra po zabiegu?
Skóra może być zaczerwieniona, z delikatnymi pęcherzykami i strupkami, a w niektórych miejscach po zabiegach igłą mogą się pojawić zasinienia. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, miejsca zasinione można smarować maścią z arniką lub wit. K w celu przyspieszenia ich gojenia. Kilka dni po zabiegu gęstszymi kwasami hialuronowymi może się utrzymywać delikatny obrzęk.
Które miejsca i problemy możemy poprawić mezoterapią?
Oprócz typowej regeneracji skóry twarzy ostrzykujemy również inne miejsca, tracące sprężystość i blask – szyję, dekolt, ręce. Skład koktajlu dobiera się do problemu i leczonej okolicy, na przykład pod oczy możemy zastosować wyjątkowy koktajl zawierający kwas hialuronowy i substancje zmniejszające obrzęki i redukujące cienie. Są również specjalne preparaty przeznaczone do skóry głowy, służące rewitalizacji cebulek włosowych. Zapobiegają one wypadaniu włosów, wspomagają odrastanie nowych grubszych i odporniejszych. Inną odmianą mezoterapii są zabiegi antycellulitowe – w skórę wstrzykujemy koktajl substancji pobudzających spalanie tkanki tłuszczowej(kofeina, karnityna), drenujących (nostrzyk, rutyna), ujędrniających (związki krzemu). Stosujemy je w połączeniu z masażami lub endermologią.
Jakich rezultatów możemy oczekiwać po zabiegach?
Czy mezoterapię łączymy z innymi zabiegami odmładzającymi? Mezoterapia jest zabiegiem lubianym przez pacjentki, gdyż stanowi rodzaj „dopingu” dla skóry, przyspiesza jej regenerację, nawilża i odświeża. Oczywiście u każdego pacjenta poprawa przebiega inaczej i zależy od stanu wyjściowego. Nie możemy jednak oczekiwać, że zadziała podobnie jak wypełniacz, czyli zlikwiduje zmarszczki utrwalone i bruzdy. Nawet regularnie wykonywana mezoterapia nie poprawi opadającego owalu twarzy lub policzków, ponieważ wtedy zmiany zachodzą w głębszych warstwach skóry i tkanek podskórnych. Dlatego u Pań około 40 – 50 roku życia powinna być łączona z zabiegami o długotrwałych efektach wypełniających lub modelujących. Wiele pacjentek zaczyna swoją przygodę z medycyną estetyczną od mezoterapii . Ogromna popularność tego zabiegu wynika z jego dużej uniwersalności – pomaga praktycznie każdemu. Jednak efekt ostateczny zależy od potrzeb skóry, właściwie dobranego preparatu oraz systematyczności. Dlatego najlepsza rada, jaką mogę przekazać Paniom- zaufaj lekarzowi w kwestii wyboru terapii i miej odrobinę cierpliwości. Skóra poprawia się z każdym wykonywanym zabiegiem!
Polecane produkty:
MESO-STIM MS-4 nowoczesny aparat do mezoterapii bezigłowej z wyjątkową technologią. Aparat zawiera cztery gotowe programy zabiegów meso, lift, sono i jono.
MESO-CELLULift Serum z Lipodrain-3 – intensywne, uderzeniowe serum antycellulitowe do mezoterapii bezigłowej, z 17 składnikami aktywnymi do zwalczania nadmiaru tkanki tłuszczowej – ognisk koncentracji cellulitu oraz pobudzenia mikrocyrkulacji usprawniającej eliminację toksyn.