Powiększanie piersi. O czym warto wiedzieć przed zabiegiem

220

dr n. med. Piotr Osuch 


Statystyczna pacjentka w Polsce ma ok. 30 lat, partnera, dzieci i nie ma nic wspólnego z show-biznesem. Coraz częściej do mojego gabinetu zgłaszają się panie, które po prostu chcą o siebie zadbać, chcą poczuć się lepiej, chcą poprawić kształt biustu, który popsuła ciąża. Zadają wiele pytań. Rad, którymi warto się kierować wybierając lekarza jest oczywiście bardzo dużo. Wszystkie ująłbym w prostym zdaniu: doświadczony chirurg plastyczny + najwyższej jakości implanty = bezpieczeństwo i ładny wygląd piersi. 

Zabieg powiększania piersi przy użyciu implantów silikonowych jest najczęściej wykonywaną operacją plastyczną w Polsce i na świecie. W USA rocznie wykonuje się 600 tysięcy operacji tego typu. Poddają się mu kobiety najczęściej w wieku 20-40 lat. Zabieg trwający zwykle ok. 1,5 godziny przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Najczęstsze powody powiększania piersi to: powiększenie rozmiaru piersi u kobiet, które uznają, że mają zbyt mały biust; podniesienie piersi, korekcja kształtu biustu u kobiet po ciąży oraz usunięcie asymetrii pomiędzy obu piersiami. 

Jeśli chodzi o powiększenie piersi to w ostatnich latach coraz bardziej widać, że Polki chcą korekty naturalnej, harmonijnie pasującej do ich budowy ciała. Dlatego w mojej praktyce promuję trend natural look, który w przypadku piersi oznacza implanty o pojemności 200-400 ml. To wkładki o umiarkowanej wielkości. Zdecydowanie pasé jest biust w stylu Pameli Anderson. Myślę, że to dobrze, bo Polki mają subtelną urodę, do której pasują tylko odpowiednio dobrane implanty również pod względem kształtu. Do innej budowy pasują wkładki o kształcie okrągłym, a do innej o kształcie kropli wody (tzw. anatomiczne). 

Jak wygląda zabieg i przygotowanie do niego? 

Przede wszystkim: wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Trzeba być w 100% zdrowym. Nie mieć miesiączki, nie być w ciąży, nie przyjmować środków przeciwbólowych zawierających kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna), nie palić papierosów. Oczywiście podstawą kwalifikacji do zabiegu są dobre wyniki badań, m.in. morfologii, czasu krzepnięcia i krwawienia, RTG i USG piersi. Implanty umieszczam pod gruczołem, pod mięśniem piersiowym lub jednocześnie pod mięśniem i pod gruczołem. Lokalizacja wynika z budowy klatki piersiowej, grubości tkanek, stopnia obwisłości piersi i warunków anatomicznych. Miejsce cięcia na skórze najczęściej wykonuję w fałdzie znajdującym się pod piersią lub na brzegu otoczki brodawki sutkowej. 

Trochę inną grupą pacjentek są kobiety, które urodziły dzieci. Tutaj bardziej niż o powiększeniu mówimy o modelowaniu piersi. W efekcie ciąży i karmienia piersią zmienia się kształt biustu, skóra traci swoją elastyczność. Piersi tracą swój młodzieńczy kształt i jędrność. Problem wynika przede wszystkim z tego, że Polki decydują się na dziecko coraz później. Późne macierzyństwo to dla ciała kobiety duże wyzwanie – im kobieta dojrzalsza tym trudniej jej ciało wraca do kształtu sprzed ciąży. Jest to spowodowane zmianami w strukturze kolagenu, które powodują, że skóra jest mniej sprężysta, a tkanki słabiej obkurczają się. 

Zabiegi z obszaru chirurgii plastycznej, które pomagają kobietom wrócić do formy sprzed ciąży cieszą się ogromną popularnością na świecie. W USA rocznie ponad 325.000 młodych mam rocznie decyduje się na zabiegi plastyczne przywracające formę sprzed ciąży. Modelowanie piersi to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Jego celem jest najczęściej korekcja obwisłości i takie wymodelowanie kształtu piersi, by wyglądały świeżo i młodzieńczo. Najczęściej usuwam też nadmiar skóry. Moje pacjentki często też decydują się na zabieg połączony: powiększenie biustu implantami wraz z usunięciem nadmiaru skóry. 
Po zabiegu powiększenia piersi implantami, ostateczny ich kształt widoczny jest po około 3 miesiącach. Efekt utrzymuje się przez kilka-kilkanaście lat, a jego trwałość uzależniona jest od wieku, elastyczności skóry, czy zmiany wagi ciała. 

Implanty piersi. Najbezpieczniejsza i sprawdzona metoda. 
Implanty są najczęściej stosowaną metodą powiększania piersi na świecie i w Polsce. Oczywiście efektem ostatniej „silicon gate” jest wzrost ilości zapytań pacjentek o metody alternatywne typu kremy powiększające biust, tabletki hormonalne i inne substancje wstrzykiwane do piersi. Ze wszystkich tych metod mogę jedynie polecić powiększanie piersi własnym tłuszczem pobranym od pacjenta. Jest to metoda, którą bardzo lubię, ale ma ona swoje ograniczenia – podczas jednego zabiegu podaję nie więcej jak 150-200 ml tłuszczu, czyli nie jest to rozwiązanie dla kobiet, które chciałyby mieć duży biust. Dla nich nadal najlepszym rozwiązaniem są implanty. 

Na konsultacji u chirurga plastycznego warto zapytać, jakie implanty rekomenduje. Nie warto natomiast kierować się tylko ceną zabiegu, którego znaczącą częścią jest właśnie cena wkładek silikonowych. Najlepsi producenci implantów np. Mentor czy Allergan dają dziś dożywotnią gwarancję na swoje produkty. Są to produkty przebadane przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Mam do nich zaufanie, w mojej 15-letniej praktyce nie miałem żadnego powikłania po tych wkładkach. Z drugiej strony, wiadomo – jakość kosztuje. Ale jestem zdania, że na własnym bezpieczeństwie i zdrowiu nie można oszczędzać. 
Ważne: 
  • Z decyzją dotyczącą powiększenia piersi poczekaj do ukończenia 18 roku życia. Wtedy gruczoły są w pełni ukształtowane. 
  • Nie decyduj się na powiększenie piersi przed planowanym urodzeniem dzieci. 
  • Sprawdź dokładnie lekarza, który ma wykonać zabieg – koniecznie powinien mieć specjalizację z chirurgii plastycznej, kształcić się na kursach zagranicznych, mieć certyfikaty. Na konsultacji powinien pokazać pacjentowi klinikę, efekty swoich operacji na zdjęciach. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości – pytaj otwarcie. 
  • Decydując się na korekcję piersi z użyciem wkładek, warto zdecydować się na najwyższej klasy implanty i nie oszczędzać na własnym zdrowiu. 

dr n. med. Piotr Osuch – specjalista chirurgii plastycznej związany z warszawską kliniką LASERMED Centrum Chirurgii Plastycznej. Chirurgię plastyczną, rekonstrukcyjną i estetyczną praktykuje od 15 lat. Wcześniej pracował w szpitalu przy ul. Banacha, Klinice Chirurgii Plastycznej CMKP w Warszawie i w prywatnych klinikach: m.in. dr. A. Sankowskiego. Jest wykładowcą Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek European Academy of Facial Plastic Surgery, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.