Łysienie androgenowe

567

Łysienie androgenowe dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. Jego przyczyny nie są do końca poznane, a skutki rozpatrywane na poziomie estetycznym i psychologicznym.

Łysienie androgenowe jest bardzo często spotykanym typem łysienia. Występuje u około 90% mężczyzn w różnym wieku. Dotyczy ono 25% mężczyzn w wieku 25 lat, 40% w wieku około 40 lat, a ponad 50 % mężczyzn po 50-tym roku życia. Przyczyny tego typu łysienia są złożone i nie do końca poznane. Przede wszystkim są to predyspozycje genetyczne oraz posiadany poziom androgenów. Łysienie jest nie tylko problemem estetycznym, ale też psychicznym. Dla dużej ilości mężczyzn łysienie, to efekt starzenia się. Często prowadzi to do obniżenia własnej samooceny.

Łysienie androgenowe przebiega najczęściej według dwóch wzorców: kobiecego i męskiego.W przypadku mężczyzn włosy zanikają na czole (tak zwane zakola) oraz na szczycie głowy (tonsura). Stopień łysienia androgenowego zależy zawsze od tak zwanej ekspresji genowej. Może on być nasilony w różnym stopniu, u różnych ludzi. Oznacza to, że osoba z wysokim poziomem androgenów może nie mieć żadnych kłopotów z włosami, jeżeli nie jest do tego dziedzicznie predysponowana. U mężczyzn metabolizm testosteronu jest bezpośredni. W wyniku działania enzymu 5-alfa-reduktaza testosteron przechodzi w dihydrotestosteron (DH ), który powoduje miniaturyzację mieszka włosowego, a następnie całkowitą utratę włosów w miejscach typowych dla łysienia androgenowego. Dihydrotestosteron powoduje stymulacje porostu owłosienia na twarzy i okolicach narządów płciowych, a hamuje rozwój włosów na owłosionej skórze głowy.

Największy wpływ androgeny mają na włosy położone w okolicy kątów skroniowo -czołowych oraz na szczycie głowy, zaś najmniejszy na potylicy. Tłumaczy to, dlaczego wyłysieniu ulegają okolice kątów i szczyt głowy, a włosy w okolicy potylicznej są zachowane. Ponadto androgeny wpływają na cykl rozwojowy włosa, powodując zmniejszenie ilości włosów w fazie anagenu (faza intensywnego wzrostu), a zwiększenie odsetka włosów w fazie telogenu (faza, w której włosy ulegają ścieńczeniu, osłabieniu i wypadnięciu). Prowadzi to do stopniowego zmniejszania się liczby włosów. Pierwsze objawy łysienia androgenowego pojawiają się po okresie dojrzewania, między 20, a 30 rokiem życia. Dochodzi wówczas do pogłębiania się kątów czołowo-skroniowych, linia włosów na czole ulega cofnięciu. Stopniowo do tych zmian dochodzi przerzedzenia włosów na szczycie głowy. Utrata włosów następuje stopniowo, obszar łysiejący nie jest bardzo widoczny. Dopiero w stadiach zaawansowanych istnieje ostry podział pomiędzy pozostałymi włosami, a gładką, łysą skórą pokrytą meszkiem. Skóra na tym obszarze może sprawiać wrażenie ścieńczałej, a gruczoły łojowe, które znajdują się w skórze, mogą wystawać w postaci żółtawych grudek i powodować przetłuszczanie skóry głowy.Wypadanie włosów poprzedzone jest często łojotokiem skóry głowy lub łupieżem tłustym.

Pierwsze oznaki łysienia może zauważyć np. fryzjer i zalecić stosowanie produktów fryzjerskich przeznaczonych w kierunku wzmocnienia włosów. Kolejnym etapem może być wizyta u trychologa, który przeprowadzi wywiad z Klientem /Pacjentem, wykona badanie skóry głowy na analizerze trychologicznym. Po analizie komputerowej skóry głowy może zalecić odpowiednie, indywidualnie dobrane zabiegi trychologiczno – kosmetologiczne oraz pielęgnację domową. Dobrze widziana jest współpraca trychologa z lekarzem dermatologiem. Często Klient/Pacjent potrzebuje prowadzenia pielęgnacji i leczenia przez obu tych specjalistów.

Poza produktami trychologicznymi do pielęgnacji skóry głowy i włosów, które mają za zadanie wzmocnić i pielęgnować włosy możemy stosować leki zalecanymi przez lekarza dermatologa.

Mamy wiele metod radzenie sobie z łysieniem androgenowym m.in. chirurgiczne zabiegi uzupełniania włosów – przeszczep włosów oraz niechirurgiczne uzupełnianie włosów -tupety, treski, peruki, mikrowłókana oraz mikropigmentacja skóry głowy.

Niechirurgiczne uzupełnianie włosów

Niechirurgiczne uzupełnianie włosów jest najmniej inwazyjną metodą, a przede wszystkim bezbolesną. Wyróżniamy systemy naturalne z włosów naturalnych, które mogą być doklejane na kleju lub taśmach do naszej skóry głowy w miejscu utraty włosów oraz systemy łączone z możliwością doklejenia na froncie do skóry głowy, a boki i tył na niewidocznych mikroklipsach.

Systemy wykonane z wysokiej jakości naturalnych włosów przy odpowiednim dbaniu można nosić od roku nawet do 4 lat w zależności od wybranej metody. Najważniejsze jest dbanie o włosy: szampony odżywcze, odżywki, maski do włosów czy produkty do stylizacji. Możemy spokojnie używać suszarek, prostownic czy innych sprzętów fryzjerskich (pamiętając o termo-ochronie; są na rynku specjalne środki termo-ochronne).

Zaleca się Klientom posiadać dwa systemy aby nosić je naprzemiennie, dzięki temu maja one dłuższą żywotność. Nie występuje żaden dyskomfortu przy używaniu systemu, skóra oddycha, można np. pływać i biegać.

Środki mocujące w zależności od rodzaju skóry głowy można nosić od 3 dni nawet do 4 tygodni. Hair System daje możliwość poczucia się lepiej, młodziej nawet o 10 lat oraz zapewnia wzrost samooceny. Każdy system jest dobierany indywidualnie dla każdego Klienta, ze względu na kolor, gęstość oraz strukturę włosów. Systemy z włosów naturalnych można farbować, stylizować w każdy możliwy sposób.

Systemy z włókien syntetycznych są dużo tańsze od systemów naturalnych, ale niestety są mniej trwałe. Systemy syntetyczne to: treski, tupety, peruki, dredy, warkoczyki czy pasma.

Innym rozwiązaniem na pokrycie skóry głowy w łysieniu androgenowym jest Injection Hair System. Polega on na przyklejeniu do skóry głowy delikatnej bazy, która imituje naskórek, nazywana mikroskórą. Do bazy wstrzykiwane są naturalne włosy (nietkane), co daje bardzo naturalny efekt. Systemy Injection Hair mogą być mocowane tymczasowo lub permanentnie do skóry głowy. Metoda ta zapewnia możliwość długotrwałego noszenia, stylizacji i spania w nich. System ten pozwala na całkowite zintegrowanie się włosów uzupełnionych z naturalnymi. Strukturę włosów w uzupełnieniu dobiera się odpowiednio do struktury naturalnego włosa. Baza wraz z przytwierdzonymi do niej włosami jest umieszczana na skórze głowy za pomocą specjalistycznego kleju lub taśmy. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że uzupełnienie nam spadnie lub przemieści się.

Kolejnym rozwiązaniem na uzupełnienie łysiny jest kamuflaż przerzedzonych włosów za pomocą mikrowłókien. Nanogen to nowoczesna i unikalna formuła mikrowłókien, składającej się z czystej keratyny. Najpierw białko to jest poddawane laserowemu cięciu, dzięki któremu uzyskuje się mikroskopijnej wielkości włókna. Mikrowłókna są barwione i pokrywane substancją elektrostatyczną zwiększającą przyczepność do włosów. Mikropigmentacja skóry głowy to metoda tuszowania łysienia w oparciu o wprowadzenie pod skórę barwnika imitującego naturalne włosy. Pigment umieszczony w skórze głowy ma za zadanie optycznie zagęścić włosy.

Poszukując najlepszego rozwiązania dla swojego Klienta /Pacjenta trychologicznego, czy to w chirurgicznym czy niechirurgicznym uzupełnianiu włosów, nie zapominajmy o bardzo istotnej sprawie, jaką jest prawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów. Rolą trychologów kosmetologicznych jest uświadamianie Klienta o konieczności pielęgnacji skóry głowy, o potrzebie korzystania z zabiegów trychologicznych w gabinecie oraz o indywidualnym doborze i prawidłowym stosowaniu kosmeceutyków trychologicznych przeznaczonych do pielęgnacji w domu. Istotą zadowolenia klienta jest akceptacja własnego wyglądu. Po wyborze odpowiedniego systemu uzupełnień warto przedstawić Klientowi/Pacjentowi indywidualny program pielęgnacji skóry głowy i włosów. Koniecznie zwróćmy uwagę na wybór odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Bardzo ważną sprawą jest oczyszczanie skóry głowy odpowiednimi maskami głęboko – czyszczącymi, czy też peelingami dostosowanymi do rodzaju skóry głowy. Zwróćmy uwagę na składy szamponów. Jeśli ma to być szampon do skóry łojotokowej to, taki który nie zawiera siarki, tylko inne składniki hamujące wytwarzanie łoju, na przykład babkę lancetowatą, skrzyp polny, bluszcz, szałwię. W przypadku skóry suchej szampon powinien zawierać kolagen morski, mocznik, alantoina, wyciągi z pszenicy lub owsa. Kolejna rzeczą jest dobór odpowiedniej odżywki do włosów, ale musi ona być spłukiwana. Odżywka ma za zadanie nawilżyć, odżywić i ułatwić rozczesywanie włosów. Nie zapominajmy o stosowaniu odpowiednich lotionów wzmacniających do skóry głowy.

Postawmy na profilaktykę oraz utrzymanie aktualnego stanu włosów na jak najdłuższy czas. Bardzo ważna jest pielęgnacja domowa systemów, odpowiedniej jakość środki oraz ich poprawna aplikacja, sprawi to zadowolenie Klienta oraz utrzymanie systemów w zadowalającej kondycji.

 

 

Kasper Muth
Hairstylist & Make-up Artist, Stylista Joico i Paul Mitchell, główny Fryzjer – Stylista Trichomed  Julitta Siemiątkowska Wilcza32, Warszawa.

Julitta Siemiątkowska

 

mgr Julitta Siemiątkowska
Absolwentka Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy – kierunek kosmetologia, specjalista trycholog, fizjoterapeuta, wykładowca w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, właścicielka gabinetów trychologicznych Trichomed w Warszawie i Stargardzie. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. www.trichomed.com.pl