01.10.2012
Lato to czas odpoczynku i relaksu. Pozostaną po nim fotografie z wakacji oraz piękna opalenizna. Nadmierna ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych może jednak przyczynić się do jej przedwczesnego starzenia lub pojawienia się przebarwień na skórze. O potrzebie ochrony skóry przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych mówi się w ostatnich latach bardzo dużo. Szczególnie przypomina się o tym w okresie wzmożonych wakacyjnych wyjazdów. Stosowanie kremów z filtrem UV i preparatów zabezpieczających podczas ekspozycji skóry na bezpośrednie działanie słońca jest niezwykle istotne. Kosmetyki do i po opalaniu powinny wchodzić w skład każdej dobrze wyposażonej wakacyjnej kosmetyczki.
Niestety często bagatelizujemy tę informację i zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu naszego ciała.
Długie godziny spędzone na słońcu, połączone z kąpielami w słonej morskiej wodzie powodują mikrouszkodzenia naskórka, który staje się wysuszony i bardziej podatny na podrażnienia. Takie postępowanie może nieść za sobą także inne przykre konsekwencje, do których zaliczamy między innymi posłoneczne przebarwienia skóry. Najczęściej możemy je zauważyć na twarzy, dekolcie i ramionach, czyli miejscach najbardziej eksponowanych na działanie szkodliwych promieni słonecznych. Ich kształt i wielkość może być różna. W początkowej fazie plamy mogą mieć kolor opalenizny, dlatego są niemal niewidoczne. Z czasem przybierają ciemniejszy odcień, stając się brązowe, a nawet ciemnobrunatne.
Do istotnych źródeł powstawania plamek na ciele zaliczyć można również stosowanie niektórych leków oraz terapii hormonalnej. Pod wpływem silnego działania promieni słonecznych może dojść do ich nieprawidłowego działania, a w efekcie pojawienia się nieestetycznych zmian.
Powodów powstawania widocznych przebarwień pigmentacyjnych można doszukiwać się również w zaburzeniach mechanizmów wytwarzania w skórze melaniny, reakcjach fotoalergicznych, a także indywidualnych uwarunkowań, mogą być one również zależne od wieku. Ponieważ przebarwienia są nie tylko nieestetyczne, ale także szkodliwe dla naszej skóry warto pomyśleć o ich skutecznym zlikwidowaniu.
Laserowe usuwanie przebarwień
Zmiany pigmentacyjne, w postaci brzydko wyglądających plam na skórze, są oznaką jej fotostarzenia. Najlepszym okresem na ich usuwanie jest jesień, kiedy naskórek nie jest już tak mocno narażony na działanie promieni słonecznych i ma lepsze warunki do regeneracji. Ważne jest, aby bezpośrednio po zabiegu chronić skórę przed działaniem słońca oraz zimna. Z pomocą przychodzą profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które pozwalają skutecznie pozbyć się problemu pod okiem doświadczonych specjalistów. – Najskuteczniejszą metodą jest technologia elos, czyli połączenie intensywnego źródła światła IPL z prądem RF, która jednocześnie wygładza powierzchnię skóry i usuwa złożone zmiany związane z fotostarzeniem – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy SHAR-POL.– Leczenie chorych miejsc odbywa się przy użyciu specjalnie opracowanych parametrów, nie powodujących skutków ubocznych i daje kontrolowaną, stopniową poprawę wyglądu skóry – dodaje ekspert.
Aby w przyszłości ograniczyć do minimum prawdopodobieństwo pojawienia się widocznych plam na ciele, warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Umiarkowana ekspozycja na słońce w połączeniu z kremem z wysokim filtrem UV zminimalizuje niepożądane konsekwencje opalania. Jeżeli jednak nie uda nam się uniknąć nieestetycznych zmian profesjonalne zabiegi pomogą przywrócić skórze dobrą kondycję i piękny wygląd.