Terapia aktywnym wodorem

466
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Technologia aktywnego wodoru w krajach zachodnich jest jedną z najbardziej popularnych technologii przeciwstarzeniowych. Ogromny potencjał mikrocząsteczkowego wodoru sprawił, że jest on zauważany przez co raz więcej specjalistów w krajach europejskich.

Czym jest wodór?

Wodór jest najlżejszym i najpowszechniej występującym pierwiastkiem chemicznym we wszechświecie. Na Ziemi natomiast jest go niewiele, dlatego żyjemy w stałym stresie oksydacyjnym. Stres oksydacyjny to zaburzenie równowagi pomiędzy oksydantami i antyoksydantami. Stan ten powoduje szybsze zużywanie się komórek naszego ciała, przyspieszone starzenie i skrócenie życia. Cechą charakterystyczną cząsteczki wodoru jest jej mały rozmiar. Jest ona niewidoczna gołym okiem. Dzięki swojej małej masie bez przeszkód przenika struktury naszego organizmu – aż do poziomu komórek. W przeciwieństwie do innych przeciwutleniaczy, które nie są w stanie celować w organelle, H2 może penetrować biomembrany i dyfundować do cytozolu, mitochondriów i jądra komórkowego. Dzięki zdolności poruszania się w centrach energetycznych komórki, a także przenikania do jądra komórki, gdzie przechowywane jest DNA, staje się niezastąpiony. Obecnie wodór pozyskiwany jest przez tzw. ogniwa wodorowe. Technologia ta została opracowana przez naukowców z uniwersytetu DANKOK w Korei. Daje to możliwość przesycania wodorem mediów, takich jak woda czy gaz. Nagromadzone dowody w różnych dziedzinach biomedycznych za pomocą klinicznych i eksperymentalnych modeli wielu chorób pokazują, że wodór – podawany dowolną drogą, działa jak wybiórczy wychwytywacz reaktywnych form tlenu i wywiera silny efekt chroniący komórki – poprzez neutralizowanie wolnych rodników tlenowych.

Wolne rodniki tlenowe

Wolne rodniki tlenowe (ROS) są to cząsteczki zdolne do niezależnej egzystencji, zawierające co najmniej jeden atom tlenu i posiadające co najmniej jeden niesparowany elektron. Ten niekorzystny metabolicznie stan sprawia, że są one wysoko reaktywne. Z łatwością wchodzą w reakcje chemiczne ze składnikami komórki, utleniając je i upośledzając ich funkcje. Co więcej w cyklu podziału komórki dochodzi do wytworzenia osłabionych komórek potomnych. Konsekwencją tego procesu są dolegliwości i choroby, a także jest to jedna z głównych przyczyn starzenia się skóry. Obecnie 90% diagnozowanych chorób jest bezpośrednim lub pośrednim efektem działania wolnych rodników.

Część rodników tlenowych generowana jest w naszym organizmie na drodze naturalnych procesów metabolicznych, np.: oddychanie tlenowe, czy stany zapalne. Są to łagodne formy rodników tlenowych, które oddziałują na komórki sygnalizujące lub cząsteczki przekaźnikowe, a więc pełnią istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu komórki. Mianowicie pośredniczą min.: w skurczach mięśni, wydzielaniu hormonów, prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego, regulacji napięcia ścian naczyń krwionośnych, warunkują aktywność bakteriobójczą i bakteriostatyczną śliny, czy biorą udział w usuwaniu leków z ustroju.

Destrukcyjne działanie na organizm mają dopiero te wolne rodniki, które produkowane są w nadmiarze. Czynnikami egzogennymi, które wyzwalają zwiększoną produkcję wolnych rodników są: nieprawidłowa dieta, alkohol, palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie UV, stres, zanieczyszczenia przemysłowe, metale ciężkie, toksyny chemiczne w tym konserwanty, a także wzmożone tempo oddychania podczas wysiłku fizycznego.

Wodór – niezastąpiony przeciwutleniacz

Unikalną cechą wodoru jest jego selektywność. Po wprowadzeniu do komórek jego cząsteczki łączą się z najmocniej reaktywnymi i najbardziej szkodliwymi wolnymi rodnikami, nie zakłócając tych reaktywnych form tlenu, które wykazują aktywność biologiczną, jak np.: tlenki azotu, nadtlenki wodoru oraz anionorodniki ponadtlenkowe. Zatem wodór wybiórczo redukuje jedynie rodniki hydroksylowe (OH) oraz nadtlenoazotyn (ONOO-), które wchodzą w niszczące reakcje utleniania z kwasami nukleinowymi DNA, lipidami i białkami, co prowadzi do fragmentacji DNA, peroksydacji lipidów i inaktywacji białek enzymatycznych. Finalnie w wyniku prostej reakcji łączenia cząsteczek wodoru z reaktywnymi formami tlenu zostają one przekształcone w cząsteczki wody stając się tym samym nieszkodliwe. To co wyróżnia wodór na tle pozostałych antyoksydantów to jego zdolność pobudzania naszych komórek do samodzielnej produkcji antyoksydantów.

Wodór w kosmetologii i medycynie estetycznej

Obecnie zjawisko neutralizowania szkodliwych wolnych rodników tlenowych przy użyciu cząsteczek wodoru wykorzystywane jest w kosmetologii i medycynie estetycznej zarówno w terapiach anti – aging, jak i terapiach skór problematycznych. Stres oksydacyjny może być zaangażowany w patogenezę przewlekłych chorób zapalnych skóry. Wolne rodniki w procesie utleniania doprowadzają do uszkodzenia kodu genetycznego komórek skóry, inicjując tym samym proces starzenia. To samo dzieje się z pozostałymi komórkami naszego organizmu.

Wykazano, że przeciwutleniające działanie wody bogatej w wodór tłumi uszkodzenia oksydacyjne, co może pomóc w hamowaniu związanych z wiekiem reakcji zapalnych. Liczne badania pokazują, że w wyniku reakcji łączenia się cząsteczek wodoru z rodnikami hydroksylowymi przedłuża się żywotność komórek. Co więcej stosowanie wody nasyconej wodorem na rany wywołane stanem zapalnym daje widoczną poprawę już po upływie 1-2 tygodni. Badania z Journal of Photochemology and  Photobiology potwierdziły, że kąpiel w wodach wodorowych każdego dnia przez trzy miesiące może zmniejszyć zmarszczki szyi. Podobnie okazało się, że grupa kontrolna ludzkich fibroblastów uszkadzanych promieniowaniem UV dwukrotnie zwiększyła produkcję kolagenu po zanurzeniu w wodzie wodorowej na 72h.

Przeciwutleniające działanie wody bogatej w wodór – tłumi uszkodzenia oksydacyjne, co może pomóc w hamowaniu związanych z wiekiem reakcji zapalnych.”

Oczyszczanie wodorowe – opis zabiegu

Zabieg oczyszczania wodorowego polega na wprowadzaniu mikroskopijnych cząsteczek wodoru w głąb skóry. Odbywa się to za sprawą specjalnej głowicy, która w trakcie zabiegu dozuje strumień wody – przesycony pęcherzykami wodoru, pod zwiększonym ciśnieniem. Tym sposobem wodór zostaje wprowadzony go głębszych struktur skóry, gdzie neutralizuje wolne rodniki przywracając prawidłowe funkcje skórze. Zabieg oczyszczania wodorowego może być stosowany jako pojedynczy zabieg lub jako przygotowanie skóry do np.: laseroterapii, peelingów chemicznych, czy innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Bez wątpienia zabieg oczyszczania wodorowego warto łączyć także z technikami, które zwiększają penetrację składników odżywczych i chłonność skóry, jak np.: infuzja tlenowa, ultradźwięki, radiofrekwencja, czy proces elektroporacji.

Zastosowanie tego typu połączeń stwarza możliwość dogłębnego wprowadzania aktywnego wodoru oraz pozostałych substancji aktywnych użytych do zabiegu. Dzięki takiemu rozwiązaniu działają one jeszcze przez dłuższy czas po zabiegu, zwiększając tym samym jego efekt odżywczy.

Korzyści jakie oferuje zabieg oczyszczania wodorowego skóry

Zabieg oczyszczania wodorowego skóry to przełom w nieinwazyjnej regeneracji skóry i leczeniu jej niedoskonałości. Roztacza przed nami szereg nowych możliwości terapeutycznych każdego typu skóry. Dzięki strudze wody – wysyconej aktywnym wodorem, jak żadna inna technologia zapewnia dogłębne oczyszczenie porów skóry oraz odblokowanie ujść gruczołów łojowych, pozostawiając uczucie świeżości i lekkości. W przypadku skór łojotokowych, trądzikowych wodór, reagując na zaburzoną gospodarkę lipidową skóry – normalizuje pracę gruczołów łojowych. Wszelkie stany zapalne i ropne w przebiegu dermatoz skórnych, takich jak np.: trądzik zostają złagodzone dzięki właściwościom antybakteryjnym wodoru. Ponadto zabieg pozostawia skórę w idealnym stanie do szybkiej regeneracji i skutecznego wygojenia obszarów problematycznych, zapobiegając pojawianiu się nowych zmian. Unikalna właściwość wodoru polegająca na wychwytywaniu szkodliwych wolnych rodników i neutralizowaniu ich – zatrzymuje proces starzenia i zmniejsza już istniejące objawy fotostarzenia. Skóra na poziomie każdej komórki odzyskuje pełną sprawność i staje się zdrowsza. Dzięki elementowi eksfoliacji strumieniem wody wodorowej dochodzi do złuszczenia martwych komórek naskórka, a także zostają zredukowane płytkie przebarwienia. Jednocześnie dochodzi do regulacji procesu melanogenezy – melanocyty przestają produkować nadmierną ilość melaniny, a zatem zabieg stanowi również element profilaktyki przed pojawianiem się kolejnych przebarwień i zmian pigmentacyjnych. W przypadku cery naczyniowej dochodzi do uszczelnienia naczyń krwionośnych, redukcji rumienia oraz poprawy kolorytu skóry. Co więcej zabieg oczyszczania wodorowego zwiększa nawilżenie skóry, jej napięcie, wygładza zmarszczki, a także zmniejsza ewentualne obrzęki. Jest zabiegiem bardzo pożądanym w okolicy oczu.

Czy dieta ma znaczenie?

Warto podkreślić, że wodór nie jest wytwarzany przez komórki ludzkiego ciała. Natomiast generowany jest w jelicie grubym w wyniku procesu rozkładu niestrawionych części roślin przez organizmy beztlenowe tam bytujące. Tą drogą dziennie powstaje ok. 12 litrów wodoru pod warunkiem, że zjadamy wystarczająco dużą ilość warzyw.

Błonnik zawarty w warzywach służy do wytwarzania wodoru, który następnie wchodzi do układu krążenia i płuc. Antybiotykoterapie zaburzają ten proces powodując zaburzenie flory bakteryjnej jelit. Dlatego dążąc do równowagi procesów utleniania i redukcji powinniśmy pamiętać o odpowiedniej podaży antyoksydantów w diecie w postaci warzyw i owoców.

Obecnie wodór w badaniach nad terapeutycznymi gazami medycznymi jest na pierwszy miejscu. Liczne badania podstawowe i kliniczne wykazały, że wodór jest istotnym fizjologicznym czynnikiem regulacyjnym, o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i antyapoptycznym, który wpływa zarówno na pojedyncze komórki jak i całe organy.

 

Mgr Daria Drążkiewicz
Kosmetolog, szkoleniowiec. Studentka dwóch kierunków medycznych: ratownictwo medyczne oraz medycyna chińska z zakresu ziołolecznictwa, akupunktury, dermatologii oraz dietetyki profilaktycznej i leczniczej. Właściciel Beauty Dash, współpracuje z Klinikami Medycznymi – Vigor Point.